Filed under: خارج از دستور

جایزه نوبل پزشکی

بالاخره پس از سال‌های زیاد، دوباره جایزه پزشکی نوبل ۲۰۱۵ به طور کامل به رشته انگل‌شناسی مرتبط بود. جایزه امسال به صورت مشترک به سه نفر که در تحقیقات مربوط به ساخت دو داروی ضدانگلی آرتمیسینین (Artemisinin) و آیورمکتین (Ivermectin) نقش داشتند، تعلق گرفت و این، انگیزه‌ای شد تا دنبال اطلاعات بیش‌تری در مورد جوایز نوبل و بطور خاص نوبل پزشکی باشم که در اینجا با شما به اشتراک می‌گذارم.
جوایز نوبل (Nobel Prize) مجموعه‌ای از جوایز است که هر ساله  به افرادی شاخص در شش زمینه مختلف شامل شیمی، فیزیک، ادبیات، اقتصاد، صلح، و فیزیولوژی/پزشکی اعطاء می‌شود. این جایزه بر اساس وصیت آلفرد نوبل (۱۸۹۶-۱۸۳۳)، مخترع سوئدی بنا گذاشته شد. نوبل حدود ۳۵۵ اختراع مختلف داشت که مهم‌ترین آن دینامیت است. او فردی ثروتمند، و مالک یک کارخانه فولاد بود که در زمینه ساخت تسلیحات از جمله لوله‌های توپ جنگی فعالیت داشت. آنچه که منشاء و انگیزه وی در بنیان‌گذاشتن این جایزه در سال آخر عمرش شد، دیدن مقاله‌ای در یک روزنامه فرنسوی بود که در آن، به وی لقب تاجر مرگ داده شده بود.

آلفرد نوبل

جوایز مربوط به شیمی، ادبیات، صلح، فیزیک، و فیزیولوژی یا پزشکی برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ اهدا شدند؛ اما جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۸ توسط  بانک مرکزی سوئد به این مجموعه اضافه شده است. از ۱۹۰۱ تا کنون (۲۰۱۵)، جمعاً ۵۷۳ جایزه نوبل به ۸۷۰ نفر و ۲۳ سازمان داده شده است. همه جوایز در استهکلم و طی مراسم خاصی به افراد داده می‌شود به جز جایزه صلح که دراسلو، پایتخت نروژ اهدا می‌شود. مسئولیت تعیین برندگان، تهیه و اعطا جوایز به عهده کمیته‌های خاصی از چهار نهاد مختلف در دو کشور سوئد و نروژ است. در این رابطه، جوایز شیمی، فیزیک و اقتصاد از سوی آکادمی سلطنتی علوم سوئد، جایزه نوبل در فیزیولوژی یا پزشکی از سوی انستیتوکارولینسکای سوئد، جایزه ادبیات از سوی فرهنگستان سوئد و بالاخره جایزه صلح بر خلاف بقیه، نه از طرف سوئد، بلکه از سوی یک کمیته نوبل در نروژ اعطاء می‌شوند.
هر جایزه نوبل شامل یک مدال طلا، یک دیپلم افتخار و مبلغی پول نقد است. همه این این جوایز، به جزء جایزه صلح نوبل، طی مراسمی رسمی مستقیماً توسط پادشاه سوئد در استکهلم اعطا می‌‌گردد. اما جایزه صلح توسط رئیس کمیته نروژی نوبل و در حضور پادشاه و ملکه نروژ در پایتخت آن کشور، یعنی شهر اسلو به برنده داده می‌شود. این جایزه خاص افراد زنده است و بعد از مرگ به کسی داده نمی‌شود، اما اگر فرد برنده قبل از دریافت فوت کند، به او تعلق خواهد گرفت. گرچه میانگین تعداد افراد برنده هر جایزه نوبل در یک رشته خاص، در سال‌های اخیر افزایش یافته است اما به هر حال، هر جایزه به صورت مشترک هیچگاه به بیش از ۳ نفر داده نمی‌شود.
مبلغ جایزه نقدی هر سال جداگانه توسط بنیاد نوبل تعیین می‌شود؛ برای مثال ارزش جایزه نقدی نوبل در سال ۲۰۱۲  معادل ۸ میلیون کرون سوئد (تقریباً برابر با یک میلیون دلار آمریکا یا ۲۸ میلیارد  ریال ایران) بوده است.
اما در مورد مدال‌های نوبل باید گفت که یک روی هر ۶ نوع مدال طلای نوبل حاوی عکسی از آلفرد نوبل با ذکر سال‌ تولد و مرگ وی است. در مدال‌های صلح و اقتصاد، روی دیگرمدال هم باز تصویری از آلفرد نوبل اما با طرحی متفاوت است. اما روی دیگر مدال طلای سایر جوایز، از طرح‌های خاص مرتبط با همان رشته استفاده می‌شود. برای نمونه طرح روی مدال طلای رشته پزشکی و فیزیولوژی، مرد پزشکی را نشان می‌دهد که کتابی را در بغل دارد و هم‌زمان در حال پر کردن یک کاسه از آبی است که از یک صخره خارج می‌شود، تا با آن تشنگی زنی را که در کنارش قرار دارد، فرونشاند. همچنین جمله‌ nventas vitam juvat excoluisse per artes به زبان لاتین در اطراف مدال حک شده است که معنی تحت‌اللفظی  آن «و آنها افرادی هستند که با اسراری که بدان پی‌برده‌اند، زندگی روی زمین را زیباتر و بهتر کرده‌اند» است. همچنین نام برنده جایزه و سال دریافت آن و نیز متن «REG. UNIVERSITAS MED. CHIR. CAROL.» در مدال حک می‌شود. عبارت اخیر، معرف انستیتوی کارولینسکا، نهاد مسئول و متولی این جایزه است.
مدال‌های طلای نوبل از طلای ۱۸ عیار با پوششی از طلای ۲۴عیار ساخته می‌شود. وزن آن‌ها حدود ۱۷۵ گرم و قطرشان ۶۶ میلی‌متر است و ارزش مادی آن با توجه به قیمت روز طلا تقریباً معادل ۶۵۰۰ دلار ( حدود ۲۳ میلیون تومان) است. مدال طلای جایزه نوبل پزشکی از سال ۱۹۰۱ تا کنون یعنی ۲۰۱۵، به ۲۱۰ نفر داده شده است.

nobel_medal_crick

اما همه برندگان علاوه بر جایزه نقدی و مدال طلا، یک دیپلم افتخارهم دریافت می‌کنند. هر دیپلم دارای طرحی منحصر به فرد است که توسط نهاد‌های متولی مربوط به همان جایزه تهیه می‌شود. دیپلم دارای تصویر یا طرحی هنری به همراه متنی (معمولاً به زبان سوئدی) است که نام برنده جایزه و دلیل اعطای آن را بیان می‌کند. برای نمونه، تصویر زیر دیپلم نوبل فیزیولوژی/پزشکی ۲۰۱۲ است که به برایان کوبیلکا از دانشگاه استانفورد به دلیل تحقیق بر روی گیرنده‌‌های سلول اعطا شده است.دیپلم نوبل فیزیولوژی/پزشکی ۲۰۱۲  برایان کوبیلکا از دانشگاه  استانفورد
پی‌نوشت: در همین رابطه پیشنهاد می‌شود تا پست بعدی من را (این لینک) که به طور خاص درباره نوبل پزشکی ۲۰۱۵ و برندگان آن است، هم ببینید.

۱ دیدگاه آبان ۵, ۱۳۹۴

چگونه فونت‌‌های وب را بشناسیم؟

بسیار پیش می‌آید، به خصوص برای کسانی که خود دستی در سایت یا وبلاگی دارند؛ در حین وب‌گردی از فونتی در متن یک سایت خوششان بیاید و بخواهند از آن استفاده کنند، ولی نام و مشخصات آن را ندانند. برای یافتن مشخصات یک فونت خاص در صفحات وب، باید کدهای سورس آن سایت را چک کرد که کاری وقت گیر و پرزحمت است و به علاوه همیشه هم به نتیجه دلخواه نمی‌رسد. فایرفاکس دوست‌داشتنی، برای این مورد هم راه‌ حل دارد. افزونه‌ی معجزه‌گر «فونت فایندر» (Font-finder) نه تنها، مشحصات فونت متن انتخابی سایت‌ را برایتان مشخص می‌کند؛ بلکه استایل‌های CSS مربوط به آن متن را هم آشکار می‌کند. خوشبختانه نسخه سازگار با فایرفاکس ۴ آن هم وجود دارد.

مهم‌ترین مشخصاتی را که این افزونه نشان می‌دهد، عبارتند از:
رنگ: رنگ متن، کد رنگ، کد RGB و رنگ زمینه
فونت: نام، خانواده، اندازه و وزن فونت متن انتخابی،
فاصله‌گذاری: ارتفاع سطر، فاصله حروف و کلمات متن انتخابی

بعد از نصب این افزونه، برای مثال، همانطور که از شکل‌های زیر بر‌میآید، برای اطلاع ار مشخصات سوتیتر سایت «تفریح‌وار: هر روز یک نوشتار» که مورد علاقه‌ی من است، ابتدا عبارت «سرویس‌های آنلاین» را انتخاب و روی آن راست کلیک کرده و بعد گزینه `Font Finder`را انتخاب و از فهرست بعدی روی گزینه analyze selectilon’ کلیک ‌می‌کنیم که معجزه رخ می‌دهد و پتجره‌ای مانند عکس دوم باز می‌شود و همه مشخصات آن متن را به ما می‌دهد که قابل کپی کردن و استفاده بعدی است.

نوشتن دیدگاه فروردین ۱۸, ۱۳۹۰

حشرات به عنوان یک منبع غذایی انسان!

یک حشره‌شناس پیش‌بینی می‌کند که بر اثر نایاب شدن مواد غذایی سنتی مثل گوشت و لبنیات، در دهه‌های آینده مردم برای تکمیل کردن رژیم غذایی خود به حشرات روی خواهند آورد.
وی که مسئول اولین پروژه دانشگاهی برای مطالعه در مورد پتانسیل‌های خوراکی حشرات است، می‌گوید تا سال ۲۰۲۰ خوردن حشرات در خانه‌ها و رستوران‌های کشورهای غربی رواج خواهد یافت.
به نوشته روزنامه گاردین چاپ لندن، پروفسور مارسل دایک در مصاحبه‌ای با مجله « ویرد» (عجایب) گفت: «مهم‌ترین نکته ایجاد آمادگی در میان مردم و عادت دادن آنها به این تغییرات است. چون از سال ۲۰۲۰ به بعد مردم گزینه چندانی نخواهند داشت.»
او می‌خواهد به روش‌های مختلف حس انزجار مردم از خوردن حشرات را تغییر داده و به کارخانجات تولید مواد غذایی توصیه می‌کند که از راه‌های مناسب و جذاب این محصولات را به بازار ارائه دهند. پرفسور دایک مسئول یک پژوهش تخصصی چهار ساله است که هدف از آن یافتن راه‌های مناسب برای معرفی حشرات به سفره مردم کشورهای غربی است.
روزنامه گاردین یادآوری می‌کند که ساکنان حدود ۸۰ درصد از کشورهای جهان … (بیشتر…)

نوشتن دیدگاه فروردین ۱۴, ۱۳۹۰

لینگوس جایگزینی شایسته برای بابیلون

لینگوس ®Lingoes، بلبل زبان‌دان
بی‌شک، بابیلون (®Babylon) بهترین دیکشنری برای کامپیوتر است اما برای ما که نه تمایل زیادی و نه امکان چندانی برای خرید نسخه اصلی و استفاده از همه امکانات آن نداریم، ناچار به نسخه‌های کرک شده آن دل خوش می‌کنیم که البته مشکلاتی خاص خودش دارد. از جمله:
۱- واقعیت این است که نسخه‌های کرک شده، به هر حال  نوعی مالِ دزدی است و نباید از جنبه‌های روانی و اجتماعی این کار غافل باشیم.
۲- به دلیل کرک بودن، به محض اتصال به اینترنت، غیرفعال می‌شود و لذا باید مانع از ارتباط برنامه با اینترنت شویم که این به معنی محروم شدن از امکانات و خدمات آنلاین آن است.
۳- علاوه بر خود برنامه، دیکشنری‌های اصلی آن هم عموماً پولی بوده و در صورت ارتباط با اینترنت و بعد از اتمام دوره آزمایشی آن، غیرفعال (expired) می‌شوند.
۴- و نیز با توجه به اینکه شرکت سازنده بابیلون اسرائیلی است … (بیشتر…)

۲ Comments فروردین ۱۲, ۱۳۹۰

سال نو، خانه نو

ضمن تبریک سال ۱۳۹۰ خورشیدی به همه دوستان بازدید کننده و آرزوی توفیق و شادکامی برای شما، باید به عرض برسانم که فیـلتـرینگ بی‌حساب و کتاب، دامن وبلاگ بنده، که در موضوعی علمی و دور از وادی سیاست و نتیجه‌ی چند سال تلاش بود، را هم گرفت. به هر حال با بستن فله‌ای سایت WordPress که میزبان هزاران وبلاگ ایرانی در موضوعات مختلف است، تر و خشک را با هم سوزاندند.

در نتیجه‌، توفیقی اجباری دست داد، البته با قدری شل کردن سرِ کیسه، تا من هم بالاخره صاحب دامنه و فضای اختصاصی و به عبارتی دات‌کام شدم. همه مطالب وبلاگ قبلی به این سایت انتقال داده شد. امیدوارم که بتوانم بیشتر از قبل، اینجا را آپدیت کنم.

نوشتن دیدگاه فروردین ۴, ۱۳۹۰

سازگار کردن افزونه‌ها در فایرفاکس

سرانجام فایرفاکس ۳٫۵ هم آمد که نسبت به نسخه‌های قبلی بسیار کارآمدتر و سریع‌تر است. یک پزشک در اینجا به خوبی، ۵ ویژگی برتر نسخه جدید فایرفاکس را  توضیح داده است. اما مشکلی که بعد از نصب هر نسخه‌ی جدید فایرفاکس ممکن است دیده شود، ناسازگاری بعضی از افزونه‌ها است. برای رفع این مشکل، می‌توان به روش زیر عمل کرد:
۱- لازم است که افزونه‌های مطلوب خودتان را بصورت فایل‌هایی با پسوند xpi. در کامپیوتر خود داشته باشید. برای این منظور، ساده‌ترین راه آن است که با اینترنت اکسپلورر یا مرورگری غیر از فایرفاکس، به صفحه افزونه‌های سایت موزیلا بروید و افزونه مورد نظر را انتخاب و دانلود و ذخیره کنید.
۲- برنامه winrar را اجرا کنید. در منوی فایل، از طریق Open archive به فولدر افزونه‌های خود بروید و افزونه مورد نظر خود را انتخاب کنید. البته در پنجره‌ای که باز می‌شود باید در قست type of file، گزینه all files انتخاب شود تا افزونه‌ها دیده شوند.
۳- در داخل فایل هر افزونه، چند فایل وجود دارد که ما فقط با فایلی به نام install.rdf کار داریم (شکل زیر). این فایل را با دوبار کلیک کردن روی آن، باز می‌کنیم. این فایل، یک فایل متنی است که ما باید در آن عبارت <em:maxVersion>3.0.*</em:maxVersion>  پیدا کنیم و مقدار آن یا هر چیز دیگر را به مقدار مثلاً  ۳٫۰٫* یا بیشتر تغییر دهیم (مطابق شکل دوم) و آن را save  کرده و فایل را می‌بندیم و از winrar هم خارج می‌شویم.


۴- بعد از این مرحله، آیکن افزونه تغییریافته را به داخل پنجره فایرفاکس می‌کشیم و رها و نصب می‌کنیم و حالش را می‌بریم!

۱۱ Comments تیر ۱۱, ۱۳۸۸

نوروز پیروز

Nowruz

دوستان عزیز؛ سال نو بر همه مبارک.

نوشتن دیدگاه فروردین ۱, ۱۳۸۷

برداشت آزاد

دانشآموزی به عنوان پروژه درسی‌اش این تقاضانامه را بین ۵۰ نفر توزیع کرد:
ماده‌ای به نام (DiHydrogen MonOxide=DHMO) امروزه در بسیاری از صنایع به کار می‌رود. ما به دلایل زیر خواهان کنترل شدید و یا حذف کلی این ماده از محصولات صنعتی هستیم:
۱- این ماده باعث ایجاد عرق و تهوع می‌شود.
۲- از اجزاء عمده باران اسیدی می‌باشد.
۳- در حالت گازی می‌تواند باعث ایجاد سوختگی شدید شود.
۴- ورود تصادفی آن به مجرای تنفس می‌تواند کشنده باشد.
۵- باعث تشدید خوردگی می‌شود.
۶- باعث کاسته شدن از توان ترمز خودروها می‌شود.
۷- درتومورهای بیماران سرطانی مشاهده شده است.

از بین ۵۰ نفری که تقاضانامه بین آنها توزیع شده بود:
۴۳ نفر خواستار منع استفاده از این ماده شدند.
۶ نفر نظر ممتنع داشتند.
فقط یک نفر فهمیده بود که ماده مورد نظر آب است
.

منبع: وبلاگ ناگهان اندیشه

۳ Comments اسفند ۱۸, ۱۳۸۶

خلق اولین موجودِ زندهِ مصنوعی

جان کریگ ونتر John Craig Venter ، محقق پر آوازه ژنتیک که در رمزگشایی کد ژنتیکی انسان مشارکت داشته است، با همکاری همیلتون اسمیت، برنده جایزه نوبل و ۲۰ دانشمند برجسته دیگر توانسته‌اند از مواد شیمیایی آزمایشگاهی، یک کروموزوم مصنوعی با ۳۸۱ ژن و ۵۸۰ هزار جفت باز بسازند؛ یک شاهکار هنرمندانه در زمینه مهندسی زیستی که تاکنون سابقه نداشته است. بعلاوه قرار است وی خلق اولین شکل حیات مصنوعی بر روی زمین را به زودی در نشست سالیانه انستیتوی علمی وی در سان دیه گو کالیفرنیا در حضور جمع بزرگی از افراد خبره در امر توسعه و طراحی ژنوم اعلام کند. این موضوع قطعاً بحث اخلاقی داغی درباره خلق گونه‌های جدید برخواهد انگیخت و درها را بر روی منابع جدید و تکنیک‌های مبارزه با گرم شدن کره زمین خواهد گشود. آقای ونتر به گاردین گفت:« این نقطه عطف و دستاورد تاریخی، یک گام فلسفی مهم در تاریخ نوع بشر است. ما در حال گذار از خواندن کد ژنتیکی به سوی توانایی در نوشتن آن هستیم. این امر به ما این توانایی بالقوه کارهایی را می دهد که هیچگاه قبلاً به آنها فکر نکرده‌ایم». توالی DNA جدید بر اساس ژنوم باکتری میکوپلاسما ژنیتالیوم ساخته شده است. این تیم تحقیقاتی تنها از یک پنجم ساختار ژنتیکی این باکتری، یعنی تنها از ژنهای ضروری برای حیات استفاده کرده‌اند. آنها این کروموزوم کاملاً مصنوعی را میکوپلاسما لابراتوریوم (Mycoplasma laboratorium) نامگذاری کرده‌اند و آن را برای شناسایی آسانتر به شناساگرهایی مجهز کرده‌اند. انها سپس آن را به داخل سلول یک باکتری زنده پیوند زدند و در مرحله پایانی این فرآیند، انتظار می‌رود که کنترل سلول را به دست بگیرد و در نتیجه تبدیل به یک شکلِ جدید حیات شود. این گروه از دانشمندان قبلاً با موفقیت ژنوم یک نوع باکتری به داخل سلول دیگر پیوند زده‌اند و بطرز موثری گونهِ سلول را تغییر داده‌اند. آقای ونتر می‌گوید که او صد درصد مطمئن است که چنین تکنیکی در مورد این کروموزومِ مصنوعی نیز جواب خواهد کرد. این شکل جدید حیات از نظر توانایی برای تکثیر خود و متابولیسم به ماشین ملکولی سلولی که به آن تزریق شده است، وابسته خواهد بود و از این جهت، یک شکل حیات کاملاً مصنوعی نیست. اما به هر حال DNA آن ساختگی است و این DNA است که سلول را کنترل می‌کند و مبنای تشکیل حیات شناخته می‌شود. منبع

۱ دیدگاه مهر ۲۱, ۱۳۸۶

پیشرفت در درمان بیماری خواب و بمب گوگلی

۱- محققان اسراییلی موفق به شناسیایی مسیری بیوشمیایی در تریپانوزوم، عامل بیماری خواب، شده‌اند که سنتز mRNA را متوقف کرده و در نتیجه به مرگ انگل منجر می‌شود. مواجهه انگل با استرس فیزیولوژیک مثلاً pH پایین، می‌تواند این مسیر را فعال کند. در حال حاضر ۴ داروبرای درمان بیماری خواب استفاده می‌شود که توسط دو شرکت دارویی بزرگ، با نظارت سازمان جهانی بهداشت، بصورت رایگان در مناطق آندمیک بیماری توزیع می‌شود. این داروها که عبارتند از پنتامیدین، ملارسوپرول، افلورنیتین و سورامین از جمله سمی‌ترین داروهای موجود برای انسانها بوده و دارای عوارض جانبی متعددی هستند و سختی پذیرش آنها توسط بیماران مانعی در راه درمان بیماری است.
بیماری خواب یا تریپانوزومیازیس هم دامها و هم انسانها را گرفتار می‌کند و در نواحی جنوبی صحرای آفریقا به صورت آندمیک وجود دارد و تخمین زده می‌شود که بیش از ۷۰ هزار نفر از آن رنج می‌برند. این بیماری توسط تک‌یاختته‌ای به نام تریپانوزوم بروسه‌ای ایجاد می‌شود که منجر به آسیب سیستم لنفاوی و عصبی و سرانجام مرگ می‌شود. دکتر شولامیت میکائیلی محقق اصلی این طرح اعتقاد دارد اگر دارویی بتواند این مسیر کشف شده را خاموش کند؛ برای تمام انگلهای نزدیک به آن نیز موثر خواهد بود. این مسیر حیاتی احتمالاً در لیشمانیا، عامل بیماری‌های سالک و کالاآزار و تریپانوزوم کروزی، عامل بیماری شاگاس وجود دارد. برای اطلاع بیشتر به اینجا بروید.
۲- اخیراً در فضای وب فارسی، موجی بر علیه فیلم ۳۰۰ راه افتاده است که محل بحث و تامل است. همانند جریان تحریف نام خلیج فارس در نقشه موسسه نشنال جئوگرافی، این‌بار هم تلاش می‌شود که یک بمب گوگلی ساخته شود و باز مثل قبل، لگوماهی پیشقدم شده است و صفحه ویژه آن را تهیه کرده است. برای این که این بمب عمل کند باید سایتهای زیادی به آن لینک دهند. برای اطلاع بیشتر درباره موضوع به وبلاگهای لگوماهی، عصیان، یک پزشک و مولتی‌متر بروید. اما این‌هم لینک من:

۳۰۰ the movie

اسفند ۱۹, ۱۳۸۵


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات