Filed under: ترماتودها

اطلس انگل‌شناسی

‌در این پست، اطلس انگل‌شناسی زیر را برای دانلود می‌گذارم که دارای طرح‌ها و تصاویر خوبی از انگل‌ها و چرخه‌های زندگی آنهاست. حجم این اطلس ۱۹/۶ مگابایت است و برای دانلود روی تصویر جلد کتاب کلیک کنید.

Atlas of Medical Helminthology and Protozoology

۴ Comments آذر ۱۹, ۱۳۹۱

کتاب ۵: Medical Parasitology

در این پست کناب Medical Parasitology را برای دانلود می‌گذازم که تالیف ۴ تن از اساتید دانشگاه‌های آمریکاست و در سال ۲۰۰۹ توسط انتشارات Landes Biosience منتشر شده است. این کتاب در ۵ بخش نماتودا، ترماتودا، سستودا، تک‌یاخته‌ها و بندپایان در ۳۲۰ صفحه تنظیم شده است. حجم فایل PDF کناب حدود ۴/۳ مگابایت است و برای فروگذاری آن روی تصویر زیر تقه بزنید!

۱ دیدگاه اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۰

نقش کرم‌های انگلی در افزایش حساسیت به ویروس ایدز

بر اساس مطالعه‌ای جدید ثابت شده است که احتمال ابتلای به ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) در افراد مبتلا به شیستوزوماها و یا سایر عفونت‌های کرم‌های انگلی بیشتر از افراد بدون عفونت‌های کرمی است. محققانی از مرکز کنترل بیماری‌های آمریکا و انستیتوی سرطان دانا- فابر و دانشکده پزشکی هاروارد دریافتند که دوز عفونت‌زای یک ویروس شبه HIV برای عفونی کردن یک میمون رزوس در حیوانات مبتلا به شیستوزومیازیس، ۱۷ بار کمتر از مقدار آن در حیوانات شاهد است. این مطالعه بیانگر مدل تازه‌ای برای نمایش درون‌تنی این مطلب است که کرم‌های انگلی باعث افزایش حساسیت میزبان در ابتلا به ویروس عامل بیماری ایدز می‌شوند. همچنین میمون‌‌های رزوس تحت مطالعه که همزمان هم به شیستوزوما مانسونی (Schistosoma mansoni) و ویروس آلوده بودند، نقطه اوج بار ویروسی و غلظت سلول‌های خاطره‌ای بالاتری را به نمایش گذاشتند که هر دو این شاخص‌ها، نشانه پیشرفت سریع‌تر بیماری ایدز هستند. این یافته‌ها با این فرضیه همخوانی دارد که افراد ساکن در مناطق شدیداً آندمیک از نظر کرم‌های انگلی، بیشتر در خطر ابتلا به عفونت HIV و بیماری ایدز هستند. مطالعات قبلی این گروه و سایر گروه‌های تحقیقاتی نشان داده است که وجود عفونت‌های شیستوزومایی موجب افزایش تکثیر ویروس در میزبان‌های انسانی و حیوانیِ مبتلا به عفونت تثبیت شدهِ ویروسِ نقصِ ایمنی می‌گردد. این یافته‌ها می‌تواند برای مناطقی از دنیا که در آنجا هم کرم‌های انگلی و هم عفونت HIV-1 آندمیک است، اهمیت و تاثیر عمیقی داشته باشد. ادامه مطلب در اینجاست.

۳ Comments مرداد ۳, ۱۳۸۷

برآوردی تازه از اهمیت شیستوزومیازیس

شیستوزومیازیس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های انگلی در جهان است و ۲۰۷ ‪ میلیون نفر را در ۷۶ کشور جهان و عمدتاً در کشورهای در حال توسعه در آسیا، آفریقا، آمریکای جنوبی و مرکزی و خاورمیانه مبتلا کرده است. فرمول مورد توصیه توسط سازمان جهانی بهداشت برای ارزیابی بار بیماری‌های مختلف در نقاطی که این بیماری‌ها شایع است، میزان همه‌گیری این بیماری را نسبتاً پایین برآورد کرده است. اما گروهی از محققان با استفاده از جدیدترین داده‌های علمی بار این بیماری را مجددا ارزیابی کردند و توجه خود را بر روی یک نوع شایع این بیماری (شیستوزومیازیس ناشی از شیستوزوما ژاپونیکم) در چین و فیلیپین معطوف نمودند . آنها دریافتند بار واقعی بیماری براساس ناتوانی و سایر شاخص‌ها، هفت تا ۴۶ برابر برآوردهای کنونی است

‪استفان مک گاروی مدیر موسسه بین‌المللی بهداشت در دانشگاه براون در پراودینس واقع در رودآیلند که بر روی این تحقیق کار کرده است می‌گوید ما زنگ خطر را به صدا درآوردیم و خواستار توجه به این مسئله شده‌ایم. سازمان جهانی بهداشت در برنامه بار جهانی بیماری‌ها، فراوانی ، شدت و طول مدت بیماری را در بیش از ۱۳۰ عامل مهم بیماری، آسیب و مرگ در سراسر جهان ارزیابی می‌کند. سیاست‌گذاران از این اطلاعات برای تخصیص بودجه برای برنامه‌های پیشگیری و درمان و تحقیق استفاده می‌کنند. مک گاروی ابراز امیدواری کرد این یافته‌ها بتواند سیاستگذاران ، بنیادهای بزرگ خیریه ، دولت‌ها و سایر افراد را متقاعد کند که منابع بیشتری را برای مبارزه با این بیماری اختصاص دهند.

انگل عامل بیماری نوعی کرم پهن است که در آب‌های شیرین دارای حلزون زندگی می‌کند. هنگامی که ادرار یا مدفوع افراد مبتلا وارد آب می‌شود، آب به تخم کرم آلوده می‌شود. نوزاد کرم از تخم خارج شده و وارد بدن حلزون می‌شود و پس از تکمیل کردن مراحل رشد خود، از بدن حلزون خارج و در آب قرار می‌گیرد. کودکان و بزرگسالان هنگام شنا ، حمام کردن، ماهیگیری یا شالیکاری در آب‌های آلوده به این انگل مبتلا می‌شوند. کرم از طریق پوست وارد بدن شده و در خون راه می‌یابد و باعث کم خونی، اسهال، خونریزی داخلی، آسیب اندام‌ها و به ندرت مرگ می‌شود.

جولیا فینکلشتاین از دانشکده بهداشت عمومی هاروارد می‌گوید شیستوزومیا تاثیرمخربی برتغذیه و رشد و نمو می‌گذارد و می‌تواند به آسیب شدید اعضای بدن و مرگ بینجامد. ارزیابی‌های کنونی تاثیر آلودگی مرتبط با ناتوانی را بسیار کمتر از حد واقعی برآورد می‌کند و نیازمند بازنگری است. محققان می‌گویند ۲۰ میلیون نفر در سراسر جهان به شیستوزومیازیس شدید و ناتوان کننده مبتلا هستند. این بیماری در بسیاری از مناطق استوایی و نیمه‌استوایی شایع است. ۸۰۰ میلیون نفر نیز در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. این بیماری در مقایسه با سایر بیماری‌های عفونی نظیر مالاریا چندان مرگبار نیست. مک گاروی این بیماری را بیماری فقرا می‌داند و می‌گوید شبکه دفع مناسب فاضلاب انسان یا حیوان مانع از آلودگی محیط زیست به تخم این انگل می شود. منبع: اصل مقاله به انگلیسی و  سایت پزشکان بدون مرز به فارسی

۳ Comments فروردین ۴, ۱۳۸۷

کمک‌ها و گرانت‌ها در زمینه بیماری‌های انگلی

اخیراً بازار گرانت و کمکهای مالی برای مبارزه با بیماریهای انگلی بسیار داغ شده‌است:
۱- بدون‌شک چشمگیرترین آنها طرح مبارزه با مالاریای پریزیدنت بوش (The President’s Malaria Initiative; PMI) است. این برنامه ۵ ساله با بودجه ۱/۲ میلیارد دلار با هدف کاهش ۵۰ درصدی در میزان مرگ‌و‌میر ناشی از مالاریا در ۱۵ کشور آفریقایی است.
۲- مورد مهم دیگر،‌ کمک ۱۰۰ میلیون دلاری آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا (USAID) است که به مبارزه با ۷ بیماری مورد غفلت و شایع در نواحی گرمسیری دنیا شامل تراخم، کرمهای قلابدار، آسکاریس،‌تریکوریس، انکوسرکیازیس، شیستوزومیازیس و لنفاتیک فیلاریازیس اختصاص یافته‌است.
۳- بنیاد بیل و میلندا گیتس (بیل گیتس بنیان‌گذار میکروسافت و همسرش) اعلام کرده است که ۴ گرانت به مبلغ ۶۸/۲ میلیون دلار برای کمک به پیشبرد تحقیقات در زمینه سه بیماری گرمسیری مورد‌‌غفلت(neglected) شامل عفونت کرم‌های قلابدار، لیشمانیازیس و تریپانوزومیازیس اختصاص داده است. این بیماری‌ها هر‌ساله موجب مرگ یا ناتوانی میلیونها نفر در کشورهای فقیر جهان می‌شوند. چهار گرانت عبارتند از:
الف) انستیتوی تحقیقات بیماریهای عفونی (IDRI) برای توسعه واکسنی برای درمان لیشمانیازیس به مبلغ ۳۲ میلیون دلار؛ این گرانت از برنامه‌ای ۶ ساله برای ساخت واکسن و کارآزمایی بالینی در هندوستان، سودان و برزیل حمایت خواهد کرد.
ب) انستیتوی واکسن سابین (SVI) برای توسعه واکسنی برای کرم‌های قلابدار به مبلغ ۱۳/۸ میلیون دلار؛ عفونت کرم‌های قلابدار ۶۰۰ میلیون نفر را در جهان مبتلا می‌کند و از عوامل عمده آنمی و سوء‌تغذیه کودکان و زنان در کشورهای در‌حال‌توسعه است. این گرانت از «برنامه واکسن کرم‌های قلابدار انسانی» حمایت می‌کند که توسط انستیتوی واکسن سابین رهبری می‌شود و دارای شرکایی از موسسات تحقیقاتی آمریکا، اروپا، استرالیا و برزیل است.
ج) دانشگاه کارلینای شمالی ‌(UNC) برای توسعه داروهایی ارزان و موثر برای درمان تریپانوزونیازیس و لیشمانیازیس به مبلغ ۲۱/۳ میلیون دلار؛ تریپالنوزومیازیس یا بیماری خواب هر ساله ۳۰۰ هزار نفر را در جنوب صحرای آفریقا می‌کشد و ۶۵ میلیون نفر در خطر ابتلا به آن هستند. UNC کنسرسیومی از محققین از کشورهای آمریکا‌، اروپا و کنیا را رهبری می‌کند.
د) کتابخانه عمومی علوم PLoS برای راه‌اندازی یک مجله معتبر پزشکی در زمینه بیماریهای موردغفلت به مبلغ ۱/۱ میلیون دلار؛ این مجله جدید، انجمنی را برای دانشمندان از کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه ایجاد‌‌خواهد‌کرد تا آخرین اطلاعات خود در زمینه این بیماری‌ها مبادله کنند.
ضمناً لینکدونی این وبلاگ با استفاده از سایت del.icio.us راه‌اندازی شد و در آن لینکهای مطالب جالبی را که در اینترنت می‌بینم، خواهم گذاشت.

مهر ۱۰, ۱۳۸۵

رودولف لوکارت


رودولف لوکارت Rudolph Leuckartبعنوان پدر انگل‌شناسى و نیز یکى از مشهورترین جانورشناسان قرن نوزدهم شناخته می‌‌شود. لوکارت با نام کامل کارل گئورگ رودولف لوکارت Karl Georg Friedrich Rudolf Leuckart در سال ۱۸۲۲ در شهر Helmstedt آلمان بدنیا آمد. در جوانى زمانى که دانشجوى پزشکى بود به جانورشناسى علاقه‌ پیدا کرد و تحت هدایت جانورشناس مشهور رودولف واگنر Rudolph Wagner به مطالعه پرداخت. در ۱۸۵۲ بعنوان دانشجوى ممتاز و بخاطر تزش از دانشگاه جایزه گرفت. او اندکى پس از گرفتن دکتراى پزشکى MD از دانشگاه گوتینگن آلمان، دوره جانورشناسى را با سفر علمى به دریاى شمال براى مطالعه بی‌مهرگان دریایى آغاز کرد. توصیف دقیق او از جزئیات مرفولوژیک کمک بزرگى براى رشته جدیدالتاسیس سیستماتیک جانورى بود؛ ایده‌اى مبتنى بر اینکه با توجه به تغییرات ساختارى می‌توان تکامل را ردیابى کرد. لوکارت در ۱۸۴۵ (۲۸ سالگی) به درجه استادیارى و در ۱۸۶۹ به استاد کاملى دانشگاه لایپزیگ نایل شد. او در سال ۱۸۹۸ درگذشت. معروفترین کارهاى لوکارت در زمینه انگل شناسى بر عفونتهاى مهره داران، بویژه تنیاها، فاسیولا و تریشین و پنتاستومیا متمرکز بود. او نشان داد که تنیا ساژیناتا فقط در گاو و تنیا سولیوم فقط در خوک رخ می‌دهد. او به کمک همکارش چرخه زندگى تریشین در خوک و انسان را مستند کرد. کتابهاى درسى لوکارت امروزه قدیمى و کلاسیک هستند. او معلم برجسته‌اى بود و نمودارهاى دیوارى علمى (Wall Chart) تهیه کرد و از آنها در تدریس کمک می‌گرفت. در سال ۱۸۹۲ بیش از صد تن از شاگردان او بمناسبت ۷۰ سالگى لوکارت، نمایشگاهى از این چارتها تشکیل دادند. این چارتهاى جالب را مى توانید در اینجا ببینید.

۲ Comments مرداد ۲۸, ۱۳۸۵

پیشرفت در درمان شیستوزومیازیس

۱- دانشگاه کالیفرنیا پتنت patent مربوط به کاربرد جدید داروهاى بلوکه کننده کانال کلسیم در درمان شیستوزومیازیس را به یک شرکت دارویى غیرانتفاعى اهدا کرد. این دسته از داروها موجب کند شدن ورود کلسیم به داخل سلولها مى شوند و بطور معمول در درمان فشار خون بالا، آریتمی، حملات اضطرابی، اختلالات دوقطبى و پیشگیرى از سردردهاى میگرنى تجویز مى شوند. این بیمارى یک معضل بهداشتى جهان است بطوریکه هرساله موجب ابتلاى بیش از ۲۰۰ میلیون نفر و مرگ حدود ۲۰۰ هزار نفر مى گردد و بصورت مزمن موجب آسیب جدى به بافتهاى حساسى چون کبد و مثانه و روده  مى گردد. دانشمندان براى بیش از ۳۰ سال در تلاش ناموفقى براى تکمیل واکسنى بر علیه این بیمارى هستند. داروهاى موجود فقط با کشتن کرمهاى بالغ، بیمارى را درمان مى کنند و هیچکدام مصونیت پایدارى ایجاد نمى کنند و عفونتهاى مجدد نسبتاً شایع است. درمانهاى مکرر و گسترده موجب بروز مقاومت دارویى شده است و بعلاوه هزینه سنگینى بر اقتصاد ضعیف کشورهاى گرفتار است. دو محقق این دانشگاه  در تحقیقى پیرامون فیزیولوژى تولید تخم توسط شیستوزوماها نشان دادند که آنها براى این کار به کلسیم زیادى نیاز دارند و داروهاى بلوکر کانال کلسیم قادر به متوقف کردن تولید تخم بصورت In Vitro هستند. آنها مى گویند که اگربا این نوع درمان، مانع از تولید تخم شیستوزوماها در بدن انسان شویم، مى توان هم از آسیبهاى بیمارى و هم از تداوم چرخه زندگى انگل جلوگیرى کرد و بعلاوه وجود کرم غیربارور در بدن مى تواند به  ایجاد و حفظ ایمنى در افراد آلوده کمک کند. منبع


۲-  گزارشى در مورد بیماریهاى مقاربتی ( STD=Sexually Transmissible Diseases ) در آمریکا  شامل ۸ بیمارى تریکومونیازیس، HPV ، کلامیدیا، سوزاک،  سیفلیس، ایدز،  هرپس تناسلى و هپاتیت B و جالب اینکه اولا نیمى از موارد در گروه سنى ۲۴-۱۵ سال بوده است و ثانیاً سه بیمارى اول که تریکومونیازیس را هم شامل مى شود مسئول ۸۸ درصد موارد بوده اند. مشروح خبر


                                                                                                

نوشتن دیدگاه اسفند ۸, ۱۳۸۲

شناسایى ژنوم شیستوزوما


 سلام !  شیستوزومیازیس یا بیلهارزیازیس از مهمترین بیماریهاى انگلى است. در انسان این بیمارى معمولا در اثر ۳ گونه شیستوزوما بنامهاى ش. هماتوبیوم، ش. مانسونى و ش. ژاپونیکم ایجاد مى شود. زیستگاه کرم بالغ آنها بترتیب در عروق شبکه لگنی، عروق مزانتر تحتانى و عروق مزانتر فوقانى است و در آنجا جفتگیرى وتخمگذارى مى کنند. اندازه آنها حدود یک سانتى متر است. کرمهاى ماده در هر روز بر حسب گونه از ۳۰ تا ۳۰۰۰ تخم در داخل رگها مى گذارند که براى خروج از بدن انسان از طریق مدفوع ،  ادرار و یا خلط اجبارا بعد از گذشتن از دبواره رگها وارد بافتها مى شوند و بسیارى از این تخمها بدلیل دخالت سیتم ایمنى در بافتها محبوس مى شوند. علایم بیمارى هم عمدتا بخاطر تخمهاى انگل است و شامل سوء تغذیه، نارسایى کلیه، سرطان مثاته  و … است.  اگرچه این کرمها Dioecious بوده یعنى داراى دو جنس نر و ماده جدا از هم هستند اما بیشتر اوقات به شکل جالبى کرم ماده در شیارى که در اثر جمع شدن بدن کرم نردر حول محور طولى خود  پدید مى آورد،  زندگى مى کند ( شکل). عمرهر یک از این کرمها در بدن انسان آلوده حدود ۱۰ سال است اما گاهى تا ۳۵ سال نیز مى رسد.  انواع  شیستوزومیازیس جمعا هر ساله ۱۵۰ میلیون نفر را در جهان آلوده مى کنند و موجب مرگ ۱-۵/۰ میلون نفر مى شوند و بدین ترتیب در میان بیماریهاى انگلی، بعد از مالاریا بیشترین مرگ و میر را دارد. قدمت این بیمارى به هزاران سال مى رسد و حتى تخم هاى کرم را در بدن مومیایى هاى مصر یافته اند.  همه اینها مقدمه اى بود بر خبر زیر؛ و بدین ترتیب بعد از تعیین توالی کامل ژنوم انگلهاى مالاریا و پشه آنوفل اکنون شناسایى ژنوم شیستوزوما در آخرین مراحل خود است. در دو مطالعه جداگانه در چین و برزیل به ترتیب ژنوم ش. ژاپونیکم و ش. مانسونى ( بالغ بر ۱۵ هزار ژن )  تعیین توالى و آنالیز شده است.  این تحقیق  همچنین پروتئینهایى را شناسایى مى کند که نهایتا بتوان آنها را با داروها یا واکسنها غیر فعال کرد بویژه اینکه مقاومت در برابر تنها داروى موثر علیه این بیمارى یعنى پرازیکوآنتل در بسیارى از مناطق جهان از جمله مصر رو به افزایش است و هنوز هیچ واکسن عملى و موثرى هم تاکنون ساخته نشده است.  

نوشتن دیدگاه آبان ۱۳, ۱۳۸۲

مشکل زبان فارسى در اینتر نت

سلام:  بسیارى از ما فارسى زبانها بنا بدلایل متعدد از جمله عدم دسترسى به فونتهاى فارسی، سرعت پایین در تایپ فارسی، بى علاقگی، مطمئن نبودن از آگاهى مخاطب در نحوه استفاده از کدهاى زبان مطلوب و … مجبور به تایپ متن هاى فارسى با الفباى انگلیسى هستیم و بسیارى اوقات برعکس،  مجبور به خواندن متن هاى فارسى با حروف انگلیسى هستیم مثلا ایمیل ها، یا نظرات دیگران. این  ترکیب زبان فارسى و حروف انگلیسى اصطلاحا به پینگلیش pinglish یا فینگلیش معروف شده است.براى  من که شخصا هم در نوشتن و هم  خواندن متن هاى این چنینی  بسیار آزاردهنده است.  اما خوشبختانه بتازگى با  نرم افزاری  بنام  فارسى نگار آشنا شده ام که بسادگى و بسرعت،  توانایى تبدیل متن پینگلیش شما به الفباى فارسی را دارد.  کافى است که متن مورد نظر را نوشته و یا از جایى کپى کرده و در کادر مربوطه الصاق کنید.هر چند هنوز نسخه آزمایشى آن است اما کاملا جواب مى دهد. باز تقریبا در همین رابطه،  براى تبدیل حروف فارسى به استاندارد یونیکد هم مى توانید به اینجا مراجعه کنید و بصورت آنلاین  متن هاى خود را تبدیل کنید. تبدیل فارسى به یونیکد در ویرایش قالب وبلاگهاى بلاگ اسپات و تکمیل تگ هاى مربوط به موتورهاى جستجو و … لازم و حیاتی  است.


موفق باشید.

۲ Comments مرداد ۹, ۱۳۸۲


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات