Filed under: اينترنت و منابع اينترنتی

مجله انگل‌شناسی ایران برگزیده بیستمین جشنواره رازی شد.

به نقل از سایت دانشگاه علوم پزشکی تهران مجله انگلیسی انگل‌شناسی ایران (Iranian Journal of Parasitology) برگزیده بیستمین جشنواره رازی شد. دکتر غلامحسین ادریسیان سردبیر مجله و رییس انجمن علمی انگل‌شناسی ایران با بیان اینکه این نشریه در حدود ۳۰ بانک‌ معتبر اطلاعاتی نمایه می‌شود افزود: این نشریه از سال ۱۳۸۵ در زمینه انگل‌شناسی پزشکی و بیماری‌های انگلی و رشته‌های وابسته به زبان انگلیسی منتشر می‌شود.
دکتر ادریسیان با اشاره به میزان ارجاع به مقالات نشریه گفت: در سال ۱۳۹۳،  ضریب تأثیر (Impact Factor)  مجله ۰٫۸۷۲ بوده است که این رقم نسبت به سال قبل سه برابر افزایش داشته است.
استاد پیشکسوت دانشگاه با بیان اینکه تعداد مقالات زیادی به دفتر نشریه ارسال می‌شود افزود: از این تعداد مقالاتی که دارای ارزش علمی هستند و ارتباط با موضوع مجله دارند انتخاب و در اختیار هیئت تحریریه قرار می‌گیرند. در هیئت تحریریه اساتید و متخصصین رشته انگل‌شناسی روی آن بحث کرده و اگر مورد تأیید قرار گرفت هر مقاله برای سه داور ارسال می‌شود. درنهایت نظر داوران به نویسنده منتقل و پس از تصحیح نویسنده، اگر پذیرفته شد آماده ویرایش و چاپ می‌شود.
وی، دکتر حسین کشاورز را به‌عنوان مدیرمسئول، دکتر محمدباقر رکنی را به‌عنوان ویراستار، انجمن علمی انگل‌شناسی ایران را صاحب‌امتیاز و دانشگاه علوم پزشکی تهران را به‌عنوان ناشر مجله معرفی کرد و افزود: تاکنون این مجله به‌صورت فصلنامه در ۳۳ شماره با ۴۴۹ مقاله و ۲ شماره ضمیمه حاوی خلاصه مقالات کنگره‌های انگل‌شناسی منتشرشده است. این مجله در حال حاضر از تعداد نسبتاً زیادی از کشورهای منطقه و خارج از منطقه مقاله باارزش دریافت و چاپ می‌کند.
سردبیر مجله انگل‌شناسی ایران بابیان اینکه برای نخستین بار است که مجله در جشنواره رازی برگزیده می‌شود به ارزیابی جشنواره امسال پرداخت و افزود: در این جشنواره مقالات ارزشمندی توسط محققان جوان ارائه شد. در بخش مجلات نیز ۴ مجله برگزیده شدند که دو مجله فارسی‌زبان و دو مجله انگلیسی‌زبان بودند.

نوشتن دیدگاه دی ۲۹, ۱۳۹۳

چگونه فونت‌‌های وب را بشناسیم؟

بسیار پیش می‌آید، به خصوص برای کسانی که خود دستی در سایت یا وبلاگی دارند؛ در حین وب‌گردی از فونتی در متن یک سایت خوششان بیاید و بخواهند از آن استفاده کنند، ولی نام و مشخصات آن را ندانند. برای یافتن مشخصات یک فونت خاص در صفحات وب، باید کدهای سورس آن سایت را چک کرد که کاری وقت گیر و پرزحمت است و به علاوه همیشه هم به نتیجه دلخواه نمی‌رسد. فایرفاکس دوست‌داشتنی، برای این مورد هم راه‌ حل دارد. افزونه‌ی معجزه‌گر «فونت فایندر» (Font-finder) نه تنها، مشحصات فونت متن انتخابی سایت‌ را برایتان مشخص می‌کند؛ بلکه استایل‌های CSS مربوط به آن متن را هم آشکار می‌کند. خوشبختانه نسخه سازگار با فایرفاکس ۴ آن هم وجود دارد.

مهم‌ترین مشخصاتی را که این افزونه نشان می‌دهد، عبارتند از:
رنگ: رنگ متن، کد رنگ، کد RGB و رنگ زمینه
فونت: نام، خانواده، اندازه و وزن فونت متن انتخابی،
فاصله‌گذاری: ارتفاع سطر، فاصله حروف و کلمات متن انتخابی

بعد از نصب این افزونه، برای مثال، همانطور که از شکل‌های زیر بر‌میآید، برای اطلاع ار مشخصات سوتیتر سایت «تفریح‌وار: هر روز یک نوشتار» که مورد علاقه‌ی من است، ابتدا عبارت «سرویس‌های آنلاین» را انتخاب و روی آن راست کلیک کرده و بعد گزینه `Font Finder`را انتخاب و از فهرست بعدی روی گزینه analyze selectilon’ کلیک ‌می‌کنیم که معجزه رخ می‌دهد و پتجره‌ای مانند عکس دوم باز می‌شود و همه مشخصات آن متن را به ما می‌دهد که قابل کپی کردن و استفاده بعدی است.

نوشتن دیدگاه فروردین ۱۸, ۱۳۹۰

لینگوس جایگزینی شایسته برای بابیلون

لینگوس ®Lingoes، بلبل زبان‌دان
بی‌شک، بابیلون (®Babylon) بهترین دیکشنری برای کامپیوتر است اما برای ما که نه تمایل زیادی و نه امکان چندانی برای خرید نسخه اصلی و استفاده از همه امکانات آن نداریم، ناچار به نسخه‌های کرک شده آن دل خوش می‌کنیم که البته مشکلاتی خاص خودش دارد. از جمله:
۱- واقعیت این است که نسخه‌های کرک شده، به هر حال  نوعی مالِ دزدی است و نباید از جنبه‌های روانی و اجتماعی این کار غافل باشیم.
۲- به دلیل کرک بودن، به محض اتصال به اینترنت، غیرفعال می‌شود و لذا باید مانع از ارتباط برنامه با اینترنت شویم که این به معنی محروم شدن از امکانات و خدمات آنلاین آن است.
۳- علاوه بر خود برنامه، دیکشنری‌های اصلی آن هم عموماً پولی بوده و در صورت ارتباط با اینترنت و بعد از اتمام دوره آزمایشی آن، غیرفعال (expired) می‌شوند.
۴- و نیز با توجه به اینکه شرکت سازنده بابیلون اسرائیلی است … (بیشتر…)

۲ Comments فروردین ۱۲, ۱۳۹۰

مالاریا نکسوس

موسسه الز‌ویر (Elsevier) ناشر عمده‌ی خدمات و اطلاعات علمی، فنی و پزشکی جهان اعلام کرده است که شبکه‌‌ی اطلاعاتی جدیدی به نام مالاریا نکسوس (Malaria Nexus) راه‌اندازی کرده‌ است که پایگاه اینترنتی آن از این لینک قابل دسترسی است.
مالاریا نکسوس آخرین تحقیقات در زمینه‌ی مالاریا که در ژورنال‌های انگل‌شناسی، حشره‌شناسی و طب گرمسیری این موسسه و خارج از آن منتشر شده‌اند را متمرکز و برجسته می‌کند. مهم‌ترین این ژورنال‌‌ها شامل لانست، ویژه‌نامه‌ی بیماری‌های عفونی لانست، انتشارات انجمن سلطنتی طب گرمسیری و بهداشت و مجله‌ی بین‌المللی انگل‌شناسی می‌ گردد.
این موسسه هدف از مالاریا نکسوس را، ایجاد یک منبع و پیوندگاه (Hub) دانش برای محققان مالاریا در سطح جهان می‌داند. این شبکه علاوه بر اینکه امکان دانلود رایگان انتشارات مربوط به مالاریا فراهم کرده است، سعی دارد به یک محل گفتمان (forum) اصلی برای بحث و تبادل نظر بین محققان، سردبیران و صاحب‌نظران فعال در این حیطه  تبدیل شود.
در این سایت با نویسندگان کلیدی برای روشن‌تر کردن آثار آنها و نیز برخی سردبیران مجلات معتبر الزو‌یر (Elsevier) مصاحبه می‌شود و دعوت به مشارکت فعال و بازخورد از سوی علاقمندان شده است. در حال حاضر خبرمایه‌ی (feed) مقالات چاپ شده در ۱۳ ژورنال ارائه می‌شود و در ماه‌های آینده مجلات مرتبط بیشتری به این مجموعه اضافه خواهد شد.
سردبیر مجله‌ی Acta Tropica که در این شبکه مشارکت دارد، می‌گوید: از تشکیلات دورافتاده در نواحی آندمیک مالاریا تا آزمایشگاه‌های پیشرفته، قطعاً همه محققان مالاریا در اطراف و اکناف جهان از طریق خواندن انتشارات درجه اول، یادگیری نظرات کارشناسان خبره مالاریا و بیان عقاید و نظرات مهم آنها در این مکان سود خواهند برد.

۱ دیدگاه شهریور ۳۰, ۱۳۸۹

سازگار کردن افزونه‌ها در فایرفاکس

سرانجام فایرفاکس ۳٫۵ هم آمد که نسبت به نسخه‌های قبلی بسیار کارآمدتر و سریع‌تر است. یک پزشک در اینجا به خوبی، ۵ ویژگی برتر نسخه جدید فایرفاکس را  توضیح داده است. اما مشکلی که بعد از نصب هر نسخه‌ی جدید فایرفاکس ممکن است دیده شود، ناسازگاری بعضی از افزونه‌ها است. برای رفع این مشکل، می‌توان به روش زیر عمل کرد:
۱- لازم است که افزونه‌های مطلوب خودتان را بصورت فایل‌هایی با پسوند xpi. در کامپیوتر خود داشته باشید. برای این منظور، ساده‌ترین راه آن است که با اینترنت اکسپلورر یا مرورگری غیر از فایرفاکس، به صفحه افزونه‌های سایت موزیلا بروید و افزونه مورد نظر را انتخاب و دانلود و ذخیره کنید.
۲- برنامه winrar را اجرا کنید. در منوی فایل، از طریق Open archive به فولدر افزونه‌های خود بروید و افزونه مورد نظر خود را انتخاب کنید. البته در پنجره‌ای که باز می‌شود باید در قست type of file، گزینه all files انتخاب شود تا افزونه‌ها دیده شوند.
۳- در داخل فایل هر افزونه، چند فایل وجود دارد که ما فقط با فایلی به نام install.rdf کار داریم (شکل زیر). این فایل را با دوبار کلیک کردن روی آن، باز می‌کنیم. این فایل، یک فایل متنی است که ما باید در آن عبارت <em:maxVersion>3.0.*</em:maxVersion>  پیدا کنیم و مقدار آن یا هر چیز دیگر را به مقدار مثلاً  ۳٫۰٫* یا بیشتر تغییر دهیم (مطابق شکل دوم) و آن را save  کرده و فایل را می‌بندیم و از winrar هم خارج می‌شویم.


۴- بعد از این مرحله، آیکن افزونه تغییریافته را به داخل پنجره فایرفاکس می‌کشیم و رها و نصب می‌کنیم و حالش را می‌بریم!

۱۱ Comments تیر ۱۱, ۱۳۸۸

Nature Collection: Malaria

مجله معتبر Nature در حرکتی سخاوتمندانه یک شماره را منحصراً به مالاریا اختصاص داده است و تمام آن را در سایت خود  به صورت رایگان در دسترس عموم قرار داده است. این شماره شامل عناوین زیر است که هر یک لینک جداگانه‌ای در این صفحه دارد. البته بنده هم برای راحتی  بیشتر شما عزیزان، نسخه PDF همه این فایلها را پس از دانلود، مطابق با فهرست مجله، با هم ادغام کرده و به صورت یک فایل واحد PDF در ۵۷ صفحه و به حجم ۶/۶۹ مگابیت در آورده‌ام و جهت دانلود علاقه‌مندان در اینجا گذاشته‌ام.

 

 

 

Editorial:
On the Verge
News and Opinion:
•    Malaria: The end of the beginning – After decades of work, a pioneering malaria vaccine may soon reach the final phase of clinical trials. A vaccine that is far from perfect – but which may provide new direction and save thousands of lives.
•    Malaria vaccine gets shot in the arm from tests – Promising results pave the way for a vaccine candidate to undergo full-blown trials across Africa.
•    Malaria: The big push – Zambia, with help from partners around the world, is stepping up its battle against malaria.
•    The billion-dollar malaria moment – For years the global malaria effort has been asking for more resources. Now the field needs to figure out a systematic strategy for spending the money effectively.
Research:
•    Review: Malaria research in the post-genomic era
•    Comparative genomics of the neglected human malaria parasite Plasmodium vivax
•    Genome sequence of the human malaria parasite Plasmodium falciparum
•    Genome sequence and comparative analysis of the model rodent malaria parasite Plasmodium yoelii yoelii
•    The genome of the simian and human malaria parasite Plasmodium knowlesi

۲ Comments فروردین ۲۰, ۱۳۸۸

نمونیک

نمونیک (Mnemonic) چیزی است که به حافظه در یادآوری مطالب کمک کند و بیشتر جنبه کمک آموزشی دارد. نمونیک‌ها غالباً گفتاری هستند مثل یک شعر کوتاه، یا ‌کلمه و عبارت خاصی که افراد برای حفظ کردن یا به یادآوردن اطلاعات دشوار و طولانی مثلاً فهرستها از آنها استفاده می‌کنند. کم و بیش همه ما در طول تحصیل در مدرسه یا دانشگاه نمونیک‌هایی (گاهی هم خنده‌دار و عجیب و غریب) برای خود ساخته‌ایم و از آنها در زمان امتحان و مصاحبه و ارائه سمینار و … استفاده کرده‌ایم. نمونیک‌ها بر این فرض استوار هستند که دو نوع حافظه وجو دارد: حافظه طبیعی و حافظه مصنوعی. حافظه طبیعی درونزاد است و همه در زنددگی روزمره از آن استفاده می‌کنند اما حافظه مصنوعی از طریق یادگیری و تمرین تکنیکهای نمونیک بدست‌ می‌اید. برای آشنایی بیشتر با نمونیک‌ها و دیدن مثالهای جالبی در رشته‌های مختلف پزشکی، بیولوژی الکترونیک، شیمی، زمین شناسی، ریاضیات و غیره به این صفحه دایره المعارف ویکی‌پدیا رجوع کنید. اما در زمینه پزشکی سایت MedicalMnemonics، پایگاهی برای دریافت، تبادل و جستجوی نمونیک‌هایی است که دانشجویان پزشکی در جهان استفاده می‌کنند.

مهر ۱۴, ۱۳۸۵

کمک‌ها و گرانت‌ها در زمینه بیماری‌های انگلی

اخیراً بازار گرانت و کمکهای مالی برای مبارزه با بیماریهای انگلی بسیار داغ شده‌است:
۱- بدون‌شک چشمگیرترین آنها طرح مبارزه با مالاریای پریزیدنت بوش (The President’s Malaria Initiative; PMI) است. این برنامه ۵ ساله با بودجه ۱/۲ میلیارد دلار با هدف کاهش ۵۰ درصدی در میزان مرگ‌و‌میر ناشی از مالاریا در ۱۵ کشور آفریقایی است.
۲- مورد مهم دیگر،‌ کمک ۱۰۰ میلیون دلاری آژانس توسعه بین‌المللی آمریکا (USAID) است که به مبارزه با ۷ بیماری مورد غفلت و شایع در نواحی گرمسیری دنیا شامل تراخم، کرمهای قلابدار، آسکاریس،‌تریکوریس، انکوسرکیازیس، شیستوزومیازیس و لنفاتیک فیلاریازیس اختصاص یافته‌است.
۳- بنیاد بیل و میلندا گیتس (بیل گیتس بنیان‌گذار میکروسافت و همسرش) اعلام کرده است که ۴ گرانت به مبلغ ۶۸/۲ میلیون دلار برای کمک به پیشبرد تحقیقات در زمینه سه بیماری گرمسیری مورد‌‌غفلت(neglected) شامل عفونت کرم‌های قلابدار، لیشمانیازیس و تریپانوزومیازیس اختصاص داده است. این بیماری‌ها هر‌ساله موجب مرگ یا ناتوانی میلیونها نفر در کشورهای فقیر جهان می‌شوند. چهار گرانت عبارتند از:
الف) انستیتوی تحقیقات بیماریهای عفونی (IDRI) برای توسعه واکسنی برای درمان لیشمانیازیس به مبلغ ۳۲ میلیون دلار؛ این گرانت از برنامه‌ای ۶ ساله برای ساخت واکسن و کارآزمایی بالینی در هندوستان، سودان و برزیل حمایت خواهد کرد.
ب) انستیتوی واکسن سابین (SVI) برای توسعه واکسنی برای کرم‌های قلابدار به مبلغ ۱۳/۸ میلیون دلار؛ عفونت کرم‌های قلابدار ۶۰۰ میلیون نفر را در جهان مبتلا می‌کند و از عوامل عمده آنمی و سوء‌تغذیه کودکان و زنان در کشورهای در‌حال‌توسعه است. این گرانت از «برنامه واکسن کرم‌های قلابدار انسانی» حمایت می‌کند که توسط انستیتوی واکسن سابین رهبری می‌شود و دارای شرکایی از موسسات تحقیقاتی آمریکا، اروپا، استرالیا و برزیل است.
ج) دانشگاه کارلینای شمالی ‌(UNC) برای توسعه داروهایی ارزان و موثر برای درمان تریپانوزونیازیس و لیشمانیازیس به مبلغ ۲۱/۳ میلیون دلار؛ تریپالنوزومیازیس یا بیماری خواب هر ساله ۳۰۰ هزار نفر را در جنوب صحرای آفریقا می‌کشد و ۶۵ میلیون نفر در خطر ابتلا به آن هستند. UNC کنسرسیومی از محققین از کشورهای آمریکا‌، اروپا و کنیا را رهبری می‌کند.
د) کتابخانه عمومی علوم PLoS برای راه‌اندازی یک مجله معتبر پزشکی در زمینه بیماریهای موردغفلت به مبلغ ۱/۱ میلیون دلار؛ این مجله جدید، انجمنی را برای دانشمندان از کشورهای توسعه‌یافته و درحال‌توسعه ایجاد‌‌خواهد‌کرد تا آخرین اطلاعات خود در زمینه این بیماری‌ها مبادله کنند.
ضمناً لینکدونی این وبلاگ با استفاده از سایت del.icio.us راه‌اندازی شد و در آن لینکهای مطالب جالبی را که در اینترنت می‌بینم، خواهم گذاشت.

مهر ۱۰, ۱۳۸۵

فایرفاکس را دریابید

مدّتی است که سرگرم لذّت بردن و کشف تجربه‌ای خوشایند در زمینه اینترنت هستم و اینترنت برای من معنی دیگری پیدا کرده است. بله، بنده هم بالاخره به جرگه فایرفاکسی‌ها پیوستم. امروزه حدود ۱۰ درصد از کاربران اینترنت از مرورگر فایرفاکس(firefox،روباه آتشین) محصولِ شرکتِ موزیلا استفاده می‌کنند. پس از آنکه مزه فایرفاکس را چشیدم و روز‌به‌روز بیشتر با امکاناتِ خیره‌کننده‌اش آشنا شدم، دیگر کار با اینترنت اکسپلورر برایم کسل‌کننده شده‌است و افسوس می‌خورم که چرا زودتر از این برنامه جالب استفاده نکردم. بدون‌شک اگر شما هم ارزش و راحتی و سرعت و خلاصه مزایای این مرورگر را بدانید برای بدست‌آوردن آن درنگ نخواهید کرد. در مقایسهِ این دو همینقدر بس که عزیزی گفته که «اینترنت اکسپلورر فقط به درد داونلودکردنِ فایرفاکس می‌خورد». اگر شما هم علاقه‌مند هستید که بیشتر درباره این مرورگر بدانید و یا آن ‌را داونلود و نصب کنید، لینک‌های زیر کارساز هستند. البته بعد از نصب باید وقت بگذارید و حوصله بخرج دهید تا مسلط شوید که ارزشش را دارد.
۱- داونلود آخرین نسخه فایرفاکس از سایت رسمی موزیلا
۲- داونلود اکستنشن‌ها (Extension یا برنامه‌های تکمیلی فایرفاکس).
۳- وبلاگ «همه چیز درباره فایرفاکس» (۱)
۴- وبلاگ «همه چیز درباره فایرفاکس» (۲)
۵- وبلاگ «گریز»
۶- وبلاگ «یک پزشک»
۷- صفحه فارسی مربوط به فایرفاکس در دانشنامه ویکی‌پدیا
۸- صفحات فارسی سایت (Open Source) درباره فایرفاکس
پی‌نوشت: اکستنشن‌های زیر پیشنهاد می‌شوند.
DownThemAll
Fasterfox
ScrapBook
Translator
Tab Mix Plus
Google Images Re-Linker
Save As Image
Ie Tab
googlebar

مهر ۲, ۱۳۸۵

آدرس اصلی

ای دوست عزیزی راه‌گم‌کرده‌ای که سوار بر بال لینک‌ها به اینجا رسیده‌ای؛ من اینجا را بتازگی و برای روز مبادا رزرو کرده‌ام و تقریباً همه مطالبی را که می‌بینید از جای دیگر ایمپورت شده‌اند و بهمین خاطر نیاز به ویرایش اساسی دارند که بماند برای بعد. اما آدرس اصلی و فعلی من اینجاست. خوشحال می‌شوم اگر سری به من بزنید.

دوستدار شما، محمد

نوشتن دیدگاه شهریور ۳۱, ۱۳۸۵


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات