Filed under: مالاريا

واکسن مالاریا

اسپروزوئیت اشعه دیدهبر اساس آخرین اطلاعات سازمان جهانی بهداشت، در سال ۲۰۱۰ حدود ۲۱۹ میلیون مورد بیماری مالاریا و تقریباً ۶۶۰ هزار مورد مرگ‌ و میر ناشی از آن وجود داشته است. تحقیق برای تهیه واکسن مالاریا یکی از فعال‌ترین عرصه‌های پژوهشی در انگل‌شناسی است. در حال حاضر حدود ۲۰ کاندیدای واکسن مالاریا در مرحله کارآزمایی بالینی هستند که جدی‌ترین و پیشرفته‌ترین آنها، موسوم به RTS,S/ASO1، در فاز ۳ کارآزمایی بالینی بر روی ۱۵ هزار کودک آفریقایی است.
اما اخیراً و بر اساس تحقیقی که در مجله ساینس (Science) انتشار یافته است، یک کاندیدای جدید برای واکسن مالاریا در مرحله ابتدایی کارآزمایی بالینی، نتایج امیدوارکننده‌ای را به همراه داشته و توانسته است در دوزهای بالا، ۱۲ نفر از ۱۵ نفر فرد مورد آزمایش را در برابر بیماری محافظت کند. برای این واکسن که در ایالات متحده آمریکا توسعه یافته است،‌ از روشی غیر معمول استفاده می‌‌شود: برای برانگیختن ایمنی در افراد، انگل‌های زنده اما ضعیف شده مالاریا به صورت مستقیم تزریق می‌شوند.
نویسنده اصلی مقاله دکتر رابرت سدار (Dr Robert Seder) از مرکز تحقیقات واکسن در انستیتوی ملی بهداشت آمریکا در مریلند می‌گوید: «ما از نتایج هیجان‌زده و شوکه شدیم، اما اهمیت دارد که ما آن را تکرار کرده و توسعه داده و در جمعیت‌های بزرگ‌تر انجام دهیم.»
برای دهه‌ها معلوم شده بود که مواجهه با نیش پشه‌های تیمار شده با پرتو می‌تواند موجب محافظت انسان در برابر مالاریا شود. اما مطالعات نشان داده بودند که برای ایجاد ایمنی در سطحی بالا و قابل قبول به بیش از ۱۰۰۰ نیش پشه در طول زمان نیاز است. در نتیجه، این روشی غیر عملی برای حفاظت گسترده در انسان‌ها محسوب می‌شود.
در عوض، یک کمپانی زیست‌فناوری موسوم به Sanaria در شرایطی استریل، پشه‌های مالاریا را در آزمایشگاه تکثیر و آنها را با اشعه مواجهه داده و انگل‌های مولد مالاریا (پلاسمودیم فاسیپاروم) را از آنها استخراج کرده است. سپس این انگل‌های زنده اما ضعیف شده در آزمایشگاه کشت داده شده و به صورت ویال‌هایی آماده شده‌اند که می‌توان آن را به طور مستقیم به جریان خون افراد تزریق کرد. این کاندیدای واکسن PfSPZ نامیده شده است.
برای انجام فاز اول کارآزمایی بالینی، محققان گروهی ۵۷ نفره از داوطلبان که قبلاً هرگز سابقه مالاریا نداشتند را وارد مطالعه کردند. ۴۰ نفر از آنها دوزهای متفاوتی از واکسن را دریافت کردند و ۱۷ نفر بقیه به عنوان شاهد واکسن نگرفتند. سپس همه آنها در معرض نیش پشه‌های حامل مالاریا قرار داده شدند.
محققان دیدند که افرادی که واکسن نزده بودند و کسانی که دوز پایینی از واکسن دریافت کرده بودند، همگی به مالاریا مبتلا شدند. اما از ۱۵ نفری که بالاترین دوز را گرفته بودند، بعد از مواجهه با پشه‌های آلوده، تنها ۳ نفر به مالاریا مبتلا شدند.
دکتر رابرت سدار می‌گوید: «ما از نظر تاریخی می‌دانستیم که دوز اهمیت زیادی دارد و به ۱۰۰۰ نیش پشه برای دستیابی به حفاظت نیاز است و این تأییدی بر این نتیجه است. این به ما اجازه می‌د‌هد که برای بهینه‌سازی واکسن، در مطالعات آینده دوز را افزایش داده و برنامه زمانی آن را تغییر دهیم. سؤالات اساسی دیگر این است که آیا این واکسن برای زمانی طولانی پایدار خواهد بود و آیا می‌تواند در برابر سایر سویه‌های مالاریای انسانی نیز حفاظت ایجاد کند.» او اضافه می‌کند اما این واقعیت که واکسن بجای تزریق داخل یا زیر جلدی، باید به جریان خون تزریق شود، تحویل و ارائه آن را قدری مشکل‌تر می‌سازد.
دکتر اشلی برکت (Dr Ashley Birkett) از مؤسسه «اقدام برای واکسن مالاریا پت» در مورد این تحقیق اظهار می‌دارد که «آنها آشکارا کارآزمایی‌هایی در مراحل خیلی ابتدایی با تعداد کم داوطلب هستند، اما بدون شک ما از نتایج آن بی‌نهایت تشویق و دلگرم شده‌ایم.»
وی همچنین می‌گوید که بیش‌تر کاندیداهای فعلی واکسن به جای تمام ارگانیسم، ملکول‌های یا بخش‌های خاصی از آن را مورد هدف قرار می‌دهند. اما روش حاضر باعث القاء پاسخ گسترده‌ای بر علیه تعداد زیادی از اهداف متفاوت بر سطح انگل می‌‌گردد. منبع

۱ دیدگاه مرداد ۱۸, ۱۳۹۲

کتاب ۵: Medical Parasitology

در این پست کناب Medical Parasitology را برای دانلود می‌گذازم که تالیف ۴ تن از اساتید دانشگاه‌های آمریکاست و در سال ۲۰۰۹ توسط انتشارات Landes Biosience منتشر شده است. این کتاب در ۵ بخش نماتودا، ترماتودا، سستودا، تک‌یاخته‌ها و بندپایان در ۳۲۰ صفحه تنظیم شده است. حجم فایل PDF کناب حدود ۴/۳ مگابایت است و برای فروگذاری آن روی تصویر زیر تقه بزنید!

۱ دیدگاه اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۰

مهمانی ناخوانده برای مالاریای انسانی

دانشمندان هشدار می‌دهند که گونه‌ای از انگل مالاریا می‌تواند هدف خود را از میمون‌ها به انسان‌ها تغییر دهد. این محققان در مقاله‌ای در PloS Pathogens اعلام کرده‌اند میمون‌های ماکاک (Macaque) در آسیای جنوب‌شرقی مخزن عمده‌ای برای نوعی انگل مالاریا به نام پلاسمودیوم ناولسی (Plasmodium knowlesi) هستند که می تواند به انسان‌ها منتقل شود.
آنها معتقدند که ازدیاد جمعیت‌های انسانی و تخریب جنگل‌ها در این مناطق می‌تواند منجر به تغییر میزبان شود. اما این تغییرات می‌تواند به کاهش انتشار بیماری مالاریا نیز بیانجامد.
حدود یک میلیون نفر هر ساله در اثر مالاریا می‌میرند. پلاسمودیوم ناولسی به عنوان پنجمین انگل مالاریا در انسان‌ها شناخته می‌گردد. این انگل بیش‌تر در میمون‌ها وجود دارد اما موارد انسانی آن دیده شده است و در آزمایشگاه نشان داده شده است که قادر به انتقال از انسان به انسان است.
در آسیای جنوب‌شرقی میمون‌های ماکاک فراوان‌ترین پریمات بعد از انسان‌ها هستند.
آزمایش خون روی ۱۰۸ میمون ماکاک وحشی نشان داد که بیش از سه چهارم آنها آلوده به این نوع انگل مالاریا بوده‌اند.
پروفسور Singh از مرکز تحقیقات مالاریا در دانشگاه ساراواک مالزی به BBC می‌گوید: «ماکاک‌ها یک میزبان ذخیره و مخزن بزرگ برای پلاسمودیوم ناولسی هستند.»
آنالیز ژنتیکی نشان داده است که پلاسمودیوم ناولسی قبل از سکونت انسان‌ها در آسیای جنوب شرقی در میمون‌ها وجود داشته است. این محققان گفته‌اند که انسان‌ها بیش‌تر به وسیله این مخزن آلوده می‌شوند تا آنکه بیماری بین انسان‌ها انتقال یابد.
پروفسور Singh درباره وضعیت آینده هشدار می‌دهد: «ما نمی‌دانیم رفتار پشه‌ها چگونه تغییر خواهد کرد. افزایش  جمعیت‌‌های انسانی و تخریب جنگل‌ها، می تواند منجر به گرایش پشه‌ها به انسان‌ها شود.»
دکتر هیلاری رانسون از دانشکده طب گرمسیری لیورپول اظهار داشت: «این گمانه‌زنی خیلی منطقی به نظر می‌رسد. تخریب جنگل‌ها و هرگونه اختلال در اکوسیستم، منجر به مواجهه انسان با طیف وسیعی از حشرات خونخوار و پاتوژن‌های منتقله توسط آنها می‌گردد؛ تب زرد یک مثال خوب در این مورد است.»
او می‌گوید اگر ابتلای انسان‌ها به این نوع انگل مالاریا زیاد باشد، آنگاه پلاسمودیوم ناولسی هم، خود را برای هدف قرار دادن انسان‌ها سازگار می‌کند. منبع

۳ دیدگاه اردیبهشت ۶, ۱۳۹۰

امید به پشه‌های تراریخته در کنترل مالاریا

دانشمندان به توانایی در تغییر DNA پشه‌های وحشی با هدف مبارزه با مالاریا نزدیک‌تر شده‌اند. بر اساس گزارشی که در Nature منتشر شده است، آنها در آزمایشگاه و تنها طی چند نسل توانستند ژن خاصی را از چند پشه به جمعیت بزرگی از آنها انتقال دهند. اگر یک ژن مناسب را بتوان انتشار داد، آنگاه محققان به کاهش موارد بیماری مالاریا امیدوار خواهند بود. دانشمندان دیگر این مطالعه را به عنوان «یک گام عمده رو به جلو» و «یک پیشرفت هیجان‌آور» توصیف کرده‌‌اند. سازمان جهانی بهداشت تخمین زده است که مالاریا موجب مرگ حداقل یک میلیون نفر در سال ۲۰۰۸ شده است.
قبل از این، گروه‌های تحقیقاتی با استفاده از تکنیک‌هایی همچون تزریق ژ‌ن‌هایی برای از بین بردن رشد و تکامل انگل مالاریا، توانسته‌اند پشه‌های مقاوم به مالاریا را تولید کنند. اما این تحقیق یک چالش بزرگ دارد و آن انتقال ژن‌ها از این پشه‌های تراریخته به تعداد زیادی از حشرات وحشی در سراسر کره زمین است. اگر این ژن نتواند مزیت خاصی به پشه بدهد، احتمالاً ناپدید خواهد شد. اکنون دانشمندانی در امپریال کالج لندن و دانشگاه واشنگتن در سیاتل بر این باورند که راه حلی برای این مشکل یافته‌اند.
آنها ژنی را به داخل DNA پشه وارد کرده‌اند که به خوبی هدف آنها را برآورده می‌کند، نوعی اندونوکلئاز موسوم به I-SceI. این آنزیم DNA را به دو قسمت تجزیه می‌کند. سپس ماشین ترمیم سلول از ژن به عنوان الگو برای بازسازی بریدگی استفاده می‌کند. این روش به صورتی انجام می‌شود که همه اسپرم‌های تولید شده به وسیله پشه نر حامل ژن شوند. بنابراین همه فرزندان دارای این ژن خواهند بود. این فرآیند سپس تکرار می‌شود و درنتیجه فرزندان این فرزندان هم این ژن را خواهند داشت و الی آخر. در تجربیات آزمایشگاهی، این ژن طی ۱۲ نسل به نصف پشه‌های داخل قفس انتقال یافت. خبر کامل را در  اینجا بخوانید.

نوشتن دیدگاه اردیبهشت ۱, ۱۳۹۰

استفاده از قارچ‌ها برای کنترل مالاریا

اخیراً علاقه‌ی روزافزونی در مورد کاربرد بالقوه‌ی قارچ‌های بیماریزای حشرات یا اصطلاحاً entomopathogenic fungi به عنوان ابزار و روشی جدید برای کنترل مالاریا دیده می‌شود؛ به طوری که تنها در چند هفته گذشته، ۳ مقاله در این موضوع انتشار یافته است.

از این قارچ‌ها می‌توان هم برای کشتن مستقیم لاروهای آنوفل در محیط‌های آبی و هم برای آلوده‌کردن پشه‌های بالغ آنوفل استفاده کرد که در نتیجه‌ی آن، توانایی آنها در انتقال انگل‌های مالاریا در حد چشمگیری  کاهش می‌یابد. از این گروه از قار‌چ‌ها در حال حاضر بر ضد برخی آفات کشاوری از جمله ملخ‌ها استفاده می‌شوند. برای اطلاع بیشتر، به اصل خبر در اینجا بروید.

نوشتن دیدگاه فروردین ۱۶, ۱۳۹۰

داروهای ضد سرطان برای درمان مالاریا

محققانی در سوئیس و فرانسه در تحقیقی که با حمایت مالی اتحادیه اروپا انجام شده است، کشف کرده‌اند که انواعی از داروهای ضد سرطان می‌توانند انگل مالاریا را از بین ببرند. آنها معتقدند این کشف می‌تواند یک استراتژی جدید در مبارزه با این بیماری مهلک پیش روی انسان بگذارد. مالاریا هر ساله موجب ابتلای ۲۵۰ میلیون  انسان و کشته شدن نزدیک به ۱ میلیون نفر در سراسر جهان می‌گردد. تلاش برای یافتن روش‌های درمانی جدید، به دلیل توانایی خارق‌العاده انگل در ایجاد مقاومت در برابر داروهای جدید، به شکست می‌انجامد. این پژوهش در مجله Cellular Microbiology منتشر شده است.
این دانشمندان نشان دادند که انگل مالاریا برای تکثیر خود به یک مسیر سیگنالینگ در سلول های کبدی و گلبول‌های قرمز میزبان خود وابسته هستند و انگل، آنزیم‌های کینازی که در این مسیر فعال هستند را می‌رباید و به خدمت خود می‌گیرد. زمانی که تیم تحقیقاتی، گلبول‌های های قرمز آلوده به مالاریا را تحت درمان با نوعی از داروهای ضد سرطان معروف به مهارکننده کیناز قرار دادند، انگل‌‌ها ار بین رفتند.
همه چیز زمانی آغاز شد که دانشمندان هنگام آزمایش روی گلبول‌های قرمز آلوده به انگل پلاسمودیوم فالسیپاروم مشاهده کردند که مسیر سیگنالینگ اختصاصی PAK—MEK در گلبول‌های آلوده، بسبار فعال تر از سلول های غیرآلوده است و هنگامی که این مسیر با استفاده از دارو مهار گردید، انگل قادر به تکثیر نبوده و می‌مردند. همچنین در شرایط برون‌تنی (in vitro)، این داروها قادر به کشتن انگل مالاریای جوندگان، یعنی پلاسمودیم برگه‌ای (P. berghei) بودند. به نظر می‌رسد که ربودن … (ادامه…)

نوشتن دیدگاه فروردین ۹, ۱۳۹۰

بلای بال‌دار

شرکت والت دیسنی (Walt Disney) در گرماگرم جنگ جهانی دوم و به سفارش وزارت دفاع آمریکا یک انیمیشن آموزشی به نام The winged scourge (بلای بالدار) می‌سازد. موضوع این فیلم در مورد نحوه انتقال و پیشگیری از بیماری مالاریا و روش‌های مبارزه با پشه آنوفل است. این انیمیشن رنگی و مدت آن ۱۰ دقیقه‌ بوده که با استفاده هنرمندانه از کاراکترهای کارتونی معروف «سفید برفی و هفت کوتوله»، فوق‌العاده زیبا و تأثیرگذار و از نظر آموزشی هم جالب و آموزنده است؛ اگرچه از ساخت آن یعنی سال ۱۹۴۳ٰ، زمان زیادی می‌گذرد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این فیلم می‌توانید سری به صفحه آن در IMDB بزنید.

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=y68F8YwLWdg&rel=0]

لینک مستقیم

نوشتن دیدگاه فروردین ۷, ۱۳۹۰

مالاریا نکسوس

موسسه الز‌ویر (Elsevier) ناشر عمده‌ی خدمات و اطلاعات علمی، فنی و پزشکی جهان اعلام کرده است که شبکه‌‌ی اطلاعاتی جدیدی به نام مالاریا نکسوس (Malaria Nexus) راه‌اندازی کرده‌ است که پایگاه اینترنتی آن از این لینک قابل دسترسی است.
مالاریا نکسوس آخرین تحقیقات در زمینه‌ی مالاریا که در ژورنال‌های انگل‌شناسی، حشره‌شناسی و طب گرمسیری این موسسه و خارج از آن منتشر شده‌اند را متمرکز و برجسته می‌کند. مهم‌ترین این ژورنال‌‌ها شامل لانست، ویژه‌نامه‌ی بیماری‌های عفونی لانست، انتشارات انجمن سلطنتی طب گرمسیری و بهداشت و مجله‌ی بین‌المللی انگل‌شناسی می‌ گردد.
این موسسه هدف از مالاریا نکسوس را، ایجاد یک منبع و پیوندگاه (Hub) دانش برای محققان مالاریا در سطح جهان می‌داند. این شبکه علاوه بر اینکه امکان دانلود رایگان انتشارات مربوط به مالاریا فراهم کرده است، سعی دارد به یک محل گفتمان (forum) اصلی برای بحث و تبادل نظر بین محققان، سردبیران و صاحب‌نظران فعال در این حیطه  تبدیل شود.
در این سایت با نویسندگان کلیدی برای روشن‌تر کردن آثار آنها و نیز برخی سردبیران مجلات معتبر الزو‌یر (Elsevier) مصاحبه می‌شود و دعوت به مشارکت فعال و بازخورد از سوی علاقمندان شده است. در حال حاضر خبرمایه‌ی (feed) مقالات چاپ شده در ۱۳ ژورنال ارائه می‌شود و در ماه‌های آینده مجلات مرتبط بیشتری به این مجموعه اضافه خواهد شد.
سردبیر مجله‌ی Acta Tropica که در این شبکه مشارکت دارد، می‌گوید: از تشکیلات دورافتاده در نواحی آندمیک مالاریا تا آزمایشگاه‌های پیشرفته، قطعاً همه محققان مالاریا در اطراف و اکناف جهان از طریق خواندن انتشارات درجه اول، یادگیری نظرات کارشناسان خبره مالاریا و بیان عقاید و نظرات مهم آنها در این مکان سود خواهند برد.

۱ دیدگاه شهریور ۳۰, ۱۳۸۹

Nature Collection: Malaria

مجله معتبر Nature در حرکتی سخاوتمندانه یک شماره را منحصراً به مالاریا اختصاص داده است و تمام آن را در سایت خود  به صورت رایگان در دسترس عموم قرار داده است. این شماره شامل عناوین زیر است که هر یک لینک جداگانه‌ای در این صفحه دارد. البته بنده هم برای راحتی  بیشتر شما عزیزان، نسخه PDF همه این فایلها را پس از دانلود، مطابق با فهرست مجله، با هم ادغام کرده و به صورت یک فایل واحد PDF در ۵۷ صفحه و به حجم ۶/۶۹ مگابیت در آورده‌ام و جهت دانلود علاقه‌مندان در اینجا گذاشته‌ام.

 

 

 

Editorial:
On the Verge
News and Opinion:
•    Malaria: The end of the beginning – After decades of work, a pioneering malaria vaccine may soon reach the final phase of clinical trials. A vaccine that is far from perfect – but which may provide new direction and save thousands of lives.
•    Malaria vaccine gets shot in the arm from tests – Promising results pave the way for a vaccine candidate to undergo full-blown trials across Africa.
•    Malaria: The big push – Zambia, with help from partners around the world, is stepping up its battle against malaria.
•    The billion-dollar malaria moment – For years the global malaria effort has been asking for more resources. Now the field needs to figure out a systematic strategy for spending the money effectively.
Research:
•    Review: Malaria research in the post-genomic era
•    Comparative genomics of the neglected human malaria parasite Plasmodium vivax
•    Genome sequence of the human malaria parasite Plasmodium falciparum
•    Genome sequence and comparative analysis of the model rodent malaria parasite Plasmodium yoelii yoelii
•    The genome of the simian and human malaria parasite Plasmodium knowlesi

۱ دیدگاه فروردین ۲۰, ۱۳۸۸

کمک بیل گیتس برای تحقیقات درباره واکسن مالاریا

بیل گیتس

بیل گیتس بنیانگذار شرکت مایکروسافت کمکی ۱۶۸ میلیون دلاری برای گسترش تحقیقات درباره واکسن مالاریا، بزرگترین بیماری کشنده در آفریقا، اهدا کرد. به گزارش سایت پزشکان بدون مرز و به نقل از رویترز، بیل گیتس اعلام کرد که این پول به برنامه واکسن مالاریای سازمان ملل و برای حمایت از نسل بعدی تحقیقات در مورد واکسن مالاریا اهدا شده است. این خیر در حاشیه اجلاس ویژه فقر که توسط “بان کی مون” دبیر کل سازمان ملل راه‌اندازی شده بود اعلام شد. گیتس که در ماه ژوئن گذشته برای تمرکز بیش‌تر بر فعالیت‌های بشردوستانه از شرکت مایکروسافت کناره‌گیری کرد، گفت: «من امید زیادی دارم که واکسن مالاریا که هم اکنون در مراحل پیشرفته آزمایش خود قرار دارد مؤثر واقع شود؛ اما این تنها نخستین گام خواهد بود. هم اکنون زمان ایجاد نسل جدیدی از این واکسن است که کارآیی بیش‌تری داشته باشند و روزی برای ریشه کنی مالاریا به ما کمک کند.»
کارشناسان معتقدند که ابداع یک واکسن می‌تواند بهترین راه برای مبارزه با این بیماری باشد اما این کار تا‌کنون غیر‌ممکن نشان داده است. چرخه متفاوت و پیچیده میکروب بیماری در داخل بدن پشه و بدن انسان باعث می‌شود که در تمام حالات سیستم ایمنی بدن را از کار بیندازد. سازمان‌های بین المللی اعلام کرده‌اند که برای جلوگیری از مرگ انسان‌ها در اثر مالاریا باید سالانه ۵ میلیارد دلار هزینه شود که تقریباً ۵ برابر میزان کنونی است. کشورهای جمهوری دموکراتیک کنگو و نیجریه ۳۰ و ۴۰ درصد مرگ‌ و میرهای ناشی از مالاریا در جهان را دارا هستند.

۱ دیدگاه مهر ۹, ۱۳۸۷


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

سایت‌های تخصصی

پیوندها

اطلاعات