Filed under: مباحث كلي

تاریخچه کنگره بین‌المللی انگل‌شناسی (ICOPA)

در چند پست قبل‌تر خبر برگزاری چهاردهمین کنگره بین‌المللی انگل‌شناسی در کره جنوبی و انتخاب کپنهاگ دانمارک به عنوان میزبان پانزدهمین دوره کنگره در سال ۲۰۲۲ را آوردم. از روی کنجکاوی شخصی، تاریخچه کامل کنگره را جستجو و تهیه کردم که در اینجا تقدیم می‌شود.

۱st International Congress of Parasitology (ICOPA I), Roma, Italy, September 1964.
۲nd International Congress of Parasitology (ICOPA II), Washington, September 1970.
۳rd International Congress of Parasitology (ICOPA III), Munich, August, 1974.
۴th International Congress of Parasitology (ICOPA IV), Warsaw, August 1978.
۵th International Congress of Parasitology (ICOPA V), Toronto, Canada, August 1982.
۶th International Congress of Parasitology (ICOPA VI), Brisbane, Queensland, Australia, August 1986.
۷th International Congress of Parasitology (ICOPA VII), Paris, France, August 1990.
۸th International Congress of Parasitology (ICOPA VIII), Izmir, Turkey, October 1994.
۹th International Congress of Parasitology (ICOPA IX), Makuhari Messe, Chiba, Japan, August 1998.
۱۰th International Congress of Parasitology (ICOPA X), Vancouver, Canada, August 2002.
۱۱th International Congress of Parasitology (ICOPA XI), Glasgow, Scotland, August 2006.
۱۲th International Congress of Parasitology (ICOPA XII), Melbourne, Australia, August 2010.
۱۳th International Congress of Parasitology (ICOPA XIII), Mexico City, Mexico, August 2014.
۱۴th International Congress of Parasitology (ICOPA XIV), Daego, South Korea, August 2018.
۱۵th International Congress of Parasitology (ICOPA XV), Copenhagen, Denmark, August, 2022.

نوشتن دیدگاه شهریور ۱۸, ۱۳۹۷

سنتز و ترشح کانابینوئیدها توسط برخی نماتودها

دفعه بعد که خواستید از چیزی شکایت کنید، وضعیت کرم روده را به یاد بیاورید که نه تنها باید از پس خوردن و زادوولد در حصار تنگ بدن موجود دیگری برآید، بلکه باید مانع از تخریب و تجزیه خودش توسط میزبان شود؛ یعنی جاخالی دادن و فرار از برابر سیستم ایمنی و التهاب، که پاسخ طبیعی بدن میزبان به هر حمله خارجی است. [جسارت بنده تلقی نشود، برای رعایت امانت در ترجمه است!]
محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافته‌ا‌ند که نماتود نیپواسترونژیلوس برازیلینسیس (Nippostrongylus brasiliensis) با ترشح اندوکانابینوئید‌ها، شانس بقای خود در موش میزبانش را افزایش می‌دهد. این ملکول‌ها به داشتن اثر ضدالتهابی شناخته می‌شوند؛ و البته همان ماده مؤثره مخدر حشیش است که توسط گیاه شاهدانه (Cannabis) تولید می‌شود. در همین حال، موش میزبان هم اندوکانابینوئیدهای خود را آزاد می‌کند که به نظر می‌رسد که درد ناشی از نفوذ و حرکت کرم‌ها را خنثی می‌کند و باعث دو برابر شدن دوز ضددردها در بدن موش می‌شود.
این، یافتهٔ هیجان‌انگیزی برای علم انگل‌شناسی و نویدبخش درمان جدید برای کرم‌های انگلی است. چراکه می‌توان نتیجه‌ گرفت که ژنهای مشابهی در کرم‌های انگلی انسان برای تنظیم و ترشح اندوکانابینوئیدها وجود دارد. سیستم اندوکانابینوئید (ECS) بسیار «حفاظت‌شده» است، به این معنی که پیدایش آن به زمانی بسیار قبل از جدا شدن مسیر اجداد موش‌ها و کرم‌ها در درخت زندگی برمی‌گردد. علم هنوز در ابتدای مسیر شناسایی این سیستم است، اما به‌نظر می‌رسد که کارکردهای زیادی دارد: اشتها، خلق و خوی و حافظه را تنظیم می‌کند و پذیرای انواع مشتقات گیاه شاهدانه است.
چرخه زندگی این انگل بسیار شبیه آسکاریس و کرم‌های قلابدار انسان است. لارو انگل از خاک به پوست نفود می‌کند سپس همراه با جریان خون به قلب راست و بعد به ریه می‌رسد در آنجا رشد کرده و در داخل بافت ریه حرکت می‌کند باعث تخریب و التهاب می‌شود. نوزاد کرم همراه با خلط یا سرفه وارد دهان و بعد از بلع، وارد روده می‌شود و در آنجا به داخل مخاط فرو می‌رود. بعد از جفتگیری،‌ تخم‌های کرم از طریق مدفوع به خارج دفع شده و در خاک مناسب می‌رسند و لاروها خارج‌شده از تخم، موش‌های دیگر را آلوده می‌کنند.
موش آلوده به نیپواسترونژیلوس، به راستی موجود بدبختی است، اما کاملاً هم بی‌دفاع نیست. خانم Meera Nair ایمونولوژیست دانشگاه کالیفرنیا و محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: «اندوکانابینوئید‌ها روی سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارند، آنها التهاب و درد را کاهش داده و نیز تغذیه را بهبود می‌دهند؛ به همین دلیل است که کانابیس برای درمان سرطان نیز استفاده می‌شود. میزبان و کرم هر دو با ترشح این ملکول‌، ‌بهترین همکاری را برای بقا و رابطه دوطرفه خودشان انجام می‌دهند.»
وی همچنین امیدوار است که با شناخت نقش و عمل این ملکول در کرم‌ها، بتوان نسل جدیدی از داروها را برای عفونت‌های انگلی ساخت.
به‌علاوه دانشمندانی اکنون در حال تحقیق در عرصه کرم‌درمانی (helminthic therapy) یعنی استفاده بالقوه از کرم‌های انگلی برای درمان اختلالات خودایمنی مانند بیماری سلیاک (Celiac) هستند که مکانیسم واقعی آن هنوز روشن نیست. آیا سیستم اندوکانابینوئید در این زمینه نقش دارد و حلقهٔ مفقوده در شناخت ما از توانایی کرم‌ها در کاستن از التهاب نیست؟
لطفاً برای اطلاع بیشتر از جزئیات، به مقاله مربوط به این تحقیق رجوع کنید (لینک زیر) که در مجله معتبر Infection and Immunity چاپ شده است.
پی‌نوشت: البته قبلاً ثابت شده است که برخی کرم‌های انگلی، به‌ویژه همین نیپواسترونژیلوس، موادی شبه‌مورفین (اوپیوئید) در داخل بدن میزبان و نیز در محیط کشت ترشح می‌کنند و اثرات آنها در کاهش درد و افت سیستم ایمنی مطرح شده است. از قضا، این پدیده، موضوع سمینار بنده در زمان دانشجویی بود.
لینک مقاله: https://iai.asm.org/content/early/2018/08/07/IAI.00441-18
لینک خبر: https://www.wired.com/story/worms-cannabinoids

نوشتن دیدگاه شهریور ۱۳, ۱۳۹۷

کرم زیبای درخت کریسمس

یک کرم ماده درخت کریسمس در حال رهاکردن تخم‌های نارنجی‌رنگ به صورت یک جریان پیوسته

یک کرم ماده درخت کریسمس در حال رهاکردن تخم‌های نارنجی‌رنگش به صورت یک جریان پیوسته در آب

عموم مردم تصویر ذهنی خوشایندی از کرم‌ها ندارند و آنها را موجوداتی زشت و چندش‌آور تصور می‌کنند. اما تنوع خارق‌العاده طبیعت و موجودات زنده‌، موارد نقض زیادی برای ما دارد. کرم درخت کریسمس (Christmas tree worm) یکی از این موارد است.
کرم درخت کریسمس با نام علمی اسپایروبرانکوس ژیگانتئوس (Spirobranchus giganteus)، کرمهایی درخت‌مانند با پرهایی پر از گل‌‌های زیبا به نظر می‌رسند. این کرم‌های آبزی مخروطی‌شکل، یکی از شناخته‌شده‌ترین کرم‌های ثابت از گروه پرتاران (polychaete) و شاخه کرم‌های حلقوی (Annelida) بوده و به رنگ‌های مختلفی مثل نارنجی، زرد، آبی و سفید وجود دارند. اگرچه کوچک بوده و اندازه‌شان به‌طور میانگین ۳.۸ سانتیمتر است، اما به خاطر شکل، زیبایی و رنگ‌های چشم‌نوازشان به‌راحتی در زیر آب تشخیص داده می‌شوند. پرهای رنگارنگ یا شاخک‌ها (tentacles) برای تغذیه پاسیو از ذرات معلق پروتئین و پلانکتون در آب و همچنین برای تنفس استفاده می‌شود. اگرچه فقط این این پرها برای ما قابل مشاهده هستند، اما بیشتر بدن کرم در نقب‌هایی قرار می‌گیرد که در مرجان‌های آهکی زنده کنده‌ است. کرم‌های درخت کریسمس بسیار حساس بوده و با کوچک‌ترین لمس یا عبور سایه، سریعاً به داخل کانال‌ مرجانی فرو می‌روند. آنها معمولاً یک دقیقه بعد، دوباره به‌آرامی ظاهر می‌شوند و پس از اطمینان یافتن، همه پرهای خود را به‌طرز زیبایی می‌گسترانند. ویدئوی کوتاه زیر را ببینید و لذت ببرید.

نوشتن دیدگاه شهریور ۱۱, ۱۳۹۷

روز جهانی پشه

روز ۲۰ آگوست (همان اوت فرنسوی‌ها!)، روز جهانی پشه (World Mosquito Day) است. این روز برای بزرگداشت کشف بسیار مهم «سر رونالد راس» (Sir Ronald Ross) پزشک بریتانیایی درباره نقش پشه آنوفل در انتقال بیماری مالاریا و همچنین افزایش آگاهی‌ها درباره مالاریا و شیوه‌های جلوگیری از گسترش آن برگزار می‌شود.
راس که متولد هندِ مستعمرهٔ بریتانیا بود، وجود انگل مالاریا را در روده پشه نشان داد و در ابتدا آنها را به عنوان بال‌خالخالی (dappled-wings) شناسایی و توصیف کرد؛ پشه‌ای که بعداً به عنوان گونه‌ای از جنس آنوفل شناخته شد.
دکتر رونالد راس، پزشک بریتانیایی در روز ۲۰ آگوست ۱۸۹۷، بعد از کشف اینکه انگل مالاریا به‌وسیله پشه منتقل می‌شود، در قطعه شعری خوش‌بینی خود درباره مبارزه با این بیماری ابراز کرد؛ در حالی که فکرش را هم نمی‌کرد که حتی ۱۲۰ سال بعد هم، هنوز مالاریا یکی از خطرناک‌ترین بیماری‌های انسان باشد و همچنان میلیون‌ها انسان را در جهان گرفتار کند؛ به‌طوری‌که بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی، مالاریا در سال ۲۰۱۳، تعداد ۲۰۷ میلیون نفر را مبتلا کرده و تعداد ۵۸۴ هزار نفر را در سراسر جهان کشته‌ است که بیشتر این موارد از آفریقا و سه‌چهارم آنها، کودکان زیر پنج سال بوده‌اند.
حدود ۲۵۰۰ نوع پشه در جهان وجود دارد که می‌توانند هرساله انواع مختلفی از بیماری‌ها را به ۷۰۰ میلیون نفر انتقال دهند و موجب مرگ‌ومیر بیش از یک میلیون‌نفر می‌شوند. پشه‌ها علاوه بر انتقال مالاریا، ناقل بیماری‌های مرگبار دیگری چون تب زرد، تب دنگی، chikungunya و Zika نیز هستند.
در حالی که رونالد راس بیشتر به خاطر کارش روی مالاریا مشهور است، اما باید بدانیم که وی همچنین یک ریاضیدان، اپیدمیولوژیست، ویراستار، داستان‌نویس نمایشنامه‌نویس، شاعر، نوازنده آماتور، آهنگساز و هنرمند نیز بود. رونالد راس جایزه نوبل فیزیولوژی را در سال ۱۹۰۲ دریافت کرده است. او در ۱۶ سپتامبر ۱۹۳۲ در سن ۷۵ سالگی و پس از یک بیماری طولانی درگذشت.
منبع: اینجا و اینجا

نوشتن دیدگاه شهریور ۹, ۱۳۹۷

نوبل پزشکی ۲۰۱۵ به انگل‌شناسی رسید!

جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۵ به طور مشترک به سه نفر به خاطر اکتشافاتی که در زمینه داروهای جدید ضد انگلی داشتند، تعلق گرفت. مراسم رسمی اعطای جوایز نوبل توسط پادشاه سوئد، در دهم دسامبر امسال در استکهلم برگزار خواهد شد. سهم هر یک از این سه برنده به این صورت است که نصف جایزه به خانم یویو تو (Youyou Tu) چینی به خاطر کشف داروی ضد مالاریای آرتمیسینین (Artemisinin) و و نصف دیگر آن به صورت مشترک به «ویلیام کمپل» (William Campbell) ایرلندی و «ساتوشی اومورا» (Satoshi Ōmura) ژاپنی برای کشف داروی ضد نماتودی آیورمکتین (Ivermectin) داده خواهد شد.

youyou_tuخانم «یویو تو» ۸۵ ساله (متولد ۱۹۳۰)، در سال ۱۹۵۵ از دانشگاه پزشکی پکن فارغ‌التحصیل شد و از سال ۱۹۶۵ تا ۱۹۷۸ به عنوان دانشیار در آکادمی پزشکی سنتی چینی مشغول به کار بود و اکنون نیز استاد ارشد این آکادمی است. او نخستین دانشمند چینی است که موفق به دریافت جایزه نوبل در علوم شده است. داروی آرتمیسینین که وی آن را از گیاه (Artemisia annua) (خاراگوش یا افسنطین) استخراج کرده است، جان میلیون‌ها نفر از بیماران مبتلا به مالاریا را نجات داده است. شاید جالب باشد که بدانید خانم تو به پروفسور سه نه (ٰProfessor of Three Noes) معروف است؛ چرا که وی نه دارای مدرک تحصیلات تکمیلی (PhD) است، نه در خارج از چین مطالعه و تحقیق کرده است، و نه عضو آکادمی علوم ملی چین است. تا سال ۱۹۷۹ در چین هیچ برنامه‌ای برای تحصیلات تکمیلی و عالی وجود نداشت و این کشور از بقیه دنیا منزوی بود. پروفسور یویو تو امروزه به عنوان یک نمونه بارز از اولین نسل کارگران پزشکی از زمان تأسیس جمهوری خلق چین در ۱۹۴۹ شناخته می‌شود.

william_Campbellآقای «ویلیام کمپل» که او هم ۸۵ ساله و متولد ۱۹۳۰ است، مدرک کارشناسی جانورشناسی خود را از دانشگاه دوبلین و مدرک دکترای خود در سال ۱۹۵۷ را از دانشگاه ویسکانسین مدیسون آمریکا دریافت کرد. کمپل پس از آن تا سال ۱۹۹۰ در موسسه تحقیقات درمانی مرک (Merck) به کار مشغول شد. وی اکنون یکی از اساتید برجسته تحقیق در دانشگاه درو (Drew) در نیوجرسی آمریکاست. ویلیام کمپل که تابعیت آمریکا را نیز دارد، دومین ایرلندی است که به افتخار دریافت جایزه نوبل نایل شده است.

satoshi_omuraآقای «ساتوشی اومورا» دارای دو مدرک PhD است. اولین دکترای خود را در سال ۱۹۶۸ در رشته داروشناسی از دانشگاه توکیو و دومین مدرک را در سال ۱۹۷۰ در رشته شیمی را از دانشگاه علوم توکیو دریافت کرد. وی اکنون استاد برجسته دانشگاه کیتاساتو (Kitasato) است.
ویلیام سی کمپل و ساتوشی اومورای که هر کدام یک چهارم این جایزه را دریافت می‌کنند، داروی آیورمکتین را کشف کرده‌اند که باعث کاهش بروز بیماری کوری رودخانه‌ای و فیلاریازیس لنفاوی شده و همچنین علیه تعداد زیادی از بیماری‌های انگلی کارآمد بوده است. تیم تحقیقاتی وی سویه‌ای از باکتری خاکزی استرپتومایسس اَورمیتیلیس Streptomyces avermitilis را شناسایی و جداسازی کردند که ماده اَورمکتین Avermectin را ترشح می‌کند که دارای خواص ضد انگلی است. ویلیام کمپل با استفاده از این باکتری و ماده آورمکتین، توانست داروی ضدانگلی آیورمکتین Ivermectin را سنتز کند که دارای تأثیر بیش‌تر و سمیت کم‌تری نسبت به پیشسازش یعنی اَورمکتین بود. این دارو امروزه بر علیه بسیاری از عفونت‌های انگلی نماتودی و نیز بیماری گال کاربرد وسیعی دارد.

دیپلم افتخار جایزه نوبل پزشکی ۲۰۱۵

منبع اصلی: سایت انجمن انگل‌شناسی ایران
پی‌نوشت: در همین رابطه پیشنهاد می‌شود تا پست قبلی را (این لینک) که حاوی اطلاعاتی کلی درباره جایزه نوبل است، هم ببینید.

۲ Comments آبان ۷, ۱۳۹۴

جایزه نوبل پزشکی

بالاخره پس از سال‌های زیاد، دوباره جایزه پزشکی نوبل ۲۰۱۵ به طور کامل به رشته انگل‌شناسی مرتبط بود. جایزه امسال به صورت مشترک به سه نفر که در تحقیقات مربوط به ساخت دو داروی ضدانگلی آرتمیسینین (Artemisinin) و آیورمکتین (Ivermectin) نقش داشتند، تعلق گرفت و این، انگیزه‌ای شد تا دنبال اطلاعات بیش‌تری در مورد جوایز نوبل و بطور خاص نوبل پزشکی باشم که در اینجا با شما به اشتراک می‌گذارم.
جوایز نوبل (Nobel Prize) مجموعه‌ای از جوایز است که هر ساله  به افرادی شاخص در شش زمینه مختلف شامل شیمی، فیزیک، ادبیات، اقتصاد، صلح، و فیزیولوژی/پزشکی اعطاء می‌شود. این جایزه بر اساس وصیت آلفرد نوبل (۱۸۹۶-۱۸۳۳)، مخترع سوئدی بنا گذاشته شد. نوبل حدود ۳۵۵ اختراع مختلف داشت که مهم‌ترین آن دینامیت است. او فردی ثروتمند، و مالک یک کارخانه فولاد بود که در زمینه ساخت تسلیحات از جمله لوله‌های توپ جنگی فعالیت داشت. آنچه که منشاء و انگیزه وی در بنیان‌گذاشتن این جایزه در سال آخر عمرش شد، دیدن مقاله‌ای در یک روزنامه فرنسوی بود که در آن، به وی لقب تاجر مرگ داده شده بود.

آلفرد نوبل

جوایز مربوط به شیمی، ادبیات، صلح، فیزیک، و فیزیولوژی یا پزشکی برای اولین بار در سال ۱۹۰۱ اهدا شدند؛ اما جایزه نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۸ توسط  بانک مرکزی سوئد به این مجموعه اضافه شده است. از ۱۹۰۱ تا کنون (۲۰۱۵)، جمعاً ۵۷۳ جایزه نوبل به ۸۷۰ نفر و ۲۳ سازمان داده شده است. همه جوایز در استهکلم و طی مراسم خاصی به افراد داده می‌شود به جز جایزه صلح که دراسلو، پایتخت نروژ اهدا می‌شود. مسئولیت تعیین برندگان، تهیه و اعطا جوایز به عهده کمیته‌های خاصی از چهار نهاد مختلف در دو کشور سوئد و نروژ است. در این رابطه، جوایز شیمی، فیزیک و اقتصاد از سوی آکادمی سلطنتی علوم سوئد، جایزه نوبل در فیزیولوژی یا پزشکی از سوی انستیتوکارولینسکای سوئد، جایزه ادبیات از سوی فرهنگستان سوئد و بالاخره جایزه صلح بر خلاف بقیه، نه از طرف سوئد، بلکه از سوی یک کمیته نوبل در نروژ اعطاء می‌شوند.
هر جایزه نوبل شامل یک مدال طلا، یک دیپلم افتخار و مبلغی پول نقد است. همه این این جوایز، به جزء جایزه صلح نوبل، طی مراسمی رسمی مستقیماً توسط پادشاه سوئد در استکهلم اعطا می‌‌گردد. اما جایزه صلح توسط رئیس کمیته نروژی نوبل و در حضور پادشاه و ملکه نروژ در پایتخت آن کشور، یعنی شهر اسلو به برنده داده می‌شود. این جایزه خاص افراد زنده است و بعد از مرگ به کسی داده نمی‌شود، اما اگر فرد برنده قبل از دریافت فوت کند، به او تعلق خواهد گرفت. گرچه میانگین تعداد افراد برنده هر جایزه نوبل در یک رشته خاص، در سال‌های اخیر افزایش یافته است اما به هر حال، هر جایزه به صورت مشترک هیچگاه به بیش از ۳ نفر داده نمی‌شود.
مبلغ جایزه نقدی هر سال جداگانه توسط بنیاد نوبل تعیین می‌شود؛ برای مثال ارزش جایزه نقدی نوبل در سال ۲۰۱۲  معادل ۸ میلیون کرون سوئد (تقریباً برابر با یک میلیون دلار آمریکا یا ۲۸ میلیارد  ریال ایران) بوده است.
اما در مورد مدال‌های نوبل باید گفت که یک روی هر ۶ نوع مدال طلای نوبل حاوی عکسی از آلفرد نوبل با ذکر سال‌ تولد و مرگ وی است. در مدال‌های صلح و اقتصاد، روی دیگرمدال هم باز تصویری از آلفرد نوبل اما با طرحی متفاوت است. اما روی دیگر مدال طلای سایر جوایز، از طرح‌های خاص مرتبط با همان رشته استفاده می‌شود. برای نمونه طرح روی مدال طلای رشته پزشکی و فیزیولوژی، مرد پزشکی را نشان می‌دهد که کتابی را در بغل دارد و هم‌زمان در حال پر کردن یک کاسه از آبی است که از یک صخره خارج می‌شود، تا با آن تشنگی زنی را که در کنارش قرار دارد، فرونشاند. همچنین جمله‌ nventas vitam juvat excoluisse per artes به زبان لاتین در اطراف مدال حک شده است که معنی تحت‌اللفظی  آن «و آنها افرادی هستند که با اسراری که بدان پی‌برده‌اند، زندگی روی زمین را زیباتر و بهتر کرده‌اند» است. همچنین نام برنده جایزه و سال دریافت آن و نیز متن «REG. UNIVERSITAS MED. CHIR. CAROL.» در مدال حک می‌شود. عبارت اخیر، معرف انستیتوی کارولینسکا، نهاد مسئول و متولی این جایزه است.
مدال‌های طلای نوبل از طلای ۱۸ عیار با پوششی از طلای ۲۴عیار ساخته می‌شود. وزن آن‌ها حدود ۱۷۵ گرم و قطرشان ۶۶ میلی‌متر است و ارزش مادی آن با توجه به قیمت روز طلا تقریباً معادل ۶۵۰۰ دلار ( حدود ۲۳ میلیون تومان) است. مدال طلای جایزه نوبل پزشکی از سال ۱۹۰۱ تا کنون یعنی ۲۰۱۵، به ۲۱۰ نفر داده شده است.

nobel_medal_crick

اما همه برندگان علاوه بر جایزه نقدی و مدال طلا، یک دیپلم افتخارهم دریافت می‌کنند. هر دیپلم دارای طرحی منحصر به فرد است که توسط نهاد‌های متولی مربوط به همان جایزه تهیه می‌شود. دیپلم دارای تصویر یا طرحی هنری به همراه متنی (معمولاً به زبان سوئدی) است که نام برنده جایزه و دلیل اعطای آن را بیان می‌کند. برای نمونه، تصویر زیر دیپلم نوبل فیزیولوژی/پزشکی ۲۰۱۲ است که به برایان کوبیلکا از دانشگاه استانفورد به دلیل تحقیق بر روی گیرنده‌‌های سلول اعطا شده است.دیپلم نوبل فیزیولوژی/پزشکی ۲۰۱۲  برایان کوبیلکا از دانشگاه  استانفورد
پی‌نوشت: در همین رابطه پیشنهاد می‌شود تا پست بعدی من را (این لینک) که به طور خاص درباره نوبل پزشکی ۲۰۱۵ و برندگان آن است، هم ببینید.

۱ دیدگاه آبان ۵, ۱۳۹۴

تاریخچه کنگره‌ انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران

♦ NICOPA10: دهمین کنگره سراسری (و سومین کنگره بین‌المللی) انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، شیراز، ۱۰ تا ۱۲ آبان ۱۳۹۶
♦ NICOPA9: نهمین کنگره سراسری (و دومین کنگره بین‌المللی) انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، لنگرود، ۳۰ اردیبهشت تا اول خرداد ۱۳۹۴
♦ NICOPA8: هشتمین کنگره سراسری (و اولین کنگره بین‌المللی) انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ۲۵ تا ۲۷ مهر ۱۳۹۱
♦ NICOPA7: هفتمین کنگره سراسری ( و دومین کنگره منطقه‌ای) انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ۲۷ تا ۲۹ مهر ۱۳۸۹
♦ NICOPA6: ششمین کنگره سراسری (و اولین کنگره منطقه‌ای) انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، انستیتو رازی، کرج، ۱۳۸۷
♦ NICOPA5: پنجمین کنگره سراسری انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ۱۳۸۴
♦ NICOPA4: چهارمین کنگره سراسری انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، دانشگاه علوم پزشکی مشهد، ۲۱ تا ۲۴ مهر ۱۳۸۲
♦ NICOPA3: سومین کنگره سراسری انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ساری، ۱۳۸۰
♦ NICOPA2: دومین کنگره سراسری انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ۲۷ تا ۳۰ مهر ۱۳۷۶
♦ NICOPA1: اولین کنگره سراسری انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران، دانشگاه علوم پزشکی گیلان، رشت، ۱۳۶۹

نوشتن دیدگاه بهمن ۲, ۱۳۹۳

NICOPA9

کم‌‌تر از چهار ماه به نهمین کنگره سراسری (و دومین کنگره بین‌المللی) انگل‌شناسی و بیماری‌های انگلی ایران باقی مانده است. این کنگره توسط دانشگاه علوم پزشکی گیلان و در شهر لنگرود (مجتمع دانشکده‌های پیراپزشکی و پرستاری و مامایی دانشگاه گیلان)  در روزهای ۳۰ اردیبهشت تا اول خرداد ۱۳۹۴ برگزار خواهد شد.

اطلاعات کاملی در این باره در آدرس اینترنتی کنگره در دسترس است. تصویر زیر احتمالاً منظره هوایی محل کنگره در حاشیه شهر لنگرود است و اگر هم دوست دارید در این محل و  شهر لنگرود و یا شهرهای اطراف آن در استان سرسبز گیلان گشتی مجازی در گوگل ارث یا گوگل مپ بزنید، کافی است روی تصویر کلیک کنید.


در این همایش، برخی چهره‌های برجسته این رشته به عنوان میهمان حضور خواهند داشت از جمله پروفسور لورنزو ساویولی (Lorenzo Savioli) مدیر و بنیانگذار بخش بیماری‌های گرمسیری غفلت شده (NTD) در سازمان جهانی بهداشت و نیز افراد زیر:

Prof. Dupouy-Camet, Prof.  Mas-Coma, Prof. Rollinson, Prof. Deplazes, Prof. Zaim, Prof. Loker, Prof. Hague, Prof. Sripa, Prof. Karanis, Prof. Bekish

 

۱ دیدگاه دی ۳۰, ۱۳۹۳

مجله انگل‌شناسی ایران برگزیده بیستمین جشنواره رازی شد.

به نقل از سایت دانشگاه علوم پزشکی تهران مجله انگلیسی انگل‌شناسی ایران (Iranian Journal of Parasitology) برگزیده بیستمین جشنواره رازی شد. دکتر غلامحسین ادریسیان سردبیر مجله و رییس انجمن علمی انگل‌شناسی ایران با بیان اینکه این نشریه در حدود ۳۰ بانک‌ معتبر اطلاعاتی نمایه می‌شود افزود: این نشریه از سال ۱۳۸۵ در زمینه انگل‌شناسی پزشکی و بیماری‌های انگلی و رشته‌های وابسته به زبان انگلیسی منتشر می‌شود.
دکتر ادریسیان با اشاره به میزان ارجاع به مقالات نشریه گفت: در سال ۱۳۹۳،  ضریب تأثیر (Impact Factor)  مجله ۰٫۸۷۲ بوده است که این رقم نسبت به سال قبل سه برابر افزایش داشته است.
استاد پیشکسوت دانشگاه با بیان اینکه تعداد مقالات زیادی به دفتر نشریه ارسال می‌شود افزود: از این تعداد مقالاتی که دارای ارزش علمی هستند و ارتباط با موضوع مجله دارند انتخاب و در اختیار هیئت تحریریه قرار می‌گیرند. در هیئت تحریریه اساتید و متخصصین رشته انگل‌شناسی روی آن بحث کرده و اگر مورد تأیید قرار گرفت هر مقاله برای سه داور ارسال می‌شود. درنهایت نظر داوران به نویسنده منتقل و پس از تصحیح نویسنده، اگر پذیرفته شد آماده ویرایش و چاپ می‌شود.
وی، دکتر حسین کشاورز را به‌عنوان مدیرمسئول، دکتر محمدباقر رکنی را به‌عنوان ویراستار، انجمن علمی انگل‌شناسی ایران را صاحب‌امتیاز و دانشگاه علوم پزشکی تهران را به‌عنوان ناشر مجله معرفی کرد و افزود: تاکنون این مجله به‌صورت فصلنامه در ۳۳ شماره با ۴۴۹ مقاله و ۲ شماره ضمیمه حاوی خلاصه مقالات کنگره‌های انگل‌شناسی منتشرشده است. این مجله در حال حاضر از تعداد نسبتاً زیادی از کشورهای منطقه و خارج از منطقه مقاله باارزش دریافت و چاپ می‌کند.
سردبیر مجله انگل‌شناسی ایران بابیان اینکه برای نخستین بار است که مجله در جشنواره رازی برگزیده می‌شود به ارزیابی جشنواره امسال پرداخت و افزود: در این جشنواره مقالات ارزشمندی توسط محققان جوان ارائه شد. در بخش مجلات نیز ۴ مجله برگزیده شدند که دو مجله فارسی‌زبان و دو مجله انگلیسی‌زبان بودند.

نوشتن دیدگاه دی ۲۹, ۱۳۹۳

اطلس انگل‌شناسی

‌در این پست، اطلس انگل‌شناسی زیر را برای دانلود می‌گذارم که دارای طرح‌ها و تصاویر خوبی از انگل‌ها و چرخه‌های زندگی آنهاست. حجم این اطلس ۱۹/۶ مگابایت است و برای دانلود روی تصویر جلد کتاب کلیک کنید.

Atlas of Medical Helminthology and Protozoology

۴ Comments آذر ۱۹, ۱۳۹۱


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات