Filed under: تك‌ياخته‌های خونی و نسجی

ارتباط توکسوپلاسما با کارآفرینی!

برای کارآفرین بودن، نترسیدن از مخاطرات، برای یکی دو بار، لازم و مفید است. اما اخیراً مطالعه‌ای در دانشگاه کلرادو نشان می‌دهد که اگر روحیه کارآفرینی هم نداشته باشید، آلودگی به یک انگل اسرارآمیز به نام توکسوپلاسما گوندی (Toxoplasma gondii) می‌تواند در این قضیه به شما کمک کند!
توکسوپلاسما یکی از شایع‌ترین انگل‌ها در کشورهای توسعه‌یافته است، علایم مشخصی به‌جز علایم خفیف مشابه آنفلوانزا در هفته‌های اول ابتلا، ایجاد نمی‌کند. با این حال برخی مطالعات قبلی، شکل نهفته و مزمن این عفونت را با پیامدهای گوناگونی از جمله رفتارهای تکانشی مانند عصبانیت جاده‌ای، اعتیاد به مواد مخدر و خودکشی مرتبط دانسته‌اند
به لحاظ تئوری، این رفتار ممکن است توسط انگل ایجاد شود تا بقای گونه‌‌ خود را تضمین کند. چرا که توکسوپلاسما اگر چه قادر است هر حیوان خونگرمی را آلوده کند، اما تنها در گربه‌های وحشی یا خانگی قادر به تولید مثل جنسی است. انگل این حقیقت را دنبال و عملی می‌کند که اگر میزبان کوچک آلوده‌ای مانند موش، «بدون مراقبت و توجه کافی و به صورتی غیرمعمول» رفتار نماید، احتمال بیشتری دارد تا توسط یک گربه شکار و خورده شود. از بین رفتن ترس ذاتی موش‌های آلوده به توکسوپلاسما از دشمن طبیعی‌اش یعنی گربه، مثال بسیار خوب و ثابت‌شده‌ای از توانایی این انگل در تغییر رفتار میزبان است.
ما در طبیعت هم در موارد زیادی شاهد این انگل‌های تغییردهنده رفتار هستیم- مثل قارچ Ophiocordyceps unilateralis که باعث می‌شود مورچه‌های کارگر نجار (Camponotus leonardi) آرواره‌های خودشان را در داخل رگبرگ‌ اصلی سطح زیرین برگ‌های خاصی گیر بیاندازند، جایی که سرانجام این مورچه‌های زامبی ظرف یکی دو هفته می‌میرند و بدین‌وسیله بدن‌شان محیط مطلوبی را برای تکمیل چرخه زندگی قارچ فراهم می‌‌کند.
در مطالعه دانشگاه کلرادو روی ۱۴۹۵ دانشجوی دوره لیسانس مشخص گردید که افراد مبتلا به توکسوپلاسما، ۱.۴ برابر بیشتر به تجارت و کسب‌و‌کار گرایش داشته و نیز ۱.۷ برابر بیشتر روی مدیریت و کارآفرینی در تحصیل و مطالعات خودشان تأکید دارند. علاوه بر این، هنگامی که ۱۹۷ متخصص بزرگسال شرکت‌‌کننده در رویدادهای کارآفرینی مورد بررسی قرار گرفتند، افراد مبتلا به انگل، ۱.۸ برابر بیشتر کسب‌وکار خود شروع کردند.
اگرچه این افزایش‌ها بزرگ نیستند، اما هنگامی که این دانشمندان آماری از ۴۲ کشور در ۲۵ سال گذشته را مورد مطالعه قرار دادند، «ثابت شد که توکسوپلاسما یک پیش‌بینی‌کننده مثبت و مداوم برای فعالیت کارآفرینی است». به‌علاوه، در کشورهایی دارای نرخ بالای آلودگی، افراد کمتری از ترس از شکست به عنوان دلیلی برای شروع یک کسب‌وکار جدید یاد کردند.
استفانی جانسون دانشیار دانشگاه و نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: «ما می‌توانیم این وابستگی را بر حسب تعداد کسب‌وکارها و تمایل شرکت‌کنندگان ببینیم، اما نمی‌دانیم آیا کسب‌و کارهایی که توسط افراد توکسوپلاسما-مثبت شروع شده‌‌اند در درازمدت چقدر به موفقیت یا شکست انجامیده است. کسب‌وکارهای چالشی جدید دارای نرخ ناکامی و شکست بالایی هستند و لذا ترس از شکست و ناکامی، کاملاً منطقی است. توکسوپلاسما گوندی می‌تواند این ترس منطقی را کاهش دهد.»
به گفته این دانشمندان، این امکان نیز وجود دارد که افراد مستعد به رفتار‌های با ریسک بالا، به احتمال بیشتری هم مبتلا به این انگل شوند و هم فعالیت‌های چالشی کارآفرینی را دنبال کنند.
مقاله‌ مربوط به این تحقیق به‌تازگی در مجله معتبر Proceedings of the Royal Society B (با ضریب تأثیر ۴.۸۴۷) منتشر شده ‌است.

نوشتن دیدگاه شهریور ۹, ۱۳۹۷

روز جهانی پشه

روز ۲۰ آگوست (همان اوت فرنسوی‌ها!)، روز جهانی پشه (World Mosquito Day) است. این روز برای بزرگداشت کشف بسیار مهم «سر رونالد راس» (Sir Ronald Ross) پزشک بریتانیایی درباره نقش پشه آنوفل در انتقال بیماری مالاریا و همچنین افزایش آگاهی‌ها درباره مالاریا و شیوه‌های جلوگیری از گسترش آن برگزار می‌شود.
راس که متولد هندِ مستعمرهٔ بریتانیا بود، وجود انگل مالاریا را در روده پشه نشان داد و در ابتدا آنها را به عنوان بال‌خالخالی (dappled-wings) شناسایی و توصیف کرد؛ پشه‌ای که بعداً به عنوان گونه‌ای از جنس آنوفل شناخته شد.
دکتر رونالد راس، پزشک بریتانیایی در روز ۲۰ آگوست ۱۸۹۷، بعد از کشف اینکه انگل مالاریا به‌وسیله پشه منتقل می‌شود، در قطعه شعری خوش‌بینی خود درباره مبارزه با این بیماری ابراز کرد؛ در حالی که فکرش را هم نمی‌کرد که حتی ۱۲۰ سال بعد هم، هنوز مالاریا یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های انسان باشد و همچنان میلیون‌ها انسان را در جهان گرفتار کند؛ به‌طوری‌که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، مالاریا در سال ۲۰۱۳، تعداد ۲۰۷ میلیون نفر را مبتلا کرده و تعداد ۵۸۴ هزار نفر را در سراسر جهان کشته‌ است که بیشتر این موارد از آفریقا و سه‌چهارم آنها، کودکان زیر پنج سال بوده‌اند.
حدود ۲۵۰۰ نوع پشه در جهان وجود دارد که می‌توانند هرساله انواع مختلفی از بیماری‌ها را به ۷۰۰ میلیون نفر انتقال دهند و موجب مرگ‌ومیر بیش از یک میلیون‌نفر می‌شوند. پشه‌ها علاوه بر انتقال مالاریا، ناقل بیماری‌های مرگبار دیگری چون تب زرد، تب دنگی، chikungunya و Zika نیز هستند.
در حالی که رونالد راس بیشتر به خاطر کارش روی مالاریا مشهور است، اما باید بدانیم که وی همچنین یک ریاضیدان، اپیدمیولوژیست، ویراستار، داستان‌نویس نمایشنامه‌نویس، شاعر، نوازنده آماتور، آهنگساز و هنرمند نیز بود. رونالد راس جایزه نوبل فیزیولوژی را در سال ۱۹۰۲ دریافت کرده است. او در ۱۶ سپتامبر ۱۹۳۲ در سن ۷۵ سالگی و پس از یک بیماری طولانی درگذشت.
منبع: اینجا و اینجا

نوشتن دیدگاه شهریور ۹, ۱۳۹۷

نوبل پزشکی ۲۰۱۵ به انگل‌شناسی رسید!

جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۵ به طور مشترک به سه نفر به خاطر اکتشافاتی که در زمینه داروهای جدید ضد انگلی داشتند، تعلق گرفت. مراسم رسمی اعطای جوایز نوبل توسط پادشاه سوئد، در دهم دسامبر امسال در استکهلم برگزار خواهد شد. سهم هر یک از این سه برنده به این صورت است که نصف جایزه به خانم یویو تو (Youyou Tu) چینی به خاطر کشف داروی ضد مالاریای آرتمیسینین (Artemisinin) و و نصف دیگر آن به صورت مشترک به «ویلیام کمپل» (William Campbell) ایرلندی و «ساتوشی اومورا» (Satoshi Ōmura) ژاپنی برای کشف داروی ضد نماتودی آیورمکتین (Ivermectin) داده خواهد شد.

youyou_tuخانم «یویو تو» ۸۵ ساله (متولد ۱۹۳۰)، در سال ۱۹۵۵ از دانشگاه پزشکی پکن فارغ‌التحصیل شد و از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۸ به عنوان دانشیار در آکادمی پزشکی سنتی چینی مشغول به کار بود و اکنون نیز استاد ارشد این آکادمی است. او نخستین دانشمند چینی است که موفق به دریافت جایزه نوبل در علوم شده است. داروی آرتمیسینین که وی آن را از گیاه (Artemisia annua) (خاراگوش یا افسنطین) استخراج کرده است، جان میلیون‌ها نفر از بیماران مبتلا به مالاریا را نجات داده است. شاید جالب باشد که بدانید خانم تو به پروفسور سه نه (ٰProfessor of Three Noes) معروف است؛ چرا که وی نه دارای مدرک تحصیلات تکمیلی (PhD) است، نه در خارج از چین مطالعه و تحقیق کرده است، و نه عضو آکادمی علوم ملی چین است. تا سال ۱۹۷۹ در چین هیچ برنامه‌ای برای تحصیلات تکمیلی و عالی وجود نداشت و این کشور از بقیه دنیا منزوی بود. پروفسور یویو تو امروزه به عنوان یک نمونه بارز از اولین نسل کارگران پزشکی از زمان تأسیس جمهوری خلق چین در ۱۹۴۹ شناخته می‌شود.

william_Campbellآقای «ویلیام کمپل» که او هم ۸۵ ساله و متولد ۱۹۳۰ است، مدرک کارشناسی جانورشناسی خود را از دانشگاه دوبلین و مدرک دکترای خود در سال ۱۹۵۷ را از دانشگاه ویسکانسین مدیسون آمریکا دریافت کرد. کمپل پس از آن تا سال ۱۹۹۰ در موسسه تحقیقات درمانی مرک (Merck) به کار مشغول شد. وی اکنون یکی از اساتید برجسته تحقیق در دانشگاه درو (Drew) در نیوجرسی آمریکاست. ویلیام کمپل که تابعیت آمریکا را نیز دارد، دومین ایرلندی است که به افتخار دریافت جایزه نوبل نایل شده است.

satoshi_omuraآقای «ساتوشی اومورا» دارای دو مدرک PhD است. اولین دکترای خود را در سال ۱۹۶۸ در رشته داروشناسی از دانشگاه توکیو و دومین مدرک را در سال ۱۹۷۰ در رشته شیمی را از دانشگاه علوم توکیو دریافت کرد. وی اکنون استاد برجسته دانشگاه کیتاساتو (Kitasato) است.
ویلیام سی کمپل و ساتوشی اومورای که هر کدام یک چهارم این جایزه را دریافت می‌کنند، داروی آیورمکتین را کشف کرده‌اند که باعث کاهش بروز بیماری کوری رودخانه‌ای و فیلاریازیس لنفاوی شده و همچنین علیه تعداد زیادی از بیماری‌های انگلی کارآمد بوده است. تیم تحقیقاتی وی سویه‌ای از باکتری خاکزی استرپتومایسس اَورمیتیلیس Streptomyces avermitilis را شناسایی و جداسازی کردند که ماده اَورمکتین Avermectin را ترشح می‌کند که دارای خواص ضد انگلی است. ویلیام کمپل با استفاده از این باکتری و ماده آورمکتین، توانست داروی ضدانگلی آیورمکتین Ivermectin را سنتز کند که دارای تأثیر بیش‌تر و سمیت کم‌تری نسبت به پیشسازش یعنی اَورمکتین بود. این دارو امروزه بر علیه بسیاری از عفونت‌های انگلی نماتودی و نیز بیماری گال کاربرد وسیعی دارد.

دیپلم افتخار جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۵

منبع اصلی: سایت انجمن انگل‌شناسی ایران
پی‌نوشت: در همین رابطه پیشنهاد می‌شود تا پست قبلی را (این لینک) که حاوی اطلاعاتی کلی درباره جایزه نوبل است، هم ببینید.

۲ Comments آبان ۷, ۱۳۹۴

استفاده از انگل مالاریا برای درمان ایدز

پروفسور چن شیائوپنگ یک محقق ویروس‌شناسی در آکادمی علوم چین است که هدایت گروهی از دانشمندان جوان و پرشور را در خط مقدم مبارزه با بیماری‌های کشنده بر عهده دارد. زمینه کاری آنها شامل بیماری‌هایی مانند سرطان و سندروم نقص ایمنی اکتسابی می‌گردد. تیم تحقیقاتی وی در آکادمی علوم چین اخیراً کشف مهمی را اعلام کرده است: انگل‌های مالاریا، پس از ورود به بدن حیوانات آلوده به ویروس نقص ایمنی (HIV) می‌تواند به طرز مؤثری ویروس‌ها را از بین ببرد. نتایج این مطالعه که در شماره دسامبر ۲۰۱۴ مجله علمی Retrovirology، منتشر شده است می تواند امیدی تازه برای بیماران مبتلا به ایدز باشد. داروهای فعلی، هر چند برای سرکوب ویروس مفید است اما نمی‌توانند آن را به طور کامل از بدن ریشه‌کن کند، به طوری که بیماران باید مصرف این داروها را برای همه عمر ادامه دهد. وی در این رابطه مصاحبه‌ای انجام داده است که خلاصه آن در زیر آمده است (فایل اصل مقاله در اینجا و اصل خبرهم  در اینجاست):

– اثرات کاملاً واضح و قابل توجه بود. ما گونه خوش‌خیمی از پلاسمودیوم (Plasmodium cynomolgi) را وارد بدن شش میمون مبتلا به HIV کردیم. در سه میمون ویروس نقص ایمنی به طور کامل کاملاً ریشه‌کن شد و در سه میمون دیگر سطح ویروس به حدی کاهش یافت که تنها با تجهیزات بسیار حساس قابل ردیابی بودند.

– انگل مالاریا می تواند یک ماده شیمیایی خاصی را ترشح کند که باعث فعال شدن مسیر سیگنال مهمی در ویروس شود که چیزی مانند زنگ بیداری و هشدار برای ویروس محسوب می‌شود و سپس انگل، ساختار پروتئنی ویروس را تغییر می‌دهد. این تغییرات باعث می‌شود که ویروس از خواب طولانی و حالت نهفتگی خود بیدار و آزاد شود و به راحتی در دسترس سیستم ایمنی قرار گیرد و به این ترتیب از بین می‌رود.

– آزمایشگاه ما فعالیت‌های برای ساخت واکسن ایدز انجام داده است. برای مثال ما برخی ژن‌های HIV را وارد ژنوم انگل مالاریا کرده‌ایم به این امید که واکسنی تهیه شود که بتواند بر علیه هر دو بیماری مؤثر باشد و به عبارتی با یک سنگ دو پرنده را بزنیم.

۱ دیدگاه دی ۲۵, ۱۳۹۳

تشخیص مالاریا با استفاده از دوربین موبایل

پزشکانی که با مالاریا، یکی از کشنده‌ترین بیماری‌های سیاره ما، مبارزه می‌کنند، به زودی در تلفن‌های هوشمند خود به سلاح  جدیدی علیه آن مجهز می‌شوند. محققان راهی برای استفاده از دوربین گوشی موبایل برای تشخیص میکروارگانیسم‌های عامل مالاریا در خون بیماران پیدا کرده‌اند.
بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی، در سال ۲۰۱۳ تقریبا ۶۰۰ هزار نفر در اثر مالاریا فوت کرده‌اند و به این ترتیب این بیماری منتقله توسط پشه‌ها از مرگبارترین بیماری‌ها در سطح جهان به شمار می‌رود و غم‌انگیزتر آن که بیش‌تر قربانیان کودک هستند. تشخیص زود هنگام عفونت برای درمان موفقیت‌آمیز آن اهمیت زیادی دارد؛ اما از آنجا که علائم اولیه مالاریا بسیار شبیه یک آنفلوآنزای معمولی است، لذا باید قطره‌ای از خون بیمار در زیر میکروسکوپ برای تشخیص درست عفونت بررسی شود.
اکنون دانشمندانی در بریتانیا در حال توسعه گجتی موسوم به Xrapid برای تلفن‌های هوشمند هستند که تلفن را به یک میکروسکوپ با قدرت بزرگنمایی ۲۰۰ برابر، تبدیل می‌کند، و اپلیکیشن مربوط به آن می‌تواند همانند یک برنامه شناسایی چهره، به سرعت تک‌یاخته‌های مالاریا را در گسترش خونی تشخیص دهد.
مدیر عامل شرکت IanXen  که این نرم‌افزار را توسعه داده است،  می‌گوید که این برنامه ارزان بوده و در هر نقطه‌ای کار می‌کند. ما تصویری با کیفیت بالا از یک نمونه خون می‌گیریم. برنامه گلبول‌های قرمز را از بقیه سلول‌های خون یعنی گلبول‌های سفید و پلاکت‌ها، جدا می‌کند و سپس هر یک از گلبول‌های قرمز به صورت جداگانه مورد مشاهده قرار می‌گیرند. وی می‌گوید این برنامه مقرون به صرفه، با کاربرد آسان و دارای اطمینان ۹۸ درصد است. تنها تجهیزات اضافی مورد نیاز، یک لام آزمایشگاهی معمولی با گسترش خونی خشک شده است که دوربین گوشی باید روی آن قرار گیرد. در اپلیکیشن گوشی دکمه‌ای به نام «تشخیص بده» وجود دارد که با فشردن آن  به شما جواب مثبت یا منفی را می‌دهد.
محققان می‌گویند آزمایش‌های میدانی این وسیله در ژانویه و فوریه همین امسال در تانزانیا، بنین و اندونزی آغاز می‌شود و کاربرد تجاری آن برای آخر مارس برنامه‌ریزی شده است. آنها همچنین طرح‌هایی برای گسترش کاربرد‌های این وسیله برای تشخیص بیماری‌های دیگر مانند سل و لایم دارند.

نوشتن دیدگاه دی ۲۲, ۱۳۹۳

کشف مسیری جدید برای درمان توکسوپلاسموز و مالاریا

یک پروتئین که به تازگی کشف شده است و پروتئین‌هایی که با آن واکنش می‌دهند، می‌توانند هدف‌های مؤثری برای داروهای جدید و کنترل انگل توکسوپلاسما باشند. این کشف همچنین می‌تواند مسیرهای تحقیقاتی جدیدی برای درمان مالاریا را باز کند. این مطلب توسط پژوهشگران دانشکده پزشکی ایندیانا در ۲ ژانویه ۲۰۱۴ در نشریه معتبر PLOS Pathogens انتشار یافته است.
این محققان مشخص کرده‌اند که این پروتئین، که آنزیمی موسوم به GCN5b است، برای تکثیر توکسوپلاسما ضروری است و لذا دخالت در فعالیت آن می‌تواند به کنترل انگل بیانجامد. آنزیم GCN5b در کنار پروتئین‌های دیگر، بخشی از ماشین ملکولی برای روشن و خاموش کردن یا رونویسی از بسیاری از ژن‌ها در این انگل است و هنگامی که این پژوهشگران، کمپلکس GCN5b را غیرفعال کردند، تکثیر انگل هم به سرعت متوقف شد. اما نکته جالب آن است که این ملکول‌ها بر خلاف همتاهای خود در سلول‌های انسانی‌، ماهیت و منشاء گیاهی دارند.
گرچه داروهایی برای درمان اپیزودهای حاد بیماری وجود دارد، اما در حال حاضر ریشه‌کنی کامل این انگل غیرممکن است، چرا که می‌تواند در میزبان خود، از فرم فعال به کیست نهفته یا به فرم مزمن،‌ تغییر شکل دهد. از آنجا که آنزیم GCN5b در هر دو حالت حاد و مزمن انگل فعالیت دارد، لذا این آنزیم و اجزای وابسته به آن کاندیداهای بسیار امیدوارکننده‌ای برای هدف‌های دارویی محسوب می‌شوند. زیرا فاکتورهای رونویسی آن پروتئین‌های گیاه‌مانندی هستند که در انسان‌ها یافت نمی‌شود، لذا هدف قراردادن آنها با داروها، بر انسان تأثیری نخواهد داشت و باعث بروز عوارض جانبی نمی‌گردد.
محققان همچنین از توکسوپلاسما به عنوان یک ارگانیسم مدل برای انگل مالاریا، یعنی پلاسمودیوم استفاده می‌کنند و این بدان معنی است که بیشتر مطالبی را که ما در مورد توکسوپلاسما می‌آموزیم می‌تواند به درمان‌های جدیدی برای بیماری مالاریا نیز منتهی شود. بیماری مالاریا در سال ۲۰۱۲ موجب ابتلای حدود ۲۰۷ میلیون نفر و مرگ ۶۲۷ هزار نفر شده است که بیش‌تر آنها کودکان بوده‌اند. دکتر سولیوان رهبر این تیم تحقیقاتی خاطر نشان می کند که انگل مالاریا هم دارای آنزیم GCN5 و نیز پروتئین‌هایی شبه گیاه می‌باشد. منبع

۱ دیدگاه دی ۱۵, ۱۳۹۲

واکسن مالاریا

اسپروزوئیت اشعه دیدهبر اساس آخرین اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۰ حدود ۲۱۹ میلیون مورد بیماری مالاریا و تقریباً ۶۶۰ هزار مورد مرگ‌ و میر ناشی از آن وجود داشته است. تحقیق برای تهیه واکسن مالاریا یکی از فعال‌ترین عرصه‌های پژوهشی در انگل‌شناسی است. در حال حاضر حدود ۲۰ کاندیدای واکسن مالاریا در مرحله کارآزمایی بالینی هستند که جدی‌ترین و پیشرفته‌ترین آنها، موسوم به RTS,S/ASO1، در فاز ۳ کارآزمایی بالینی بر روی ۱۵ هزار کودک آفریقایی است.
اما اخیراً و بر اساس تحقیقی که در مجله ساینس (Science) انتشار یافته است، یک کاندیدای جدید برای واکسن مالاریا در مرحله ابتدایی کارآزمایی بالینی، نتایج امیدوارکننده‌ای را به همراه داشته و توانسته است در دوزهای بالا، ۱۲ نفر از ۱۵ نفر فرد مورد آزمایش را در برابر بیماری محافظت کند. برای این واکسن که در ایالات متحده آمریکا توسعه یافته است،‌ از روشی غیر معمول استفاده می‌‌شود: برای برانگیختن ایمنی در افراد، انگل‌های زنده اما ضعیف شده مالاریا به صورت مستقیم تزریق می‌شوند.
نویسنده اصلی مقاله دکتر رابرت سدار (Dr Robert Seder) از مرکز تحقیقات واکسن در انستیتوی ملی بهداشت آمریکا در مریلند می‌گوید: «ما از نتایج هیجان‌زده و شوکه شدیم، اما اهمیت دارد که ما آن را تکرار کرده و توسعه داده و در جمعیت‌های بزرگ‌تر انجام دهیم.»
برای دهه‌ها معلوم شده بود که مواجهه با نیش پشه‌های تیمار شده با پرتو می‌تواند موجب محافظت انسان در برابر مالاریا شود. اما مطالعات نشان داده بودند که برای ایجاد ایمنی در سطحی بالا و قابل قبول به بیش از ۱۰۰۰ نیش پشه در طول زمان نیاز است. در نتیجه، این روشی غیر عملی برای حفاظت گسترده در انسان‌ها محسوب می‌شود.
در عوض، یک کمپانی زیست‌فناوری موسوم به Sanaria در شرایطی استریل، پشه‌های مالاریا را در آزمایشگاه تکثیر و آنها را با اشعه مواجهه داده و انگل‌های مولد مالاریا (پلاسمودیم فاسیپاروم) را از آنها استخراج کرده است. سپس این انگل‌های زنده اما ضعیف شده در آزمایشگاه کشت داده شده و به صورت ویال‌هایی آماده شده‌اند که می‌توان آن را به طور مستقیم به جریان خون افراد تزریق کرد. این کاندیدای واکسن PfSPZ نامیده شده است.
برای انجام فاز اول کارآزمایی بالینی، محققان گروهی ۵۷ نفره از داوطلبان که قبلاً هرگز سابقه مالاریا نداشتند را وارد مطالعه کردند. ۴۰ نفر از آنها دوزهای متفاوتی از واکسن را دریافت کردند و ۱۷ نفر بقیه به عنوان شاهد واکسن نگرفتند. سپس همه آنها در معرض نیش پشه‌های حامل مالاریا قرار داده شدند.
محققان دیدند که افرادی که واکسن نزده بودند و کسانی که دوز پایینی از واکسن دریافت کرده بودند، همگی به مالاریا مبتلا شدند. اما از ۱۵ نفری که بالاترین دوز را گرفته بودند، بعد از مواجهه با پشه‌های آلوده، تنها ۳ نفر به مالاریا مبتلا شدند.
دکتر رابرت سدار می‌گوید: «ما از نظر تاریخی می‌دانستیم که دوز اهمیت زیادی دارد و به ۱۰۰۰ نیش پشه برای دستیابی به حفاظت نیاز است و این تأییدی بر این نتیجه است. این به ما اجازه می‌د‌هد که برای بهینه‌سازی واکسن، در مطالعات آینده دوز را افزایش داده و برنامه زمانی آن را تغییر دهیم. سؤالات اساسی دیگر این است که آیا این واکسن برای زمانی طولانی پایدار خواهد بود و آیا می‌تواند در برابر سایر سویه‌های مالاریای انسانی نیز حفاظت ایجاد کند.» او اضافه می‌کند اما این واقعیت که واکسن بجای تزریق داخل یا زیر جلدی، باید به جریان خون تزریق شود، تحویل و ارائه آن را قدری مشکل‌تر می‌سازد.
دکتر اشلی برکت (Dr Ashley Birkett) از مؤسسه «اقدام برای واکسن مالاریا پت» در مورد این تحقیق اظهار می‌دارد که «آنها آشکارا کارآزمایی‌هایی در مراحل خیلی ابتدایی با تعداد کم داوطلب هستند، اما بدون شک ما از نتایج آن بی‌نهایت تشویق و دلگرم شده‌ایم.»
وی همچنین می‌گوید که بیش‌تر کاندیداهای فعلی واکسن به جای تمام ارگانیسم، ملکول‌های یا بخش‌های خاصی از آن را مورد هدف قرار می‌دهند. اما روش حاضر باعث القاء پاسخ گسترده‌ای بر علیه تعداد زیادی از اهداف متفاوت بر سطح انگل می‌‌گردد. منبع

۱ دیدگاه مرداد ۱۸, ۱۳۹۲

اطلس انگل‌شناسی

‌در این پست، اطلس انگل‌شناسی زیر را برای دانلود می‌گذارم که دارای طرح‌ها و تصاویر خوبی از انگل‌ها و چرخه‌های زندگی آنهاست. حجم این اطلس ۱۹/۶ مگابایت است و برای دانلود روی تصویر جلد کتاب کلیک کنید.

Atlas of Medical Helminthology and Protozoology

۴ Comments آذر ۱۹, ۱۳۹۱

زیباست!

۱ دیدگاه تیر ۲۶, ۱۳۹۱

توکسوپلاسموز نهفته و انسان

در شماره اخیر مجله انگلیسی انگل‌شناسی ایران (Iranian Journal of Parasitology) مقاله مروری جالبی از آقای دکتر عبدالحسین دلیمی، استاد دانشگاه تربیت مدرس و همکارشان آقای علی عبدلی، تحت عنوان توکسوپلاسموزیس نهفته و انسان (Latent Toxoplasmosis and Human) منتشر شده است. در این مقاله آخرین اطلاعات موجود در مورد نقش این شکل از بیماری توکسوپلاسموز در اتیولوژی اختلالات روانی مختلف انسان ارائه و جمع‌بندی می‌شود. در پایان مقاله هم، به برخی متابولیسم‌های احتمالی توکسوپلاسما در ایجاد این تغییرات اشاره شده است. این مقاله از لینک زیر قابل دریافت است. اختلالات مورد بحث شامل موارد زیر می‌گردد:
۱- تغییرات رفتاری
۲- اسکیزوفرنی
۳- اختلالات افسردگی
۴- ‌ناهنجاری اضطراری- عقده‌ای (obsessive–compulsive disorder)
۵- بیماری آلزایمر
۶- ‌بیماری پارکینسون
۷- صرع
۸- میگرن
۹- عقب ‌ماندگی روانی
۱۰- کاهش ضریب هوشی
۱۱- اقدام به خودکشی
۱۲- افزایش تصادفات رانندگی
۱۳- تغییر نسبت جنسی در تولد‌ها (افزایش پسرزایی)

http://journals.tums.ac.ir/upload_files/pdf/_/20371.pdf

۳ Comments فروردین ۱۲, ۱۳۹۱


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات