Filed under: سستودها

اطلس انگل‌شناسی

‌در این پست، اطلس انگل‌شناسی زیر را برای دانلود می‌گذارم که دارای طرح‌ها و تصاویر خوبی از انگل‌ها و چرخه‌های زندگی آنهاست. حجم این اطلس ۱۹/۶ مگابایت است و برای دانلود روی تصویر جلد کتاب کلیک کنید.

Atlas of Medical Helminthology and Protozoology

۴ Comments آذر ۱۹, ۱۳۹۱

کتاب ۵: Medical Parasitology

در این پست کناب Medical Parasitology را برای دانلود می‌گذازم که تالیف ۴ تن از اساتید دانشگاه‌های آمریکاست و در سال ۲۰۰۹ توسط انتشارات Landes Biosience منتشر شده است. این کتاب در ۵ بخش نماتودا، ترماتودا، سستودا، تک‌یاخته‌ها و بندپایان در ۳۲۰ صفحه تنظیم شده است. حجم فایل PDF کناب حدود ۴/۳ مگابایت است و برای فروگذاری آن روی تصویر زیر تقه بزنید!

۱ دیدگاه اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۰

واکسنی برای نوروسیستی‌سرکوزیس

یک واکسن خوکی می‌تواند مانع از گسترش بیماری کشنده مغزی نوروسیستی‌سرکوزیس (neurocysticercosis) در انسان شود. نوعی کرم‌ نواری موسوم به کرم کدوی خوکی (با نام علمی تنیا سولیوم) در این بیماری نقش حیاتی دارد. در این بیماری کیست‌هایی در مغز و ستون فقرات انسان ایجاد می‌شود که عامل اصلی صرع اکتسابی در کشورهای آندمیک و در حال توسعه می‌باشد.
در این بیماری تخم کرم از طریق مدفوع انسان در محیط خارج پراکنده می‌شود و خوک با بلع این تخم‌ها همراه با آب و غذای خود به شکل لاروی انگل که سیستی‌سرکوس نامیده می‌شود، آلوده می‌شود. سپس انسان‌ها با خوردن گوشت نیم‌پز یا ناپخته خوک به فرم بالغ و نیز گاهی فرم لاروی آن مبتلا می‌شوند.
تنیا سولیوم هرساله موجب حدود ۵۰ میلیون عفونت کرم نواری و حدود ۵۰ هزار مرگ ومیر ناشی از بیماری مغزی آن یعنی سیستی‌سرکوزیس می‌شود. کرم بالغ در روده باریک انسان می‌تواند به طول چندین متر برسد و برای سال‌ها بدون هیچ عارضه‌ای زنده بماند، اما تخم‌های تولید شده متاسفانه در روده باز می‌شوند و لارو کرم به مغز مهاجرت و موجب نوروسیستی‌سرکوزیس می‌شود.
اخیراً در یک مطالعه پایلوت که به صورت کارآزمایی بالینی و تحت هدایت پروفسور مارشال لایتاولرز (Marshall Lightowlers) از دانشگاه ملبورن استرالیا در یک منطقه آندمیک بیماری در کامرون انجام شده است، واکسیناسیون خوک‌های جوان باعث ریشه‌کنی کامل و صد درصدی آنها در مقایسه با گروه کنترل گردیده است. این محققان در ابتدا ۲۴۰ بچه خوک را انتخاب و همه آنها را با داروهای ضد کرمی درمان کردند. سپس نیمی از آنها را واکسینه کردند و نیم دیگر را به عنوان کنترل در نظر گرفتند و بعد همه آنها را در بین گله‌ طبیعی خوک‌ها رها کردند. ۱۲ تا ۱۴ ماه بعد، در گروه کنترل، ۲۰ خوک آلودگی داشتند در حالی که در بین خوک‌های واکسینه شده هیچ موردی از آلودگی به تنیا سولیوم مشاهده نشد. نتایج و جزئیات بیشتر این مطالعه در شماره آینده مجله بین‌المللی انگل‌شناسی (International Journal for Parasitology) چاپ خواهد شد. منبع

۱ دیدگاه اسفند ۲۰, ۱۳۸۸

رودولف لوکارت


رودولف لوکارت Rudolph Leuckartبعنوان پدر انگل‌شناسى و نیز یکى از مشهورترین جانورشناسان قرن نوزدهم شناخته می‌‌شود. لوکارت با نام کامل کارل گئورگ رودولف لوکارت Karl Georg Friedrich Rudolf Leuckart در سال ۱۸۲۲ در شهر Helmstedt آلمان بدنیا آمد. در جوانى زمانى که دانشجوى پزشکى بود به جانورشناسى علاقه‌ پیدا کرد و تحت هدایت جانورشناس مشهور رودولف واگنر Rudolph Wagner به مطالعه پرداخت. در ۱۸۵۲ بعنوان دانشجوى ممتاز و بخاطر تزش از دانشگاه جایزه گرفت. او اندکى پس از گرفتن دکتراى پزشکى MD از دانشگاه گوتینگن آلمان، دوره جانورشناسى را با سفر علمى به دریاى شمال براى مطالعه بی‌مهرگان دریایى آغاز کرد. توصیف دقیق او از جزئیات مرفولوژیک کمک بزرگى براى رشته جدیدالتاسیس سیستماتیک جانورى بود؛ ایده‌اى مبتنى بر اینکه با توجه به تغییرات ساختارى می‌توان تکامل را ردیابى کرد. لوکارت در ۱۸۴۵ (۲۸ سالگی) به درجه استادیارى و در ۱۸۶۹ به استاد کاملى دانشگاه لایپزیگ نایل شد. او در سال ۱۸۹۸ درگذشت. معروفترین کارهاى لوکارت در زمینه انگل شناسى بر عفونتهاى مهره داران، بویژه تنیاها، فاسیولا و تریشین و پنتاستومیا متمرکز بود. او نشان داد که تنیا ساژیناتا فقط در گاو و تنیا سولیوم فقط در خوک رخ می‌دهد. او به کمک همکارش چرخه زندگى تریشین در خوک و انسان را مستند کرد. کتابهاى درسى لوکارت امروزه قدیمى و کلاسیک هستند. او معلم برجسته‌اى بود و نمودارهاى دیوارى علمى (Wall Chart) تهیه کرد و از آنها در تدریس کمک می‌گرفت. در سال ۱۸۹۲ بیش از صد تن از شاگردان او بمناسبت ۷۰ سالگى لوکارت، نمایشگاهى از این چارتها تشکیل دادند. این چارتهاى جالب را مى توانید در اینجا ببینید.

۲ Comments مرداد ۲۸, ۱۳۸۵


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات