Filed under: دسته‌بندی نشده

کرم زیبای درخت کریسمس

یک کرم ماده درخت کریسمس در حال رهاکردن تخم‌های نارنجی‌رنگ به صورت یک جریان پیوسته

یک کرم ماده درخت کریسمس در حال رهاکردن تخم‌های نارنجی‌رنگش به صورت یک جریان پیوسته در آب

عموم مردم تصویر ذهنی خوشایندی از کرم‌ها ندارند و آنها را موجوداتی زشت و چندش‌آور تصور می‌کنند. اما تنوع خارق‌العاده طبیعت و موجودات زنده‌، موارد نقض زیادی برای ما دارد. کرم درخت کریسمس (Christmas tree worm) یکی از این موارد است.
کرم درخت کریسمس با نام علمی اسپایروبرانکوس ژیگانتئوس (Spirobranchus giganteus)، کرمهایی درخت‌مانند با پرهایی پر از گل‌‌های زیبا به نظر می‌رسند. این کرم‌های آبزی مخروطی‌شکل، یکی از شناخته‌شده‌ترین کرم‌های ثابت از گروه پرتاران (polychaete) و شاخه کرم‌های حلقوی (Annelida) بوده و به رنگ‌های مختلفی مثل نارنجی، زرد، آبی و سفید وجود دارند. اگرچه کوچک بوده و اندازه‌شان به‌طور میانگین ۳.۸ سانتیمتر است، اما به خاطر شکل، زیبایی و رنگ‌های چشم‌نوازشان به‌راحتی در زیر آب تشخیص داده می‌شوند. پرهای رنگارنگ یا شاخک‌ها (tentacles) برای تغذیه پاسیو از ذرات معلق پروتئین و پلانکتون در آب و همچنین برای تنفس استفاده می‌شود. اگرچه فقط این این پرها برای ما قابل مشاهده هستند، اما بیشتر بدن کرم در نقب‌هایی قرار می‌گیرد که در مرجان‌های آهکی زنده کنده‌ است. کرم‌های درخت کریسمس بسیار حساس بوده و با کوچک‌ترین لمس یا عبور سایه، سریعاً به داخل کانال‌ مرجانی فرو می‌روند. آنها معمولاً یک دقیقه بعد، دوباره به‌آرامی ظاهر می‌شوند و پس از اطمینان یافتن، همه پرهای خود را به‌طرز زیبایی می‌گسترانند. ویدئوی کوتاه زیر را ببینید و لذت ببرید.

نوشتن دیدگاه شهریور ۱۱, ۱۳۹۷

چهاردهمین کنگره بین‌المللی انگل‌شناسی (کره جنوبی)


چهاردهمین کنگره بین‌المللی انگل‌شناسی (ICOPA XIV) با حضور تقریباً ۲۰۰۰ نفر پارازیتولوژیست از ۱۰۰ کشور جهان در روزهای ۱۹ تا ۲۴ آگوست در شهر دئگو (Daego) کره جنوبی برگزار شد. بعد از ژاپن، کره جنوبی دومین کشور آسیایی است که میزبان این کنگره شده است.
انجمن انگل‌شناسی و طب گرمسیری کره جنوبی و فدراسیون جهانی انگل‌شناسان (World Federation of Parasitologists; WFP) مشترکاً سازمان‌دهنده ICOPA 2018 بودند. شعار و تم اصلی این کنگره «انگل‌ها: زیان‌ها و فواید آنها برای حیوانات و انسان‌ها» بود و شرکت‌کنندگان درباره موضوعات داغ این رشته، بیماری‌های انگلی، واکسن‌ها و داروها و پیشرفت‌های جدید در این زمینه به بحث و تبادل تجربه و دانش پرداختند.
در همین کنگره، شورای فدراسیون جهانی انگل‌شناسان (WFP)، کشور دانمارک را به عنوان میزبان کنگره پانزدهم (ICOPA XV) تعیین کرد و پرچم WFP به صورت نمادین به نماینده انجمن انگل‌شناسی دانمارک اهدا شد. کنگره بعدی در روزهای ۲۱ تا ۲۶ آگوست ۲۰۲۲ در شهر کپنهاگ، پایتخت دانمارک برگزار خواهد شد. سایت رسمی کنگره دانمارک و صفحه فیس‌‌بوکش از همین حالا راه‌اندازی شده است که لینکشان در زیر می‌آید.
آدرس سایت کنگره: http://www.icopaxv.dk
صفحه فیسبوک کنگره: https://www.facebook.com/ICOPAXVdk


۱ دیدگاه شهریور ۱۰, ۱۳۹۷


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات