تشخیص دیروفیلاریا ریپنس با کمک سلفی

شهریور ۱۴, ۱۳۹۷

عکس‌های سلفی یک زن به او کمک کرد تا حرکات یک مهمان ناخوانده‌ را زیر نظر بگیرد؛ یک کرم انگلی پرسه‌زن که در صورتش زندگی می‌کرد. خوشبختانه، پزشکان توانستند این آفت مزاحم را که احتمالاً در خارج از کشور از طریق نیش پشه گرفته بود، بدون هیچ مشکلی خارج کنند.
داستان ناراحت‌کننده این زن در یک گزارش مورد توسط پزشکان وی در مجله معتبر New England Journal of Medicine منتشر شده است. براساس این گزارش، این زن ۳۲ ساله دو هفته پس از خارش و وجود یک برآمدگی سوزش‌آور و متحرک در صورت، تصمیم می‌گیرد که به چشم‌پزشک مراجعه کند. این برآمدگی در ابتدا، زیر چشم چپش بود (شکل A). پنج روز بعد به بالای چشم چپ (شکل B) و ۱۰ روز بعد از آن، روی لب لب بالایی‌اش (شکل C) می‌رود. زن از عکس‌های سلفی‌اش برای توضیح گرفتاری‌اش به پزشک استفاد کرد و عیناً از همان‌ سلفی‌ها در مقاله مذکور نیز استفاده شده است.
پزشک، یک ندول کشیده و متحرک در پلک چپ این زن پیدا کرد و آن را در یک عمل جراحی با کمک فورسپس خارج کرد (شکل D). سپس از تست DNA برای شناسایی مجرم استفاده شد، که یک نماتود انگلی معروف به دیروفیلاریا ریپنس (Dirofilaria repens) بود.
دیروفیلاریا ریپنس بومی آمریکا نیست، اما در مناطق زیادی از اروپا و آسیا شایع است و آن‌گونه که مشخص شد، این زن تازه از سفری به روسیه بازگشته بود و در آنجا از یک منطقه روستایی خارج از مسکو بازدید کرده بود. او همچنین به خاطر می‌آورد که پشه‌های زیادی، که ناقل این کرم هستند، او را نیش زده‌اند. دیروفیلاریا ریپنس، همچون پسرعمویش دیروفیلاریا ایمیتس معروف به کرم قلب (heartworm)، تمایل خاصی به انسان ندارد و عموماً انگل سگ‌ها و سایر گوشتخواران است؛ اما گاهی از انسان‌ها هم قربانی می‌گیرد.
برخلاف برخی دیگر از کرم‌های انگلی که برای پاکسازی و درمان‌شان به داروهای ضدانگلی نیاز است، خارج کردن ساده دیروفیلاریا ریپنس از پوست،‌ برای معالجه کفایت می‌کند. بیشتر آلودگی های انسان با تنها یک کرم غیربارور رخ می‌دهد که جز برانگیختن سیستم ایمنی میزبان کاری نمی‌کند و به صورت گیرانداختن کرم در یک ندول در زیر پوست مشخص می‌شود (اما در موارد نادر، کرم می‌تواند موجب آسیب جدی‌تر به اندام‌های بدن شود).
این زن بیمار، بهبودی کامل یافت؛ یعنی این آلودگی هیچ مشکل خاصی ندارد، به غیر از خاطره‌ای ناخوشایند از یک رشته نودل زنده که به صورت مجانی و برای حداقل دو هفته برای خودش در زیر پوست‌‌مان می‌خزد. با این حال، گاهی می‌تواند بدتر از این هم باشد: برخی از کرم‌های دیروفیلاریا ریپنس تا ۱۰ سال هم زنده می‌مانند.
لینک مقاله: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMicm1716138
لینک خبر: air.ir/eq6

Filed under: نماتودها

نوشتن دیدگاه

(required)

(required), (Hidden)

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

TrackBack URL  |  RSS feed for comments on this post.


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات