ارتباط توکسوپلاسما با کارآفرینی!

شهریور ۹, ۱۳۹۷

برای کارآفرین بودن، نترسیدن از مخاطرات، برای یکی دو بار، لازم و مفید است. اما اخیراً مطالعه‌ای در دانشگاه کلرادو نشان می‌دهد که اگر روحیه کارآفرینی هم نداشته باشید، آلودگی به یک انگل اسرارآمیز به نام توکسوپلاسما گوندی (Toxoplasma gondii) می‌تواند در این قضیه به شما کمک کند!
توکسوپلاسما یکی از شایع‌ترین انگل‌ها در کشورهای توسعه‌یافته است، علایم مشخصی به‌جز علایم خفیف مشابه آنفلوانزا در هفته‌های اول ابتلا، ایجاد نمی‌کند. با این حال برخی مطالعات قبلی، شکل نهفته و مزمن این عفونت را با پیامدهای گوناگونی از جمله رفتارهای تکانشی مانند عصبانیت جاده‌ای، اعتیاد به مواد مخدر و خودکشی مرتبط دانسته‌اند
به لحاظ تئوری، این رفتار ممکن است توسط انگل ایجاد شود تا بقای گونه‌‌ خود را تضمین کند. چرا که توکسوپلاسما اگر چه قادر است هر حیوان خونگرمی را آلوده کند، اما تنها در گربه‌های وحشی یا خانگی قادر به تولید مثل جنسی است. انگل این حقیقت را دنبال و عملی می‌کند که اگر میزبان کوچک آلوده‌ای مانند موش، «بدون مراقبت و توجه کافی و به صورتی غیرمعمول» رفتار نماید، احتمال بیشتری دارد تا توسط یک گربه شکار و خورده شود. از بین رفتن ترس ذاتی موش‌های آلوده به توکسوپلاسما از دشمن طبیعی‌اش یعنی گربه، مثال بسیار خوب و ثابت‌شده‌ای از توانایی این انگل در تغییر رفتار میزبان است.
ما در طبیعت هم در موارد زیادی شاهد این انگل‌های تغییردهنده رفتار هستیم- مثل قارچ Ophiocordyceps unilateralis که باعث می‌شود مورچه‌های کارگر نجار (Camponotus leonardi) آرواره‌های خودشان را در داخل رگبرگ‌ اصلی سطح زیرین برگ‌های خاصی گیر بیاندازند، جایی که سرانجام این مورچه‌های زامبی ظرف یکی دو هفته می‌میرند و بدین‌وسیله بدن‌شان محیط مطلوبی را برای تکمیل چرخه زندگی قارچ فراهم می‌‌کند.
در مطالعه دانشگاه کلرادو روی ۱۴۹۵ دانشجوی دوره لیسانس مشخص گردید که افراد مبتلا به توکسوپلاسما، ۱.۴ برابر بیشتر به تجارت و کسب‌و‌کار گرایش داشته و نیز ۱.۷ برابر بیشتر روی مدیریت و کارآفرینی در تحصیل و مطالعات خودشان تأکید دارند. علاوه بر این، هنگامی که ۱۹۷ متخصص بزرگسال شرکت‌‌کننده در رویدادهای کارآفرینی مورد بررسی قرار گرفتند، افراد مبتلا به انگل، ۱.۸ برابر بیشتر کسب‌وکار خود شروع کردند.
اگرچه این افزایش‌ها بزرگ نیستند، اما هنگامی که این دانشمندان آماری از ۴۲ کشور در ۲۵ سال گذشته را مورد مطالعه قرار دادند، «ثابت شد که توکسوپلاسما یک پیش‌بینی‌کننده مثبت و مداوم برای فعالیت کارآفرینی است». به‌علاوه، در کشورهایی دارای نرخ بالای آلودگی، افراد کمتری از ترس از شکست به عنوان دلیلی برای شروع یک کسب‌وکار جدید یاد کردند.
استفانی جانسون دانشیار دانشگاه و نویسنده اصلی این مطالعه می‌گوید: «ما می‌توانیم این وابستگی را بر حسب تعداد کسب‌وکارها و تمایل شرکت‌کنندگان ببینیم، اما نمی‌دانیم آیا کسب‌و کارهایی که توسط افراد توکسوپلاسما-مثبت شروع شده‌‌اند در درازمدت چقدر به موفقیت یا شکست انجامیده است. کسب‌وکارهای چالشی جدید دارای نرخ ناکامی و شکست بالایی هستند و لذا ترس از شکست و ناکامی، کاملاً منطقی است. توکسوپلاسما گوندی می‌تواند این ترس منطقی را کاهش دهد.»
به گفته این دانشمندان، این امکان نیز وجود دارد که افراد مستعد به رفتار‌های با ریسک بالا، به احتمال بیشتری هم مبتلا به این انگل شوند و هم فعالیت‌های چالشی کارآفرینی را دنبال کنند.
مقاله‌ مربوط به این تحقیق به‌تازگی در مجله معتبر Proceedings of the Royal Society B (با ضریب تأثیر ۴.۸۴۷) منتشر شده ‌است.

Filed under: تك‌ياخته‌های خونی و نسجی

نوشتن دیدگاه

(required)

(required), (Hidden)

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

TrackBack URL  |  RSS feed for comments on this post.


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات