نقشه‌برداری از اولین تماس انگل مالاریا با گلبول قرمز به کمک فناوری برنده نوبل

شهریور ۱۶, ۱۳۹۷

انگل مالاریا (زرد) در حال تهاجم به داخل گلبول قرمز

دانشمندانی در ملبورن استرالیا، گامی مهم به سوی توسعه واکسن و داروی جدید برای مالاریا برداشته‌اند و برای اولین بار نقشه‌‌ای در «مقیاس اتمی» از نحوه حمله انگل به سلول‌های انسان را تهیه کرده‌اند. این محققان با استفاده از فناوری جدید کرایو الکترون میکروسکوپی (cryo-electron microscopy; cryo-EM)، که برنده جایزه نوبل شده است، توانسته‌اند ماشین ملکولی درگیر در تماس اولیه و ورود انگل‌های مالاریای پلاسمودیوم ویواکس به داخل گلبول‌های قرمز جوان را، که قبل از این ناشناخته بود، نقشه‌برداری کنند. این کشف مهم در مجله بسیار معتبر Nature منتشر شده است.
در اوایل سال جاری میلادی، همین تیم تحقیقاتی در کشفی دیگر که در مجله Science منتشر شد، نشان داده بودند که انگل‌های پلاسمودیوم ویواکس از گیرنده ترانسفرین انسان برای دسترسی به گلبول‌های قرمز استفاده می‌کنند. اکنون به کمک فناوری انقلابی کرایو الکترون میکروسکوپی (cryo-EM)، این گروه توانسته است بر چالش‌های فنی قبلی در زمینه تصویرسازی از تعامل انگل-میزبان در مقیاس ملکولی پیروز شوند.
پلاسمودیوم ویواکس شایع‌ترین انگل مالاریا در سراسر جهان و عامل غالب مالاریا در اکثر کشورهای خارج از آفریقاست. به دلیل تمایل به مخفی شدن در کبد برای گریز از برابر سیستم ایمنی میزبان، این گونه خاص از انگل، بیشتر از بقیه انواع انگل مالاریا، مسئول عود و عفونت‌های مکرر این بیماری است.
دکتر گروسچیک Gruszczyk می‌گوید: «تیم ما همچنین توانسته است با استفاده از تجهیزات کریستالوگرافی اشعه x واقع در مرکز شتاب‌دهنده الکترونی استرالیا (Australian Synchrotron)، نحوهٔ اتصال آنتی‌باد‌های ضد مالاریا به پلاسمودیوم ویواکس و ایجاد وقفه در تهاجم به گلبول‌‌های قرمز را روشن کند. با این نقشه کریستالی، ما نقاط ضعف دیگری را شناسایی کرده‌ایم که می‌توان از آنها به عنوان اهداف درمانی و ساخت واکسن استفاده کرد.»

منبع: ScienceDaily

Filed under: ايمونولوژی,مالاريا

نوشتن دیدگاه

(required)

(required), (Hidden)

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

TrackBack URL  |  RSS feed for comments on this post.


فید مطالب: مشترک شوید!

RSS

دسته‌بندی موضوعی

آرشیو ماهیانه

انجمن‌‌های علمی

پیوندها

سایت‌های تخصصی

اطلاعات