گزارش بی بی سی از وضعیت مالاریا در ایران

مهر ۲۲, ۱۳۸۵

سایت فارسی بی بی سی همین چند ساعت قبل، گزارش مفصلی با عنوان «مالاریا در ایران: مقاومت دارویی و شیوع دوباره» منتشر کرد که به دلیل اهمیت آن، عیناً در اینجا نقل می‌شود:
بر اساس نتایج یک مطالعه جدید که اخیرا به چاپ رسیده مقاومت انگلی نسبت به یکی از شناخته شده ترین داروهای ضد مالاریا منجر به گسترش سریع این بیماری در ایران شده است.
یکی از تازه ترین گزارش های مربوط به گسترش مالاریا در ایران که روز ۲۶ سپتامبر در نشریه تحقیقات انگل شناسی منتشر شده نشان می دهد استفاده گسترده از داروی سولفادوکسین پیریمتامین در ایران که برای مقابله با مالاریا به کار گرفته می شود منجر به مقاومت انگل مالاریا نسبت به این دارو شده و اکنون نگرانی بیشتری نسبت به افزایش سریعتر تعداد مبتلایان به مالاریا در ایران وجود دارد. نتایج تحقیق جدیدی که توسط تیمی از پژوهشگران ایرانی و موسسه طب گرمسیری برلین انجام شده نشان می دهد مقاومت انگل مالاریا به دارو در ایران که نخستین بار در سال ۱۹۹۳ گزارش شده بود در سال ۲۰۰۶ در حدود ۳/۱۱ (یازده ممیز سه دهم) درصد افزایش داشته و همین افزایش مقاومت منجر به ظهور انواع جهش یافته ای از انگل در ایران شده است. گرچه سابقه شیوع مالاریا در ایران به دهه ۱۳۳۰ خورشیدی باز می گردد اما اکنون بعد از گذشت نزدیک به یک دهه از کنترل این بیماری بار دیگر نشانه هایی مبنی بر گسترش مالاریا در ایران گزارش می شود. بر اساس آمار “مؤسسه منابع جهانی” در واشنگتن و سازمان بهداشت جهانی بعد از گذشت دوازده سال یک بار دیگر شیوع مالاریا در ایران در حال اوج گیری است…

افزایش مجدد
مرور آمارهای این مؤسسه نشان می دهد تعداد مبتلایان به مالاریا در ایران که در سال ۱۹۹۱ به بالاترین حد یعنی به بیش از ۹۶ هزار مورد رسیده بود در سال ۲۰۰۲ به کمترین میزان یعنی به ۱۵ هزار نفر کاهش یافت.
اما این کاهش تدریجی ناگهان در سال ۲۰۰۳ متوقف و معکوس شده، به طوری که تعداد مبتلایان گزارش شده در ایران در سال ۲۰۰۳ از مرز ۲۳ هزار نفر نیز فراتر رفته است و چنانکه گزارش سال ۲۰۰۵ سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد اکنون به مرز ۲۴ هزار نفر می رسد. گزارش مدیریت منطقه ای سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۰۵ تعداد مبتلایان به مالاریا در ایران را به طور میانگین ۱۸۵۰۰ نفر نشان می دهد اما خاطر نشان می کند که نشانه هایی از افزایش شمار مبتلایان تا ۲۴ هزار نفر نیز در دست است. علاوه بر این، نتایج یک گزارش علمی که حاصل تحقیق گروهی از پژوهشگران انستیتو پاستور ایران است و در ماه مارس سال ۲۰۰۶ در نشریه علمی بیماری های گرمسیری منتشر شد نشان می داد نه تنها مالاریا در نواحی شمالی ایران در حال ظهور مجدد است بلکه نشانه هایی مبنی بر مشابهت ژنتیکی عوامل بیماری زا در ایران با دو کشور ترکیه و جمهوری آذربایجان نیز وجود دارد. همزمان یک گزارش علمی دیگر از محققان دانشگاه لیدز در انگلستان که نشریه حشره شناسی پزشکی آن را در ماه مارس منتشر کرد نشان داد استان های فارس، هرمزگان، کرمان و سیستان و بلوچستان در ایران درگیر همان گونه ای از عامل بیماری زای مالاریا هستند که عمدتأ عامل همه گیری در مناطقی نظیر اوتارپرادش و گجرات در هند به شمار می رود. اما آیا همه گیری مالاریا در منطقه ای به وسعتی از ترکیه تا هند که ایران نیز در آن قرار گرفته همه جا سیر صعودی داشته است؟ پاسخ منفی است.
آمار مؤسسه منابع جهانی نشان می دهد در همان سالی که شیوع مالاریا در ایران اوج گرفته تعداد مبتلایان گزارش شده در کشور آذربایجان نسبت به سال قبل از آن کاهش یافته و به ۴۸۲ نفر رسیده و ترکیه نیز با هزار مورد کاهش ابتلا روبرو شده است. بر اساس همین آمار کاهش صد هزار نفری مبتلایان به مالاریا در سال ۲۰۰۳ حتی در کشور هند نیز به ثبت رسیده است. به این بررسی آماری می توان موارد دیگری نیز اضافه کرد: به عنوان نمونه همزمان با افزایش ابتلا به مالاریا در ایران، در شرق و در کشور افغانستان که اکنون یکی از توسعه نیافته ترین کشورهای جهان به شمار می رود تنها هزار مورد افزایش مالاریا گزارش شده است. علاوه بر این، در مدت مشابه در عراق، همسایه غربی ایران، تعداد مبتلایان به یک سوم کاهش یافته و به ۳۰۷ نفر رسیده بوده، حال آن که در همان زمان در ایران هشت هزار مورد جدید ابتلا به مالاریا گزارش شده است.
مقاومت عامل بیماری
و اکنون در یکی از جدیدترین گزارش های علمی از گسترش و جهش ژنتیکی عامل ایجاد مالاریا در ایران سخن به میان آمده است. پژوهشگرانی که نتایج این تحقیق را منتشر کرده اند در مقاله خود هشدار می دهند که نگرانی بسیار جدی وجود دارد که اکنون عامل بیماری در شمار زیادی از مبتلایان به مالاریا نسبت به داروی شناخته شده سولفادوکسین پیریمتامین مقاوم شده باشد و همین عامل منجر به افزایش بی سابقه تعداد مبتلایان در ایران شده است.
نتایج این تحقیق می تواند زنگ خطر را برای مناطق شهری و روستایی محروم ایران که از سرانه بهداشتی پائین تری برخوردارند به صدا درآورد. مالاریا یک بیماری عفونی است که عامل آن که به نام پلاسمودیوم شناخته می شود به وسیله پشه ای به نام آنوفل به بدن انسان منتقل می شود. بر اساس گزارش های پزشکی مالاریا عامل مرگ و میر سالانه ۳/۱ تا ۳ میلیون نفر در جهان است که از این میان زنان باردار و کودکان کمترین مقاومت را در برابر بیماری دارند. منبع

Filed under: مالاريا


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

سایت‌های تخصصی

پیوندها

اطلاعات