Filed under: ویدئو

کرم زیبای درخت کریسمس

یک کرم ماده درخت کریسمس در حال رهاکردن تخم‌های نارنجی‌رنگ به صورت یک جریان پیوسته

یک کرم ماده درخت کریسمس در حال رهاکردن تخم‌های نارنجی‌رنگش به صورت یک جریان پیوسته در آب

عموم مردم تصویر ذهنی خوشایندی از کرم‌ها ندارند و آنها را موجوداتی زشت و چندش‌آور تصور می‌کنند. اما تنوع خارق‌العاده طبیعت و موجودات زنده‌، موارد نقض زیادی برای ما دارد. کرم درخت کریسمس (Christmas tree worm) یکی از این موارد است.
کرم درخت کریسمس با نام علمی اسپایروبرانکوس ژیگانتئوس (Spirobranchus giganteus)، کرمهایی درخت‌مانند با پرهایی پر از گل‌‌های زیبا به نظر می‌رسند. این کرم‌های آبزی مخروطی‌شکل، یکی از شناخته‌شده‌ترین کرم‌های ثابت از گروه پرتاران (polychaete) و شاخه کرم‌های حلقوی (Annelida) بوده و به رنگ‌های مختلفی مثل نارنجی، زرد، آبی و سفید وجود دارند. اگرچه کوچک بوده و اندازه‌شان به‌طور میانگین ۳.۸ سانتیمتر است، اما به خاطر شکل، زیبایی و رنگ‌های چشم‌نوازشان به‌راحتی در زیر آب تشخیص داده می‌شوند. پرهای رنگارنگ یا شاخک‌ها (tentacles) برای تغذیه پاسیو از ذرات معلق پروتئین و پلانکتون در آب و همچنین برای تنفس استفاده می‌شود. اگرچه فقط این این پرها برای ما قابل مشاهده هستند، اما بیشتر بدن کرم در نقب‌هایی قرار می‌گیرد که در مرجان‌های آهکی زنده کنده‌ است. کرم‌های درخت کریسمس بسیار حساس بوده و با کوچک‌ترین لمس یا عبور سایه، سریعاً به داخل کانال‌ مرجانی فرو می‌روند. آنها معمولاً یک دقیقه بعد، دوباره به‌آرامی ظاهر می‌شوند و پس از اطمینان یافتن، همه پرهای خود را به‌طرز زیبایی می‌گسترانند. ویدئوی کوتاه زیر را ببینید و لذت ببرید.

نوشتن دیدگاه شهریور ۱۱, ۱۳۹۷

بلای بال‌دار

شرکت والت دیسنی (Walt Disney) در گرماگرم جنگ جهانی دوم و به سفارش وزارت دفاع آمریکا یک انیمیشن آموزشی به نام The winged scourge (بلای بالدار) می‌سازد. موضوع این فیلم در مورد نحوه انتقال و پیشگیری از بیماری مالاریا و روش‌های مبارزه با پشه آنوفل است. این انیمیشن رنگی و مدت آن ۱۰ دقیقه‌ بوده که با استفاده هنرمندانه از کاراکترهای کارتونی معروف «سفید برفی و هفت کوتوله»، فوق‌العاده زیبا و تأثیرگذار و از نظر آموزشی هم جالب و آموزنده است؛ اگرچه از ساخت آن یعنی سال ۱۹۴۳ٰ، زمان زیادی می‌گذرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این فیلم می‌توانید سری به صفحه آن در IMDB بزنید.

لینک مستقیم

نوشتن دیدگاه فروردین ۷, ۱۳۹۰


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات