Filed under: ايمونولوژی

نقشه‌برداری از اولین تماس انگل مالاریا با گلبول قرمز به کمک فناوری برنده نوبل

انگل مالاریا (زرد) در حال تهاجم به داخل گلبول قرمز

دانشمندانی در ملبورن استرالیا، گامی مهم به سوی توسعه واکسن و داروی جدید برای مالاریا برداشته‌اند و برای اولین بار نقشه‌‌ای در «مقیاس اتمی» از نحوه حمله انگل به سلول‌های انسان را تهیه کرده‌اند. این محققان با استفاده از فناوری جدید کرایو الکترون میکروسکوپی (cryo-electron microscopy; cryo-EM)، که برنده جایزه نوبل شده است، توانسته‌اند ماشین ملکولی درگیر در تماس اولیه و ورود انگل‌های مالاریای پلاسمودیوم ویواکس به داخل گلبول‌های قرمز جوان را، که قبل از این ناشناخته بود، نقشه‌برداری کنند. این کشف مهم در مجله بسیار معتبر Nature منتشر شده است.
در اوایل سال جاری میلادی، همین تیم تحقیقاتی در کشفی دیگر که در مجله Science منتشر شد، نشان داده بودند که انگل‌های پلاسمودیوم ویواکس از گیرنده ترانسفرین انسان برای دسترسی به گلبول‌های قرمز استفاده می‌کنند. اکنون به کمک فناوری انقلابی کرایو الکترون میکروسکوپی (cryo-EM)، این گروه توانسته است بر چالش‌های فنی قبلی در زمینه تصویرسازی از تعامل انگل-میزبان در مقیاس ملکولی پیروز شوند.
پلاسمودیوم ویواکس شایع‌ترین انگل مالاریا در سراسر جهان و عامل غالب مالاریا در اکثر کشورهای خارج از آفریقاست. به دلیل تمایل به مخفی شدن در کبد برای گریز از برابر سیستم ایمنی میزبان، این گونه خاص از انگل، بیشتر از بقیه انواع انگل مالاریا، مسئول عود و عفونت‌های مکرر این بیماری است.
دکتر گروسچیک Gruszczyk می‌گوید: «تیم ما همچنین توانسته است با استفاده از تجهیزات کریستالوگرافی اشعه x واقع در مرکز شتاب‌دهنده الکترونی استرالیا (Australian Synchrotron)، نحوهٔ اتصال آنتی‌باد‌های ضد مالاریا به پلاسمودیوم ویواکس و ایجاد وقفه در تهاجم به گلبول‌‌های قرمز را روشن کند. با این نقشه کریستالی، ما نقاط ضعف دیگری را شناسایی کرده‌ایم که می‌توان از آنها به عنوان اهداف درمانی و ساخت واکسن استفاده کرد.»

منبع: ScienceDaily

نوشتن دیدگاه شهریور ۱۶, ۱۳۹۷

سنتز و ترشح کانابینوئیدها توسط برخی نماتودها

دفعه بعد که خواستید از چیزی شکایت کنید، وضعیت کرم روده را به یاد بیاورید که نه تنها باید از پس خوردن و زادوولد در حصار تنگ بدن موجود دیگری برآید، بلکه باید مانع از تخریب و تجزیه خودش توسط میزبان شود؛ یعنی جاخالی دادن و فرار از برابر سیستم ایمنی و التهاب، که پاسخ طبیعی بدن میزبان به هر حمله خارجی است. [جسارت بنده تلقی نشود، برای رعایت امانت در ترجمه است!]
محققان دانشگاه کالیفرنیا دریافته‌ا‌ند که نماتود نیپواسترونژیلوس برازیلینسیس (Nippostrongylus brasiliensis) با ترشح اندوکانابینوئید‌ها، شانس بقای خود در موش میزبانش را افزایش می‌دهد. این ملکول‌ها به داشتن اثر ضدالتهابی شناخته می‌شوند؛ و البته همان ماده مؤثره مخدر حشیش است که توسط گیاه شاهدانه (Cannabis) تولید می‌شود. در همین حال، موش میزبان هم اندوکانابینوئیدهای خود را آزاد می‌کند که به نظر می‌رسد که درد ناشی از نفوذ و حرکت کرم‌ها را خنثی می‌کند و باعث دو برابر شدن دوز ضددردها در بدن موش می‌شود.
این، یافتهٔ هیجان‌انگیزی برای علم انگل‌شناسی و نویدبخش درمان جدید برای کرم‌های انگلی است. چراکه می‌توان نتیجه‌ گرفت که ژنهای مشابهی در کرم‌های انگلی انسان برای تنظیم و ترشح اندوکانابینوئیدها وجود دارد. سیستم اندوکانابینوئید (ECS) بسیار «حفاظت‌شده» است، به این معنی که پیدایش آن به زمانی بسیار قبل از جدا شدن مسیر اجداد موش‌ها و کرم‌ها در درخت زندگی برمی‌گردد. علم هنوز در ابتدای مسیر شناسایی این سیستم است، اما به‌نظر می‌رسد که کارکردهای زیادی دارد: اشتها، خلق و خوی و حافظه را تنظیم می‌کند و پذیرای انواع مشتقات گیاه شاهدانه است.
چرخه زندگی این انگل بسیار شبیه آسکاریس و کرم‌های قلابدار انسان است. لارو انگل از خاک به پوست نفود می‌کند سپس همراه با جریان خون به قلب راست و بعد به ریه می‌رسد در آنجا رشد کرده و در داخل بافت ریه حرکت می‌کند باعث تخریب و التهاب می‌شود. نوزاد کرم همراه با خلط یا سرفه وارد دهان و بعد از بلع، وارد روده می‌شود و در آنجا به داخل مخاط فرو می‌رود. بعد از جفتگیری،‌ تخم‌های کرم از طریق مدفوع به خارج دفع شده و در خاک مناسب می‌رسند و لاروها خارج‌شده از تخم، موش‌های دیگر را آلوده می‌کنند.
موش آلوده به نیپواسترونژیلوس، به راستی موجود بدبختی است، اما کاملاً هم بی‌دفاع نیست. خانم Meera Nair ایمونولوژیست دانشگاه کالیفرنیا و محقق اصلی این مطالعه می‌گوید: «اندوکانابینوئید‌ها روی سیستم ایمنی بدن تأثیر می‌گذارند، آنها التهاب و درد را کاهش داده و نیز تغذیه را بهبود می‌دهند؛ به همین دلیل است که کانابیس برای درمان سرطان نیز استفاده می‌شود. میزبان و کرم هر دو با ترشح این ملکول‌، ‌بهترین همکاری را برای بقا و رابطه دوطرفه خودشان انجام می‌دهند.»
وی همچنین امیدوار است که با شناخت نقش و عمل این ملکول در کرم‌ها، بتوان نسل جدیدی از داروها را برای عفونت‌های انگلی ساخت.
به‌علاوه دانشمندانی اکنون در حال تحقیق در عرصه کرم‌درمانی (helminthic therapy) یعنی استفاده بالقوه از کرم‌های انگلی برای درمان اختلالات خودایمنی مانند بیماری سلیاک (Celiac) هستند که مکانیسم واقعی آن هنوز روشن نیست. آیا سیستم اندوکانابینوئید در این زمینه نقش دارد و حلقهٔ مفقوده در شناخت ما از توانایی کرم‌ها در کاستن از التهاب نیست؟
لطفاً برای اطلاع بیشتر از جزئیات، به مقاله مربوط به این تحقیق رجوع کنید (لینک زیر) که در مجله معتبر Infection and Immunity چاپ شده است.
پی‌نوشت: البته قبلاً ثابت شده است که برخی کرم‌های انگلی، به‌ویژه همین نیپواسترونژیلوس، موادی شبه‌مورفین (اوپیوئید) در داخل بدن میزبان و نیز در محیط کشت ترشح می‌کنند و اثرات آنها در کاهش درد و افت سیستم ایمنی مطرح شده است. از قضا، این پدیده، موضوع سمینار بنده در زمان دانشجویی بود.
لینک مقاله: https://iai.asm.org/content/early/2018/08/07/IAI.00441-18
لینک خبر: https://www.wired.com/story/worms-cannabinoids

نوشتن دیدگاه شهریور ۱۳, ۱۳۹۷

واکسن مالاریا

اسپروزوئیت اشعه دیدهبر اساس آخرین اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۰ حدود ۲۱۹ میلیون مورد بیماری مالاریا و تقریباً ۶۶۰ هزار مورد مرگ‌ و میر ناشی از آن وجود داشته است. تحقیق برای تهیه واکسن مالاریا یکی از فعال‌ترین عرصه‌های پژوهشی در انگل‌شناسی است. در حال حاضر حدود ۲۰ کاندیدای واکسن مالاریا در مرحله کارآزمایی بالینی هستند که جدی‌ترین و پیشرفته‌ترین آنها، موسوم به RTS,S/ASO1، در فاز ۳ کارآزمایی بالینی بر روی ۱۵ هزار کودک آفریقایی است.
اما اخیراً و بر اساس تحقیقی که در مجله ساینس (Science) انتشار یافته است، یک کاندیدای جدید برای واکسن مالاریا در مرحله ابتدایی کارآزمایی بالینی، نتایج امیدوارکننده‌ای را به همراه داشته و توانسته است در دوزهای بالا، ۱۲ نفر از ۱۵ نفر فرد مورد آزمایش را در برابر بیماری محافظت کند. برای این واکسن که در ایالات متحده آمریکا توسعه یافته است،‌ از روشی غیر معمول استفاده می‌‌شود: برای برانگیختن ایمنی در افراد، انگل‌های زنده اما ضعیف شده مالاریا به صورت مستقیم تزریق می‌شوند.
نویسنده اصلی مقاله دکتر رابرت سدار (Dr Robert Seder) از مرکز تحقیقات واکسن در انستیتوی ملی بهداشت آمریکا در مریلند می‌گوید: «ما از نتایج هیجان‌زده و شوکه شدیم، اما اهمیت دارد که ما آن را تکرار کرده و توسعه داده و در جمعیت‌های بزرگ‌تر انجام دهیم.»
برای دهه‌ها معلوم شده بود که مواجهه با نیش پشه‌های تیمار شده با پرتو می‌تواند موجب محافظت انسان در برابر مالاریا شود. اما مطالعات نشان داده بودند که برای ایجاد ایمنی در سطحی بالا و قابل قبول به بیش از ۱۰۰۰ نیش پشه در طول زمان نیاز است. در نتیجه، این روشی غیر عملی برای حفاظت گسترده در انسان‌ها محسوب می‌شود.
در عوض، یک کمپانی زیست‌فناوری موسوم به Sanaria در شرایطی استریل، پشه‌های مالاریا را در آزمایشگاه تکثیر و آنها را با اشعه مواجهه داده و انگل‌های مولد مالاریا (پلاسمودیم فاسیپاروم) را از آنها استخراج کرده است. سپس این انگل‌های زنده اما ضعیف شده در آزمایشگاه کشت داده شده و به صورت ویال‌هایی آماده شده‌اند که می‌توان آن را به طور مستقیم به جریان خون افراد تزریق کرد. این کاندیدای واکسن PfSPZ نامیده شده است.
برای انجام فاز اول کارآزمایی بالینی، محققان گروهی ۵۷ نفره از داوطلبان که قبلاً هرگز سابقه مالاریا نداشتند را وارد مطالعه کردند. ۴۰ نفر از آنها دوزهای متفاوتی از واکسن را دریافت کردند و ۱۷ نفر بقیه به عنوان شاهد واکسن نگرفتند. سپس همه آنها در معرض نیش پشه‌های حامل مالاریا قرار داده شدند.
محققان دیدند که افرادی که واکسن نزده بودند و کسانی که دوز پایینی از واکسن دریافت کرده بودند، همگی به مالاریا مبتلا شدند. اما از ۱۵ نفری که بالاترین دوز را گرفته بودند، بعد از مواجهه با پشه‌های آلوده، تنها ۳ نفر به مالاریا مبتلا شدند.
دکتر رابرت سدار می‌گوید: «ما از نظر تاریخی می‌دانستیم که دوز اهمیت زیادی دارد و به ۱۰۰۰ نیش پشه برای دستیابی به حفاظت نیاز است و این تأییدی بر این نتیجه است. این به ما اجازه می‌د‌هد که برای بهینه‌سازی واکسن، در مطالعات آینده دوز را افزایش داده و برنامه زمانی آن را تغییر دهیم. سؤالات اساسی دیگر این است که آیا این واکسن برای زمانی طولانی پایدار خواهد بود و آیا می‌تواند در برابر سایر سویه‌های مالاریای انسانی نیز حفاظت ایجاد کند.» او اضافه می‌کند اما این واقعیت که واکسن بجای تزریق داخل یا زیر جلدی، باید به جریان خون تزریق شود، تحویل و ارائه آن را قدری مشکل‌تر می‌سازد.
دکتر اشلی برکت (Dr Ashley Birkett) از مؤسسه «اقدام برای واکسن مالاریا پت» در مورد این تحقیق اظهار می‌دارد که «آنها آشکارا کارآزمایی‌هایی در مراحل خیلی ابتدایی با تعداد کم داوطلب هستند، اما بدون شک ما از نتایج آن بی‌نهایت تشویق و دلگرم شده‌ایم.»
وی همچنین می‌گوید که بیش‌تر کاندیداهای فعلی واکسن به جای تمام ارگانیسم، ملکول‌های یا بخش‌های خاصی از آن را مورد هدف قرار می‌دهند. اما روش حاضر باعث القاء پاسخ گسترده‌ای بر علیه تعداد زیادی از اهداف متفاوت بر سطح انگل می‌‌گردد. منبع

۱ دیدگاه مرداد ۱۸, ۱۳۹۲

درمان بیماری روده تحریک‌پذیر با کرم‌های انگلی

بیماری التهابی روده  (Inflammatory bowel disease =IBD) که شامل بیماری کراون (Crohn) و کولیت اولسراتیو می‌شود، طیفی از علایم ناخوشایند مانند درد شکم، استفراغ، اسهال، خونریزی از رکتوم، اسپاسم‌های عضلانی و کرامپ‌های داخلی شدید در ناحیه لگن و کاهش وزن را تجربه می‌کنند. علل این بیماری‌ها پیچیده است و هنوز به خوبی شناخته نشده‌اند، اما میزان بروز IBD در مناطق صنعتی که عفونت‌های انگلی کرمی تا حد زیادی حذف و یا ریشه‌کن شده‌اند. این حقیقت این احتمال را تقویت کند که عفونت‌های انگلی می‌توانند انسان را در برابر التهاب‌های روده که زمینه‌ساز IBD هستند، حفاظت کنند (منبع: لانست). اما هیچ‌کس نمی‌خواهد به کرم‌های انگلی آلوده شود. نه؟
اما IBD آنقدر ناخوشایند است که تاکنون چندین کارآزمایی بالینی به صورت آلوده کردن عمدی و داوطلبانه افراد به تریکوریس سوئیس (Trichuris suis) با موفقیت‌هایی انجام شده است (منبع). با وجود این در مورد اینکه چگونه این کرم‌ها به انسان در سرکوب علایم التهابی کمک می‌کنند باید هنوز روشن شوند.
میمون‌های نگهداری شده در مراکز تحقیقاتی اغلب مبتلا به اسهال مزمن و بیماری گوارشی می‌شوند که بسیار شبیه کولیت اولسراتیو است. یک مقاله جدید، درمان میمون‌های مبتلا با استفاده از از کرم شلاقی انسان (تریکوریس تریکیورا) را گزارش کرده است. در چهار میمون از ۵ میمون تحت درمان، علایم بیماری کاهش یافت. بعد از درمان با کرم، تعداد باکتری کمتری به دیواره روده آن‌ها متصل بودند و پاسخ التهابی آنها به باکتری‌های روده کاهش یافته بود. به علاوه ترکیب باکتری‌های روده که در میمون‌های بیمار تغییر کرده بود، بعد از درمان با کرم‌های شلاقی به ترکیب فلور طبیعی نزدیک شده بود. این نتایج بیانگر مکانیسم احتمالی است که کرم‌های انگلی به واسطه آن می‌توانند از طریق کاهش پاسخ ایمنی علیه باکتری‌های روده، علایم التهاب روده را بهبودی دهند. منابع: MicrobiologyBytes و PLOS Pathogens

۲ Comments آذر ۴, ۱۳۹۱

توکسوپلاسموز نهفته و انسان

در شماره اخیر مجله انگلیسی انگل‌شناسی ایران (Iranian Journal of Parasitology) مقاله مروری جالبی از آقای دکتر عبدالحسین دلیمی، استاد دانشگاه تربیت مدرس و همکارشان آقای علی عبدلی، تحت عنوان توکسوپلاسموزیس نهفته و انسان (Latent Toxoplasmosis and Human) منتشر شده است. در این مقاله آخرین اطلاعات موجود در مورد نقش این شکل از بیماری توکسوپلاسموز در اتیولوژی اختلالات روانی مختلف انسان ارائه و جمع‌بندی می‌شود. در پایان مقاله هم، به برخی متابولیسم‌های احتمالی توکسوپلاسما در ایجاد این تغییرات اشاره شده است. این مقاله از لینک زیر قابل دریافت است. اختلالات مورد بحث شامل موارد زیر می‌گردد:
۱- تغییرات رفتاری
۲- اسکیزوفرنی
۳- اختلالات افسردگی
۴- ‌ناهنجاری اضطراری- عقده‌ای (obsessive–compulsive disorder)
۵- بیماری آلزایمر
۶- ‌بیماری پارکینسون
۷- صرع
۸- میگرن
۹- عقب ‌ماندگی روانی
۱۰- کاهش ضریب هوشی
۱۱- اقدام به خودکشی
۱۲- افزایش تصادفات رانندگی
۱۳- تغییر نسبت جنسی در تولد‌ها (افزایش پسرزایی)

http://journals.tums.ac.ir/upload_files/pdf/_/20371.pdf

۳ Comments فروردین ۱۲, ۱۳۹۱

اثرات مثبت توکسوپلاسما بر آلزایمر

با سلام و تبریک سال ۱۳۹۱ خورشیدی به خوانندگان عزیز و پوزش از غیبت طولانی‌ام، در این پست خبری جالب در مورد انگل تک‌سلولی و مرموز توکسوپلاسما برایتان دارم:
پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه سئول در تحقیقی دریافتند که وقفه‌ی سیستم ایمنی ناشی از توکسوپلاسما، دارای اثرات مثبت و مطلوبی بر پاتوژنز و پیشرفت بیماری آلزایمر در مدل موشی آن دارد و می‌تواند منجر به کاهش معنی‌داری در مقدار رسوب پلاک‌های بتا آمیلوئیدی (مهم‌ترین مشخصه بیماری آلزایمر) و عملکرد بهتر موش‌ها در تست‌های رفتاری مانند لابیرنت آبی (water maze) شود.  این خبر در شماره ۲۱ مارس (همین چهار روز قبل) مجله PLoS ONE منتشر شده است.
توکسوپلاسما که در اصل انگل گربه و حیوانات خونگرم است،‌ می‌تواند در حاملگی‌ها و نیز در افراد دچار ضعف سیستم ایمنی باعث عوارض جدی در انسان‌ها شود. منبع

نوشتن دیدگاه فروردین ۶, ۱۳۹۱

کشف پاشنه آشیل کرم‌های انگلی

دانشمندان کشف کرده‌اند که چرا برخی افراد به طور طبیعی در برابر کرم‌های انگلی مقاوم بوده در حالی که برخی دیگر به همان عفونت‌ها حساس هستند. این کشف می‌تواند به درمان‌های جدیدی برای بیش از یک میلیون نفر انسان در سراسر جهان منتهی شود.
کرم‌های انگلی روده یک علت عمده مرگ و میر و بیماری انسان‌ها به ویژه در جهان سوم و نیز حیوانات خانگی و دام‌ها در سراسر جهان هستند. اکنون محققان دانشگاه منچستر برای اولین بار یک جزء کلیدی در موکوس روده انسان‌ها و حیوانات را یافته‌اند که می‌تواند برای کرم‌ها سمی باشد.
این کرم‌ها در روده زندگی می کنند، جایی که به وسیله لایه ضخیمی از موکوس محافظت می‌شود. این سد موکوسی ترکیب پیچیده‌ای از املاح، آب و پروتئین‌های پوشیده از قند موسوم به موسین‌ها (Mucins) هستند که به موکوس حالتی ژله‌‌ای می‌دهند. در این مطالعه از مدل عفوت کرم شلاقی موش یعنی تریکوریس موریس (Trichuris muris) استفاده شد که بسیار شبیه معادل انسانی آن، تریکوریس تریکیورا (Trichuris trichiura) است. این محققان قبلاً دریافته بودند که موش‌هایی که قادر به دفع این کرم از روده خود بودند، موکوس بیشتری تولید می‌کردند. نکته قابل اهمیت اینکه، موکوس این موش‌ها حاوی نوع خاصی موسین به نام Muc5ac است. این موسین به ندرت در روده وجود دارد اما در صورت وجود خواص فیزیکی ژل موکوسی را تغییر می‌دهد.
آنها مشاهده کردند موش‌‌هایی که از نظر ژنتیکی توانایی تولید Muc5ac نبودند، علی‌رغم پاسخ ایمنی قوی  بر علیه این انگل، قادر به دفع و پاکسازی عفونت نبودند که این مسئله منجر به عفونت‌های درازمدت می‌شود. به علاوه آنها کشف کردند دلیل اهمیت Muc5ac این است که این موسین برای کرم‌ها سمی بوده و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
این تحقیق که در مجله طب تجربی Journal of Experimental Medicine  چاپ و در Nature به آن اشاره شده است، همچنین به این نتیجه رسیده است که موسین Muc5ac، برای دفع و پاکسازی موثر انواع دیگری از کرم‌های انگلی روده انسان از جمله کرم‌های قلابدار و استرونژیلوئیدس ضروری است.
دکتر سمیرا حسنیان (Dr. Sumaira Hasnain) محقق اصلی این پروژه می‌گوید: «ما برای اولین بار کشف کردیم که یک جزء تنها از سد موکوسی، موسین Muc5ac برای دفع و پاکسازی عفونت ضروری است. نحقیق ما می‌تواند به شناسایی افراد حساس و مقاوم به عفونت‌های کرمی کمک کند و در نهایت به درمان‌های جدید برای افراد مبتلا به عفونت های کرمی مزمن بیانجامد». اصل خبر

۲ Comments اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۰

مهمانی ناخوانده برای مالاریای انسانی

دانشمندان هشدار می‌دهند که گونه‌ای از انگل مالاریا می‌تواند هدف خود را از میمون‌ها به انسان‌ها تغییر دهد. این محققان در مقاله‌ای در PloS Pathogens اعلام کرده‌اند میمون‌های ماکاک (Macaque) در آسیای جنوب‌شرقی مخزن عمده‌ای برای نوعی انگل مالاریا به نام پلاسمودیوم ناولسی (Plasmodium knowlesi) هستند که می تواند به انسان‌ها منتقل شود.
آنها معتقدند که ازدیاد جمعیت‌های انسانی و تخریب جنگل‌ها در این مناطق می‌تواند منجر به تغییر میزبان شود. اما این تغییرات می‌تواند به کاهش انتشار بیماری مالاریا نیز بیانجامد.
حدود یک میلیون نفر هر ساله در اثر مالاریا می‌میرند. پلاسمودیوم ناولسی به عنوان پنجمین انگل مالاریا در انسان‌ها شناخته می‌گردد. این انگل بیش‌تر در میمون‌ها وجود دارد اما موارد انسانی آن دیده شده است و در آزمایشگاه نشان داده شده است که قادر به انتقال از انسان به انسان است.
در آسیای جنوب‌شرقی میمون‌های ماکاک فراوان‌ترین پریمات بعد از انسان‌ها هستند.
آزمایش خون روی ۱۰۸ میمون ماکاک وحشی نشان داد که بیش از سه چهارم آنها آلوده به این نوع انگل مالاریا بوده‌اند.
پروفسور Singh از مرکز تحقیقات مالاریا در دانشگاه ساراواک مالزی به BBC می‌گوید: «ماکاک‌ها یک میزبان ذخیره و مخزن بزرگ برای پلاسمودیوم ناولسی هستند.»
آنالیز ژنتیکی نشان داده است که پلاسمودیوم ناولسی قبل از سکونت انسان‌ها در آسیای جنوب شرقی در میمون‌ها وجود داشته است. این محققان گفته‌اند که انسان‌ها بیش‌تر به وسیله این مخزن آلوده می‌شوند تا آنکه بیماری بین انسان‌ها انتقال یابد.
پروفسور Singh درباره وضعیت آینده هشدار می‌دهد: «ما نمی‌دانیم رفتار پشه‌ها چگونه تغییر خواهد کرد. افزایش  جمعیت‌‌های انسانی و تخریب جنگل‌ها، می تواند منجر به گرایش پشه‌ها به انسان‌ها شود.»
دکتر هیلاری رانسون از دانشکده طب گرمسیری لیورپول اظهار داشت: «این گمانه‌زنی خیلی منطقی به نظر می‌رسد. تخریب جنگل‌ها و هرگونه اختلال در اکوسیستم، منجر به مواجهه انسان با طیف وسیعی از حشرات خونخوار و پاتوژن‌های منتقله توسط آنها می‌گردد؛ تب زرد یک مثال خوب در این مورد است.»
او می‌گوید اگر ابتلای انسان‌ها به این نوع انگل مالاریا زیاد باشد، آنگاه پلاسمودیوم ناولسی هم، خود را برای هدف قرار دادن انسان‌ها سازگار می‌کند. منبع

۳ Comments اردیبهشت ۶, ۱۳۹۰

لیشمانیا به عنوان یک پاتوژن بازپدید (بخش پایانی)

یک ماکروفاژ در حال بلعیدن پروماستیگوت لیشمانیا

یک ماکروفاژ در حال بلعیدن پروماستیگوت لیشمانیا

۳- عفونت توأم با HIV
با توجه به ابتلای حدود ۳۳/۴ میلیون نفر به HIV در حال حاضر در جهان، یکی از هشداردهنده‌ترین مشاهدات در سال‌های اخیر، پیدایش عفونت تو‌أم با لیشمانیا بوده است.  عفونت توأم لیشمانیا/HIV، اولین بار در اواسط دهه‌ی ۱۹۸۰ به ویژه در جنوپ اروپا شرح داده شده است و اکنون تخمین زده می‌شود که بین ۲ تا ۱۲ درصد از همه موارد لیشمانیوز احشایی به صورت عفونت توأم هستند (اگرچه در برخی مناطق این نسبت می‌تواند حتی به ۳۰ درصد هم برسد). همچنان که قبلاً نیز تأکید شد، این می‌تواند بیانگر نوعی گزارش دهی کمتر از میزان واقعی باشد، چرا که ندرتاً بیماران HIV از نظر وجود لیشمانیا مورد آزمایش قرار می‌گیرند. عفونت HIV می‌تواند خطر ابتلا به لیشمانیوز احشایی (کالاآزار) را شدیداً و بین ۱۰۰ با ۱۰۰۰ برابر افزایش دهد. از سوی دیگر، عفونت لیشمانیا، تکثیر HIV را تقویت و موجب پیشرفتِ عفونت به سوی بیماری ایدز می‌شود. در حالی که معرفی روش درمان ضد ویروسی با فعالیت بالا (HAART) برای مبارزه با HIV در اروپا، بارِ عفونت توأم را کاهش داده است؛ اما موانع قابل‌ملاحظه‌ای (مثلاً هزینه‌ی بالای این نوع درمان) برای کاربرد این رویکرد در سطح جهانی وجود دارد. همچنین داروهای ضد لیشمانیایی در بیماران آلوده به HIV تأثیر کمتری دارند و موارد عود بعد از درمان شایع‌تر است. بنابراین با گسترش HIV به نواحی آندمیک لیشمانیا (مانند هند)، خطر زیادی از نظر عفونت توأم وجود دارد که بارِ هر دو بیماری را تا حد وحشتناکی افزایش می‌دهد.

نتیجه‌گیری
این سه عامل تأثیرگذار بر انتقال لیشمانیا و بار بیماری حاکی از نیاز ما به تفکر درباره این انگل، به عنوان یک پاتوژن بازپدید و آماده‌سازی راهبردهای بهداشت عمومی برای این موضوع است. درمان‌های کنونی متاسفانه برای بیش‌تر جمعیت دنیا گران است. بنابراین تحقیقات آینده باید بر بهبود درک ما از اصول بیولوژی بیماری باشد تا به ما توانایی دهد که رویکردهای درمانی جدید و راهبردهای واکسن برای این بیماری انگلی بازپدید را توسعه دهیم. منبع

مطالب مرتبط:
لیشمانیا به عنوان یک پاتوژن بازپدید (بخش دوم)
لیشمانیا به عنوان یک پاتوژن بازپدید (بخش اول)

نوشتن دیدگاه فروردین ۳۱, ۱۳۹۰

واکسنی برای نوروسیستی‌سرکوزیس

یک واکسن خوکی می‌تواند مانع از گسترش بیماری کشنده مغزی نوروسیستی‌سرکوزیس (neurocysticercosis) در انسان شود. نوعی کرم‌ نواری موسوم به کرم کدوی خوکی (با نام علمی تنیا سولیوم) در این بیماری نقش حیاتی دارد. در این بیماری کیست‌هایی در مغز و ستون فقرات انسان ایجاد می‌شود که عامل اصلی صرع اکتسابی در کشورهای آندمیک و در حال توسعه می‌باشد.
در این بیماری تخم کرم از طریق مدفوع انسان در محیط خارج پراکنده می‌شود و خوک با بلع این تخم‌ها همراه با آب و غذای خود به شکل لاروی انگل که سیستی‌سرکوس نامیده می‌شود، آلوده می‌شود. سپس انسان‌ها با خوردن گوشت نیم‌پز یا ناپخته خوک به فرم بالغ و نیز گاهی فرم لاروی آن مبتلا می‌شوند.
تنیا سولیوم هرساله موجب حدود ۵۰ میلیون عفونت کرم نواری و حدود ۵۰ هزار مرگ ومیر ناشی از بیماری مغزی آن یعنی سیستی‌سرکوزیس می‌شود. کرم بالغ در روده باریک انسان می‌تواند به طول چندین متر برسد و برای سال‌ها بدون هیچ عارضه‌ای زنده بماند، اما تخم‌های تولید شده متاسفانه در روده باز می‌شوند و لارو کرم به مغز مهاجرت و موجب نوروسیستی‌سرکوزیس می‌شود.
اخیراً در یک مطالعه پایلوت که به صورت کارآزمایی بالینی و تحت هدایت پروفسور مارشال لایتاولرز (Marshall Lightowlers) از دانشگاه ملبورن استرالیا در یک منطقه آندمیک بیماری در کامرون انجام شده است، واکسیناسیون خوک‌های جوان باعث ریشه‌کنی کامل و صد درصدی آنها در مقایسه با گروه کنترل گردیده است. این محققان در ابتدا ۲۴۰ بچه خوک را انتخاب و همه آنها را با داروهای ضد کرمی درمان کردند. سپس نیمی از آنها را واکسینه کردند و نیم دیگر را به عنوان کنترل در نظر گرفتند و بعد همه آنها را در بین گله‌ طبیعی خوک‌ها رها کردند. ۱۲ تا ۱۴ ماه بعد، در گروه کنترل، ۲۰ خوک آلودگی داشتند در حالی که در بین خوک‌های واکسینه شده هیچ موردی از آلودگی به تنیا سولیوم مشاهده نشد. نتایج و جزئیات بیشتر این مطالعه در شماره آینده مجله بین‌المللی انگل‌شناسی (International Journal for Parasitology) چاپ خواهد شد. منبع

۱ دیدگاه اسفند ۲۰, ۱۳۸۸

  • Page 1 of 2
  • 1
  • 2


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات